A változó jogi helyzetre hivatkozva a McDonald's után a Meta és az Amazon is felszámolja a sokszínűségre és méltányosságra vonatkozó céges programjait, írja a Reuters. A lap azt írja, hogy Donald Trump beiktatásához közeledve egyre erőteljesebb a konzervatív ellenállás a sokszínűség, egyenlőség és befogadás (DEI) területét érintő kezdeményezésekkel szemben.
Az amerikai vállalatok többsége azután csavarta feljebb a DEI-irányelveit, hogy 2020-ban rendőri túlkapás miatt meghalt egy afroamerikai férfi, George Floyd. Néhány vállalat, köztük például a Walmart is, a konzervatív jogi szervezetek nyomására a közelmúltban visszalépett az ilyen törekvésektől.
Az alkalmazottakhoz intézett belső levelében a Meta kifejti, hogy teljesen eltörli az ilyen DEI-szabályozásait, többek között a beszállítók kiválasztására, alkalmazására és képzésére vonatkozó irányelveket is. A vállalat nemrég szüntette meg a tényellenőrző programját, miközben a republikánus Joel Kaplant nevezte ki a globális ügyekért felelős igazgatóvá, és az igazgatótanácsba is beválasztotta Dana White-ot, a UFC vezérigazgatóját és Donald Trump közeli barátját.
Zuckerberg egyébként is elkezdte bepozicionálni a Metát a második Trump-elnökség idejére: sajnálatát fejezte ki a konzervatívok körében népszerűtlen korábbi tartalmi döntések miatt, és dicsérte Trump válaszát az ellene elkövetett merénylet után. A Meta emellett 1 millió dollárt adományozott Trump beiktatási alapjának.
Az Amazon is bejelentette, hogy leszámol az „elavult” DEI-programjaival, a tervek szerint a folyamat 2025 végére be is fejeződik.
Elon Musk és Donald Trump más szövetségesei éppen ezen a héten mondták azt, hogy a DEI-programok akadályozzák a Los Angeles-i erdőtüzekre adott reakciókat.