Fél évvel megtalálása után Szerénke, a tiszta vérű vadmacska visszatért eredeti élőhelyére a Budakeszi Vadasparknak és nemzeti parkok szakembereinek köszönhetően.
A vadaspark június 5-én fogadott be három elárvult, négy-öt hetes macskát, amelyekről a genetikai vizsgálatok után bebizonyosodott, hogy vadmacskák, és az is, hogy testvérek. A két nőstény a Szerénke és a Lukrécia nevet kapták, míg a kandúr Merlin lett.
A kölykök nevelése és repatriációs folyamata a Vadaspark, emberektől elkülönített mentőhelyén zajlott, ahol csak az etetések és a takarítás idejére találkoztak az őket ellátó gondozójukkal. A három vadmacska közösen nevelkedett, így sok természetes viselkedésformát tudtak begyakorolni egymással. A folyamatnak köszönhetően vadak maradtak, amely feltétele a természetben való túlélésnek, írta közleményében a vadaspark.
Miután táplálékukra maguk vadásztak, októberben megkezdődött a természetbe való visszaszoktatásuk. Az állatokat két különböző módszerrel engedik vissza természetes élőhelyükre, Merlint és Lukréciát az úgynevezett puha elengedési módszerrel, amely a tervek szerint 2025 tavaszán történik meg. A harmadik vadmacskát, Szerénkét durva elengedéssel november 21-én engedték vissza a természetbe, megtalálási helyének közelében, a Petesmalmi Vidraparknál. Szerénkét egy szállítóládában vitték a helyszínre, ahonnan nyomkövető és nyakörv nélkül tért vissza a természetbe némi üldögélés után. Az elengedés helyszínén szaporodó vadmacskaállomány él, így minden körülmény, búvó- és táplálkozóhely adott arra, hogy az állat boldoguljon a szabadban.
Augusztusban a vadaspark egy másik vadmacskát, Szaffit engedte el puha módszerrel, azaz egy külön kifutóban kezdte meg a visszaszoktatást az elengedés helyszínén, folyamatos kontroll mellett (vadkamerás megfigyelés, etetés). A puha elengedés módszer lényege, hogy az épített kifutóból a nyitott ajtón keresztül az állatra bízzák, hogy mikor távozik onnan és visszatér-e még táplálékért.
A vadmacska Magyarországon 1974 óta védett állat, Európa egyik legkevésbé ismert és legveszélyeztetettebb ragadozója. A faj 1987-es felmérése óta a populációban és elterjedésében csökkenést figyeltek meg. Az állatot veszélyeztető tényezők: az erdők feldarabolódása és bolygatása, a házi macskákkal történő hibridizáció, a táplálékért és az élőhelyért folytatott verseny, valamint a kivadult macskák által terjesztett betegségek. Az idei évben a vadmacska lett az év emlős állata.
Hogy milyen módszerekkel lehet segíteni a vadmacskáknak megfelelő élőhelyet teremteni az erdőkben, arról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.