Kijózanító vereség a tartalékos svédektől a Puskás Arénában

Kijózanító vereség a tartalékos svédektől a Puskás Arénában
Bolla Bendegúz lendületesen játszott az elején, de őt is megfékezték a svédek – Fotó: Bodnár Boglárka / MTI

946

A szeptemberi világbajnoki selejtezőkre két felkészülési mérkőzéssel készül a magyar fociválogatott, az elsőn, péntek este a Puskás Arénában váratlan vereségbe szaladt bele a csapat.

Az ellenfélnél sok hiányzó volt, hiszen a két magyar felmenőkkel rendelkező csatár, a portugál Sportingban játszó gólrekorder, Viktor Gyökeres és a francia Strasbourgban jó szezont futó Sebastian Nanasi sem volt a keretben. A Newcastle-t erősítő Aleksander Isak sem jött el Budapestre. A svédek nem jutottak ki az előző Eb-re, a Nemzetek Ligájában a C divízióból érkeztek a B-be, míg a magyarok az A-ból.

A magyar oldalon Gulácsi Péter lemondta a válogatottságot, Kerkez Milos és Varga Barnabás sem lépett pályára. Utóbbi helyére az MLSZ-től májusban 2030-ig szerződést kapó Marco Rossi Sallai Rolandot rakta a kezdőbe, aki kifejezetten élvezte ezt a szerepkört. Az első hat percben ugyanis három nagy helyzete is akadt, ám ezek egytől-egyig kimaradtak.

Mindjárt az első percben Szoboszlai a kezdőkörben indította remekül Bolla Bendegúzt, aki az alapvonal közeléből visszagurított, Sallai lövését viszont blokkolták. Az ötödik percben Schäfer András szerzett labdát a kezdőkörben, Sallait szöktette a bal oldalon, aki visszavette a labdát a jobb lábára, Olsen hatalmas vetődéssel hárított. A szögletet Szoboszlai tudatosan, laposan lőtte középre, Sallai érkezett rá, tíz méterre a kaputól nem tudta leszorítani kellően a labdát, ami így jócskán fölément. Az első negyedórát Szoboszlai távoli lövése zárta, ekkor is a helyén volt Olsen, bár kissé bizonytalanul ért a labdához, kicsúszott a kezei közül.

A svédek szögletekkel jelezték, hogy feléledtek, Szoboszlainak többször kellett fejjel tisztáznia a beívelések után. Egy szabadrúgásvariáció végén Sallainak volt egy ollózós lövése, de az is célt tévesztett.

A 33. percben kimaradt a félidő legnagyobb helyzete. Schäfert szerelték a kezdőkörben, Hugo Larsson jól ugratta ki Elangát, aki mellel tette maga elé a labdát, Orbán lemaradt, ütemtelenül lőtt, és a felső léc hárított, mert Dibuszon már túljutott a labda. Elanga a hajrában a saját térfeléről kapott egy hosszú indítást, most nem tudta olyan precízen átvenni, noha egyedül tört kapura. Mivel kisodródott, csak az oldalhálóba tudta rúgni a labdát.

A második félidő Schäfer lövésével kezdődött, ami alig ment fölé, majd svéd góllal folytatódott. Egy jobb oldali támadás végén Ekdal adta a labdát Nygrennek, a Dániában légióskodó csatár ballal lőtt, a menteni igyekvő Orbán lábán felperdült a labda, és Dibusz felett a hosszú sarokba pattant.

A gól után a svédek még bátrabbak lettek, Elanga keverte meg a magyar védelmet, Ayari hat méterről a kapu mellé gurított a passza után. Elanga az 59. percben felgyorsított, és 18 méterről vette célba a kaput, Dibusz nagy vetődéssel mentett, a kipattanóra Holm robbant rá, de Nagy Zsolt blokkolt.

A 62. percben Orbán mentett a tizenhatoson belül, a frissen beállt Tóth Alextől Sallai kapott kitűnő indítást, lefutotta a védőjét, elemelte Olsen kapus mellett, de a kapus mellett is. Nagy esély volt.

Sallai átnyeste a kapus felett a labdát, de ez a helyzete is kimaradt – Fotó: Illyés Tibor / MTI
Sallai átnyeste a kapus felett a labdát, de ez a helyzete is kimaradt – Fotó: Illyés Tibor / MTI

Két perc múlva Balogh adta haza a labdát Dibusznak, akinek volt ideje, hogy megjátssza, fel is nézett, de nagyon rossz megoldást választott, röviden passzolt, Ayari elvitte a labdát Willi Orbán elől, és simán lőtt a félig üresen tátongó kapuba.

A hajrában Sallainak újabb ziccere volt, de Olsen akkor is bravúrral hárította hat méteres kísérletét, míg Elanga elfutásánál Dibusz is hatalmasat védett. Nem sokkal később a Nottingham Forest nagyon aktív csatára lesről ugyan eredményes volt, de ezt videózás után nem adták meg.

Kedden Azerbajdzsánban játszik a csapat, a mai teljesítménynél már Bakuban is lényegesen több kell. A helyzetkihasználásban mindenképpen gyökeres változásra lenne szükség. Az idei három meccsen 1-8-as a csapat gólkülönbsége, hiszen a törököktől márciusban kétszer kaptak ki.

Szeptemberben Dublinba megyünk már vb-selejtezőre, az írek ellen sem lesz könnyű meccs. Majd négy nap múlva, szeptember kilencedikén jönnek a portugálok, akiket még sohasem sikerült legyőzni.

Magyarország–Svédország 0–2 (0–0)
Puskás Aréna, 55 ezer néző,
gólszerzők: Nygren (49.), Ayari (65.)
Magyarország: Dibusz – Balogh (Nego, 80.), Orbán, Dárdai M. (Szalai G., 80.) – Bolla (Csoboth, 71.), Schäfer, Dárdai B. (Csongvai, 61.), Nagy Zs. – Gazdag (Tóth A., 61.), Szoboszlai (Nikitscher, 80.) – Sallai
Svédország: Olsen – Ekdal, Hien, Gudmundsson – Holm (Bernhardsson, 63.), Larsson, Saletros, Ayari, Sema (Svensson, 63.) – Nygren, Elanga

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!