Sikeresen tesztelték a rakétát, ami egy napon embert vihet a Holdra és a Marsra

2024. június 6. – 17:59

Másolás

Vágólapra másolva

Sikeresen kilőtték és vissza is tért a Földre a SpaceX Starship rakétája csütörtökön – írja az NBC News. A rakéta ezúttal nem emberes repülést hajtott végre, bolygónk atmoszférájának pereméig szállt fel. Az űreszköz méretei impozánsak, 122 méter magas, és a valaha megalkotott legerősebb hajtómű viszi előre.

A Starship feladata a NASA emberes Hold-missziójának – és egyszer talán egy Mars-küldetésnek – a végrehajtása lesz. Az Artemis III-missziót a Holdra 2026-ra tervezi az amerikai űrügynökség.

A kilövés amerikai keleti parti idő szerint csütörtök reggel 8:50-kor történt meg a texasi Boca Chicában. Ez volt a Starship negyedik kilövése, de az első, hogy sikerrel felment a világűrbe, majd vissza is érkezett. Az még nem biztos, hogy ez utóbbi manőver épségben sikerült, nem világos, a légkörben való zuhanást mennyire sínylette meg a szerkezet. A SpaceX szerint mindenesetre a landolás kontrolláltan és puhán sikerült, a rakéta és az első fokozata is egyben maradt (ez utóbbi a Mexikói-öbölbe pottyant). A Starship egyébként 40 percet töltött az űrben visszaindulása előtt, majd az Indiai-óceánba esett.

Korábbi cikkünkben azt írtuk a Starshipről, hogy a tervek szerint 150 tonna terhet lesz képes a világűrbe juttatni. Összehasonlításképpen: a SpaceX Falcon rakétája csak valamivel több mint 22 tonna terhet képes alacsony földkörüli pályára juttatni.

Az NBC cikke megemlíti, hogy szerdán a Boeing Starliner űrkapszuláját lőtték ki a Nemzetközi Űrállomásra, ezzel az űrhajóval először sikerült asztronautákat az űrbe küldeni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!