Köhögőrohamok, levertség, nehezen múló betegség – nincs új vírus, se járvány, csak felejtett az immunrendszerünk

2024. május 3. – 15:20

Köhögőrohamok, levertség, nehezen múló betegség – nincs új vírus, se járvány, csak felejtett az immunrendszerünk
Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

A Telex szerkesztőségének és ismeretségi körében végzett nem reprezentatív felmérésünk alapján az utóbbi hetekben sokan tapasztalták magukon, hogy szokatlan formában jelentkeztek náluk felső légúti megbetegedések tünetei. Többen arról számoltak be, hogy hosszan tartó köhögőrohamaik vannak, amelyek hetekig kitartanak, nagyon levertnek érzik magukat, fejfájás is jelentkezik, és ha néhány napig javulást is mutatnak, utána újra visszaesnek, láz ugyanakkor csak ritkán jelentkezik. Arra nem kell gyanakodni, hogy a nyakunkon van valami eddig nem ismert kórokozó, sokkal inkább arról lehet szó, hogy az immunrendszerünk „felejtett egy kicsit” a koronavírus-járvány alatt.

Dr. Békássy Szabolcs háziorvosi praxisában maga is sok olyan beteggel találkozott, aki a fentebb említett tüneteket mutatta és lassabban lábalt ki a betegségből.

„Alapvetően felső légúti infekcióknál vannak ezek az elhúzódó panaszok, de azért ezeknek a megítélése szubjektív. Például egy elhúzódó száraz köhögésnek orvosi szempontból olyan nagy jelentősége már nincsen. Feltételezhetően az idei járványhelyzet még a Covid-pandémiára vezethető vissza. Emlékezhetünk, hogy még 2023 őszén volt egy felfutása az omikron variánsnak, a járványgörbe pedig decemberben csúcsosodott ki. Ez aztán egybeért a decemberi-januári influenzajárvánnyal” – mondta Békássy, az országos kollegiális vezető szakmai háziorvos.

Szerinte míg szigorú járványügyi védekezés volt érvényben, nagyon kis számban fordultak elő influenza- vagy RSV-fertőzések. Mivel sok ember immunrendszere évekig nem találkozott ezekkel a víruságensekkel, nem is volt rájuk annyira felkészülve, mint korábban, a gyors leküzdés így sokaknál nem történhetett meg. A gyakori panaszként visszatérő fáradékonyság szerinte az úgynevezett tavaszi fáradékonyság számlájára írható, ilyenkor zajlanak hormonális változások is, amelyek felerősíthetik tünetek észlelését.

„Az év elején a két járványgörbe összeérése okozhatta azt is, hogy bizonyos pácienseknél elhúzódó légúti tünetek voltak. Az egyik vírusfertőzésből kigyógyult, de felülfertőződött egy másik légúti ágenssel, influenzával, RSV-vel. A légúti vírusok sokkal dinamikusabb fertőzést mutattak az év elején. A háziorvosok minden eddigi rekordnál nagyobb betegforgalmi adatokat rögzítettek, többen fordultak hozzájuk, mint a Covid-pandémia idején” – mondta Békássy Szabolcs.

Békássy Szabolcs, országos kollegiális vezető szakmai háziorvos – Fotó: Kovács Tamás / MTI
Békássy Szabolcs, országos kollegiális vezető szakmai háziorvos – Fotó: Kovács Tamás / MTI

A háziorvos azt szűrte le a mindennapi gyakorlatból, hogy az influenzajárvány csúcsán már bőven túl vagyunk, de egy-egy kiugró esetszám még lehet. Az ingadozást szerinte az elmúlt hetek időjárásának változékonysága is okozhatta, az április eleji szokatlan meleg után után következő szokatlan hideg kedvezhetett a vírusoknak. Békássy megjegyezte, hogy azért jelenleg bőven a járványküszöb alatt vannak az esetszámok, ezzel szemben januárban és februárban tényleg nagyon sokan fordultak orvoshoz.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kérdésünkre azt írta, hogy a figyelőszolgálati adatok alapján kizárható, hogy új vírustörzs, vagy kórokozó állna a Telex-dolgozók körében észlelt megbetegedések mögött. Az NNGYK folyamatosan monitorozza az akut légúti fertőzéseket és a lakosság körében cirkuláló vírusokat.

A szervezet adatai azt mutatják, hogy az utóbbi hónapokban az influenza és a felső légúti fertőzések országos átlagban is stagnáló tendenciát mutatnak.

Az NNGYK szerint az általunk említett panaszok hátterében allergia is állhat. „Az ezzel kapcsolatos tudnivalókról az NNGYK rendszeresen tájékoztatja a lakosságot a honlapján, továbbá közzéteszi a pollenek levegőben mérhető koncentrációjára vonatkozó adatokat is. Javasoljuk ezek nyomon követését. Jelenleg a pázsitfűfélék pollenkoncentrációja országosan a közepes, magas tartományban alakul és fokozatosan emelkedik. A felvetett kérdés egyben rávilágít arra, hogy nemcsak a súlyos, de az enyhe, rendszeresen visszatérő tünetek esetén is fontos orvoshoz fordulni, kivizsgálást kezdeményezni” – írták.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!