A CES-re is eljutott 2024 egészségügyi dilije, a vércukormérés
2025. január 6. – 21:28
Tavaly áprilisban több cikk is született az amerikai sajtóban arról, hogy egyre többen kezdték el folyamatosan mérni a vércukorszintjüket úgy, hogy közben nem diabéteszesek, ami indokolná ezt. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) eközben három, erre szolgáló eszközt is jóváhagyott, amikhez nem kell recept, akárki megveheti őket, hogy bármikor megnézhesse a glükózszintjét. Az egyik ilyen az Abbott Lingója, amit a Las Vegas-i CES techkiállításon néztünk meg közelebbről.
A Lingo ránézésre ugyanolyan, mint a cukorbetegek által használt, receptre felírható glükózmonitorok, és azokhoz hasonlóan nem az erekből, hanem a bőr alatti szöveteket körülvevő, glükózt is tartalmazó folyadékból méri a vércukorszintet. Az így kinyert adatok és különösen a hosszabb távon kirajzolódó trendek nagyon hasznosak egy cukorbetegnek, elsőre azonban jó kérdésnek tűnik, hogy miért használna ilyen eszközt valaki, akinek nincs ilyen problémája.
Az Abbott szerint a válasz nagyon egyszerű: azért, hogy egészségesebben tudjanak élni és táplálkozni. Kérdésemre a cég egyik képviselője elmondta, hogy a szenzor önmagában azzal is segíthet, hogy megmutatja, hogyan változik a vércukorszintünk egy nagy adag tészta vagy egy kiadós mozgás után. A hozzá kapcsolt alkalmazás pedig tippeket is tud adni az adatok alapján, mondjuk arról, hogy mit együnk legközelebb, a jövőben pedig más dolgokat is terveznek majd mérni az eszközzel. Ez így elég jól hangzik, az azonban már tavaly kiderült, hogy hiába lettek hamar népszerűek a szenzoros megoldások az egészséges embereknél is, egyáltalán nem biztos, hogy náluk van bármi értelme a használatuknak.
A Harvard egészségügyi lapjának szerzője tavaly áprilisban arról írt, hogy arra jó lehet a dolog, hogy nagyon hamar felfedezzék valakinél az első lépést a cukorbetegség felé, de nincs bizonyíték arra, hogy ezt leszámítva kézzel fogható előnyökkel járna. A vércukorszint optimalizálása hangzatos, de nem nagyon lehet behatárolni, hogy egy egészséges embernél mi az optimális vércukorszint, és árthatunk is magunknak, ha elkezdünk stresszelni az evés utáni ugrásokon, vagy többet nasizunk a visszaesések miatt – ráadásul a folyamatos stressz és az elhízás is növelik a cukorbetegség kockázatát.
A Washington Postban egy orvos is hasonlókat írt, szerinte rövid távon lehet értelmük a szenzoroknak, mert fel tudják hívni az ember figyelmét bizonyos dolgokra. De hosszú távon inkább olyan tanulságokat lehet leszűrni belőlük, amiket egészséges életmódról és táplálkozásról szóló cikkek elolvasásával is megtudhatunk, havi 36 ezer forintnak megfelelő összeg elköltése nélkül.
Azt sem lehet elhanyagolni, hogy a diabéteszgyógyszerrel való fogyáshoz hasonlóan itt is arról van szó, hogy egy alapvetően beteg embereknek szánt eszközt használnak egészséges emberek. Bár a Lingóhoz hasonló szenzorokat már kifejezetten a nem cukorbeteg, inzulint nem használó embereknek hagyták jóvá, vagyis itt nem a beteg emberek elől veszik el őket, mindenképpen furcsa lehet, hogy az olyan eszközöket, amiken nekik az életük múlik, és sokszor kifizetni is nehezen tudják őket, simán megvehetik azok, akiknek valójában nincs is rá szükségük.
Idén is a helyszínről tudósítunk a techvilág újdonságairól, a Las Vegas-i CES-en bemutatott legújabb és legérdekesebb kütyükről. További cikkeink itt olvashatók.