Azt állítják, jobb, mint a víz, de csak még több kalóriát viszünk be vele

2024. október 10. – 20:50

Azt állítják, jobb, mint a víz, de csak még több kalóriát viszünk be vele
Sportital landol a Milwaukee Brewers játékosán, William Contrerason, a San Francisco Giants ellen aratott győzelmük után, az amerikai profi baseball-ligában, 2024. augusztus 28-án – Fotó: Patrick McDermott / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Ma már a sarki kisboltok is úgy néznek ki, mint a táplálékkiegészítőket forgalmazó üzletek. Fehérje- és energiaszeletek, izotóniás és elektrolitos italok sorakoznak a polcokon, azt sugallva, hogy az életünk egy kitartást igénylő sportesemény, amihez speciális élelmiszerekkel is fel kell töltenünk magunkat. Multik által gyártott és forgalmazott sportitalok is azt hirdetik, hogy jobban hidratálnak, mint a víz, és a nagyon tudományosan hangzó elektrolitok a jobb közérzethez is hozzájárulhatnak.

De valóban szükségünk van-e ezekre, vagy inkább ártunk azzal, ha napi rendszerességgel iszunk ilyen italokat?

Kezdjük azzal, hogy egyáltalán mik azok az elektrolitok. Nem kell különleges, ritkán fellelhető anyagokra gondolni: a természetben gyakran előforduló kémiai elemek vizes oldatában lévő, elektromos áram vezetésére képes ionokról, ásványi anyagokról van szó. Leggyakrabban magnéziumról, nátriumról, kalciumról, káliumról, foszforról, klórról. Ezek az anyagok az emberi szervezetben is jelen vannak, és egy csomó élettani folyamatot támogatnak. Részt vesznek a folyadékháztartás, a vérnyomás szabályozásában, az izmok, a szív beidegzésében, vagy éppen szövetalkotók. Már ebből is sejthető, hogy ha ilyen fontos szerepük van, akkor bizonyára nemcsak az utóbbi néhány évtizedben feltűnt speciális élelmiszerekből tudjuk ezeket pótolni, hanem egy csomó alapélelmiszerből is.

Az elektrolitos italok az évek során egyre népszerűbbé váltak. Akár egy intenzív edzés után, akár betegségből felépülve vagy csak úgy lazán kortyolgatva a nap folyamán, bárhol találhatunk valakit, aki ilyet iszik. Az elektrolitos italokat sokféleképpen forgalmazzák a nagyközönség számára: keverhető porok, vízzel együtt fogyasztandó tabletták vagy előre kevert italok formájában. A gyártók leggyakoribb állítása az, hogy ezek az italok segítenek a fizikai teljesítmény javításában és a rehidratálásban, a vízháztartás helyreállításában.

„Az elektrolitos italokat sportitalok néven is ismerjük, és jól felismerhető karakterük van. A víz mellett van bennük valamennyi szénhidrát, főleg cukrok formájában, ásványi anyagok, leggyakrabban nátrium, kálium és klorid, de egyéb olyan anyagokat is hozzátehetnek az alapreceptúrához, mint a koffein vagy egy-egy aminosav, amelyek a sportteljesítményt növelhetik” – mondta Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.

Ezek az italok legtöbbször izotóniásak is, azaz úgy állítják be a vízben oldott anyagok töménységét, hogy az hasonló legyen a vérplazma ozmotikus nyomásához, magyarul ezzel is segítse a felszívódást. Az átlagos fogyasztó leggyakrabban palackozott formában találkozik az elektrolitos italokkal, de magunk is készíthetünk ilyeneket bekeverhető porokból.

