RSS
Direkt36 has obtained the diplomatic reports that Foreign Minister Péter Szijjártó's confidant requested concerning the professional trips organised by foreign countries for Hungarian journalists. The diplomats also reported on some beginner journalists' trip to learn about media relations in Finland.
A Direkt36 megszerezte azokat a diplomáciai jelentéseket, amelyeket Szijjártó Péter bizalmasa kért arról, hogy magyar újságíróknak milyen szakmai utakat szerveznek külföldi országok. A diplomaták arról is jelentettek, amikor néhány kezdő fiatal elment ismerkedni a finnországi médiaviszonyokkal.
The chaos and disunity in the opposition campaign was even greater behind the scenes than it might have appeared from the outside. Márki-Zay was so involved in the details that in the end even his own campaign staff hid things from him. The parties also clashed on several occasions, with Gyurcsány at one point swearing at Karácsony. Direkt36 has uncovered the secret history of the opposition campaign.
A színfalak mögött még nagyobb volt a káosz és széthúzás az ellenzéki kampányban, mint ahogy az esetleg kívülről látszott. Márki-Zay olyan apró részletekbe is beleszólt, hogy a végén már a saját kampánystábja is elrejtett előle dolgokat. A pártok is többször egymásnak feszültek, Gyurcsány például egy ponton káromkodva szidta le Karácsonyt. A Direkt36 feltárta az ellenzéki kampány titkos történetét.
Patócs Ilona nem az első ügyvéd, akit annak ellenére vettek célba, hogy a munkájának elemi része az ügyfelekkel való kommunikáció védelme – derítette ki a Direkt36. És szintén nem az egyetlen olyan célpont, akinek szerepe volt a Portik-ügyben.
Russian attackers hacked into the Hungarian Foreign Ministry's computer network, internal correspondence and even the secure network where state secrets are transmitted. The attacks, concealed by the government and recurring for a decade, have not been thwarted. With the help of internal documents and background interviews, Direkt36 reveals Russian cyber espionage.
Orosz támadók törték fel a magyar külügy számítógépes hálózatát, belső levelezését, sőt még az államtitkokat továbbító védett hálózatot is. A kormány által titkolt, egy évtizede visszatérő támadásokat nem sikerül kivédeni. Belső dokumentumok és háttérbeszélgetések segítségével mutatja be a Direkt36 az orosz kiberkémkedést.
Cecília Szilas is not the first high-ranking Hungarian official who was targeted with the Pegasus spyware. Her phone was added to the list during her stint at the conflict-ridden Dunaferr, shortly before becoming the Prime Minister's senior advisor on China.
Szilas Cecília nem az első magas rangú kormánytisztviselő, akit sikerült azonosítani a Pegasus-célpontok között. Szilas a célponttá válása idején a viharos hátterű Dunaferrnél volt vezető, nem sokkal később pedig Kína-ügyi tanácsadóként került be a miniszterelnök stábjába.
Orbán Viktor kormánya az elmúlt 12 évben többször is olyan helyzetbe került, hogy döntenie kellett a nyugati szövetségesek és az oroszok érdekei között. A Direkt36 feltárt számos olyan esetet, amikor a kormány végül Putyinéknak kedvezett. Előfordult olyan is, hogy inkább kigolyóztak egy magyar céget egy nagy nemzetközi üzletből, csak hogy helyet csináljanak egy orosz vállalatnak.
George Tuckert amerikai jogi stratégiai tanácsadásra kérték fel nem sokkal azelőtt, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter felvetette, hogy külföldi beavatkozás lehet a választásokon. Tucker cége korábban hiába lobbizott az NSO Groupnak, Bidenék szankciós listára tették a Pegasus gyártóját.
Az államfő testőreinek célponttá válása a rendvédelmi szerveken belül zajló háborúval függhetett össze, ami azután durvult el, hogy a Terrorelhárítási Központ részleteket akart megtudni Áder János programjairól – derítette ki a Direkt36. A kémszoftverrel célba vett testőrökön keresztül hozzá lehetett férni Áder tevékenységének legapróbb részleteihez is.
