Megjárták a világűr határát a Virgin Galactic első űrturistái

2023. augusztus 10. – 19:28

Megjárták a világűr határát a Virgin Galactic első űrturistái
A kép előterében a 18 éves Anastasia Mayers, a Virgin Galactic űrrepülőgépének egyik utasa – Fotó: Virgin Galactic / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Sikeres úton vannak túl a Virgin Galactic első űrturistái, írja a Guardian. Az új-mexikói Spaceport America űrrepülőtérről helyi idő szerint 9 óra körül startolt el a Galactic 02, amelyen három utas is volt a háromfős legénység mellett.

A VSS Unity űrrepülőgép 88,51 kilométeres magasságba, a világűr határára emelkedett. Ott pár percet tartózkodott, az utasok megcsodálhatták a Földet, és rövid ideig megtapasztalhatták a súlytalanságot is.

Az űr határát a NASA és az amerikai légierő is 80 kilométeres magasságra teszi, így aki ezt túllépi, már űrhajósnak tekinthető. Ez nem teljesen egységes álláspont, mert van, aki az űr határának a 100 kilométer magasságban kijelölt Kármán-vonalat tekinti.

A három utas közül ketten Antigua és Barbuda-iak, a személyi edzőként dolgozó Keisha Schahaff és lánya, Anastasia Mayers egy adománygyűjtő akció segítségével vehetett részt az űrrepülésen. A harmadik utas a Parkinson-kórban szenvedő Jon Goodwin egykori olimpikon volt, aki 1972-ben brit színekben szlalomkajakosként vett részt a müncheni olimpián.

Fotó: Virgin Galactic / AFP
Fotó: Virgin Galactic / AFP

A Virgin Galactic hivatalosan június végén kezdte meg a kereskedelmi űrrepüléseket, de akkor a három utas, az olasz légierő két tisztje és egy olasz űrkutatási mérnök biometrikus adatokat is gyűjtött, kognitív teljesítményt mért, és rögzítette, hogyan keverednek bizonyos folyadékok és szilárd anyagok mikrogravitációs körülmények között.

Richard Branson cége 2004-ben kezdte meg működését, de míg versenytársai, mint a Blue Origin vagy a SpaceX már korábban teljesített kereskedelmi repüléseket, addig a Virgin Galactic csak most nyáron kezdte meg ezeket.

Branson öt másik Virgin Galactic-alkalmazottal már járt 80 kilométeres magasságban, 2021-ben hajtott végre a Unity egy tesztrepülést. A Virgin Galactic akkor úgy tervezte, hogy már 2022-től rendszeressé válnak a kereskedelmi repülései, de több akadály is gördült ez elé. A céget vizsgálat alá vonták, mivel a tesztrepülés során eltértek a megadott pályától a légtérben, így a szabályozó hatóságok 11 hétre betiltották a repüléseket. Később a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a járművekben használt bizonyos anyagok szilárdsága nem érte el az előírt határértékeket, ami miatt korszerűsíteni kellett a flottát.

A Virgin Galactic tervei szerint augusztustól havi rendszerességgel szállítanak majd űrutasokat. Van kiből válogatni, mert Branson szerint már 800-an váltottak jegyet. Az űrrepülés nem olcsó mulatság, 250-450 ezer dollárba (84-150 millió forint) kerül egy jegy.

Maga a Virgin Galactic-program 2004-ben indult, de nem váltotta be akkor az ígéreteket, majd 2014-ben miután az egyik tesztrepülő szétesett a levegőben, még inkább ellehetetlenülni látszott.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!