Az elektrolitos italokat alapból a sokáig nagy terhelés alatt lévő sportolók tápanyagszükségleteinek a kielégítésére fejlesztették ki. Egy több órán át tartó edzésen a verejtékkel ugyanis rengeteg ásványi anyag is távozik a szervezetből, amelyeket érdemes pótolni. Ez esetben csak vizet inni valóban nem mindig elegendő. Erre példaként gyakran annak a 2015-ben meghalt triatlonistának az esetét szokták hozni, aki rengeteg vizet ivott ugyan a frankfurti Ironman verseny közben, a sókat nem pótolta, gyakorlatilag felhígította a nátriumot a vérében, ami végül az életfunkcióit is lerontotta. Ilyen jellegű sporttevékenység vagy nagy melegben végzett, megterhelő fizikai munka közben valóban indokolt, sőt szükséges az elektrolitok pótlása. És ilyen helyzetekben igaz is az megállapítás, hogy jobb az ilyen italok hidratációs hatása, mint a vízé.

De mi a helyzet az ülőmunkát végző, alig mozgó emberekkel, akik szintén előszeretettel fogyasztanak ilyen italokat?

„Alapvetően ezek nem az általános szomjoltásra vannak kitalálva, az említett összetevők, a cukrok és a konyhasó (nátrium-klorid) túlzott bevitele nem szerencsés. A magyar lakosság eleve két és fél-háromszorosát viszi be az ajánlott napi sómennyiségnek, nekik még kockázatot is jelenthet, ha pluszban, italokkal is fogyasztanak sót” – mondta Szűcs Zsuzsanna.

Az a cukor, jellemzően glükóz sem hiányzik a napi kalóriaszükségletünkből, amelyeket ezek a sportitalok tartalmaznak, de ha csak alkalmanként isszuk, és nem válunk napi fogyasztóvá, nagy veszélyük vélhetően nincsen. „Ha egyszer-egyszer iszunk egy palack elektrolitos italt, annak nincs igazán jelentősége, annak viszont van, hogy mit csinálunk rendszeresen. Kerülni kell az extremitást, de ez például a sárgarépára is igaz, függetlenül attól, hogy az jól illeszkedik az egészségvédő táplálkozásba. Mindig a mértékletességet és a változatosságot tartsuk szem előtt” – mondta a dietetikus.

Az elektrolitos italok rendszeres fogyasztása néhány csoportnak nem javasolt, ilyenek például a cukorbetegek, a szénhidrátanyagcsere-zavarral élők, illetve a magas vérnyomásban szenvedők. A nátrium hatására több víz kerül a véráramba, és még inkább megnöveli a vérnyomást. Hányás és heveny hasmenés esetén ajánlott az elektrolitok bevitele, de ilyen esetekben is inkább a gyógyszertári forgalomban elérhető ORS-eket, úgynevezett orális rehidratáló folyadékokat ajánlják.

Aki változatosan táplálkozik, és nem teszi ki magát tartósabb megerőltetésnek, az be is viszi az ételekkel a szervezetének szükséges elektrolitokat, nem kell aggódnia, hogy valami esszenciális hiányzik a testéből. Persze van egy-két olyan élelmiszer, ami különösen jó elektrolitpótlásra, például a joghurt és a tej, levélzöldségek, diófélék, friss gyümölcsök. Ráadásul elektrolitos italt mi is bármikor tudunk készíteni magunknak, csak egy csipet konyhasót kell tennünk egy pohár vízbe, és már készen is vagyunk. Persze ettől nem lesz olyan hívogató vagy éppen taszítóan rikító színe, mint a legismertebb palackozott sportitaloknak – egy vízszínű valamiért nyilván nem lehet annyi pénzt elkérni –, de a hatása éppen a megfelelő lesz.

Szűcs Zsuzsanna szerint a víz ízesítése serkentheti a folyadékbevitelt. Segíthet abban, hogy az egyének bevigyék az ajánlott napi vízmennyiséget, márpedig a felmérések szerint a felnőttek 30-40 százaléka ezt most nem teszi meg. A dietetikus szerint ugyanakkor ezt az egészségmegőrzés szempontjából is fontos fogyasztást triviális módszerekkel is lehet ösztönözni, például a víz citromlével való ízesítésével. Azt viszont senkinek sem ajánlják, hogy a sportitalokat afféle vízpótlóként igya rendszeresen.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!