A ma már pilótaként dolgozó egykori tévés műsorvezető, Pető György szerint azért kerülhetett ő a hatóságok látókörébe, mert információkkal segítette a befolyásos emberek magánrepülőzéséről beszámoló újságírókat. A Direkt36 azonosította őt a Pegasus kémszoftverrel célba vette emberek között is.
Nem egyértelmű, miért került a célkeresztbe 2019-ben Laborc Sándor egykori NBH-vezető és korábbi kollégája, Glemba Zoltán. Mindkettőjüket évek óta támadja a Fidesz, és az egykori titkosszolgálati vezetők a Direkt36-nak azt mondták, hogy kormányzati körökben máig tartanak attól, hogy számukra káros információk vannak a birtokukban.
Három és fél hónapon át próbálta az Orbán-kormány előbb letagadni, majd agyonhallgatni, hogy az államnak köze lenne a Pegasus-ügyhöz. Aztán jött Kósa Lajos, a honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke, aki váratlanul beismerte, hogy a Belügyminisztérium volt a vásárló. Összefoglaltuk, hogy jutottak a kormánytagok a tagadástól a beismerésig.
A Direkt36 elérte a titkos megfigyeléseket végző szakszolgálatnál dolgozó tisztet, de ő nem kívánta kommentálni, hogyan kerülhetett a telefonszáma a Pegasus célpontjai közé. Vagy belső átvilágítás célpontja lett, vagy csupán tesztelték egy hivatali készülékén az izraeli kiberfegyvert.
A TEK korábbi helyettes vezetőjét, Bodnár Zsoltot is célba vették az izraeli kémfegyverrel. A Direkt36 kiderítette, hogy Bodnár akkor került célkeresztbe, amikor konfliktusa támadt a TEK vezetőjével, Orbán Viktor korábbi fő testőrével.
Németh Dániel fotózta le többek között a magángéppel repülő Orbán Viktort és a luxusjachton nyaraló Szijjártó Pétert. A Direkt36 birtokába került bizonyítékok szerint Némethet idén júliusban figyelték meg Pegasusszal, miközben újra a NER-elit által használt repülőt és hajót követte.
Egy Páva által vezetett cég ad közösségi médiás tanácsokat a DK frakciójának. Valószínűleg ez állhat amögött, hogy tavasszal elkezdték megfigyelni az egykori szocialista politikust, aki az erősen kormánykritikus Ezalenyeg.hu nevű oldal kiadója is.
Csikász Brigitta telefonjának vizsgálata kimutatta, hogy több alkalommal is feltörték a készülékét 2019 áprilisa és novembere között. Az újságíró abban az időben az Átlátszón publikált cikkeket többek között kormányközeli emberek gyanús ügyeiről.
It seems not even client-attorney privilege could save lawyers from surveillance. János Bánáti, the President of the Hungarian Bar Association was targeted during the trial of a consequential murder case, while another lawyer became a target when he ran against a candidate of Fidesz for the mayoral office of a small town at the last municipal elections.
Hungarian targets include media owner Zoltán Varga and his acquaintances, the son and lawyer of former oligarch Lajos Simicska, and several investigative reporters.
A jelek szerint az ügyvédi titok sem védi az ügyvédeket attól, hogy megfigyelés célpontjai legyenek. Bánátit a Gyárfás-ügy közben vették célba, egy másik ügyvéd pedig abban az időben vált célponttá, amikor indulni akart egy kisváros fideszes polgármestere ellen a legutóbbi önkormányzati választáson.
A gödöllői polgármestert abban az időben vették célba, amikor épp volt egy súlyos konfliktusa a kormánnyal. A célpontok között van több más olyan ember is, akik kapcsolatban álltak Gémesivel. A polgármester már régóta érzi úgy, hogy megfigyelik és zaklatják. Voltak nála gyanús betörések is.
Az NSO nevű kémszoftveres cég ügyfeleinek tevékenységéről szerzett meg nagy mennyiségű adatot egy nemzetközi tényfeltáró újságírói csapat, amelynek a Direkt36 is tagja volt. Számos jel utal arra, hogy a magyar állam is használja a kiberfegyvert. A magyar célpontok között feltűnik Varga Zoltán médiatulajdonos és ismeretségi köre, Simicska Lajos fia és ügyvédje, valamint több tényfeltáró újságíró.