A 100 millió eurós csatár, akire rámozdult a magyar szövetség, de svéd válogatott lett

2024. november 8. – 14:20

A 100 millió eurós csatár, akire rámozdult a magyar szövetség, de svéd válogatott lett
Gyökeres Viktor jellegzetes gólöröme – Fotó. Andrew Boyers / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

A Bajnokok Ligája 32 éves történetében a 179. mesterhármast a magyar felmenőkkel rendelkező, svéd Viktor Gyökeres érte el kedd este. Ő a második svéd játékos a sorozatban, akinek ez sikerült, igen, Zlatan Ibrahimović mögé zárkózott fel. Ő viszont az első, aki a portugál Sporting Lisszabon színeiben hajtotta végre ezt a bravúrt. Magyar játékosnak mesterhármasra még sose futotta a sorozatban.

Nem csoda, hogy a 26 éves Gyökeresről szóltak az elmúlt napok hírei, mert nem átlagos ellenféllel szemben, hanem a 2023-ban BL-győztes Manchester City ellen rúgta a góljait, és ugyan két büntetőt értékesített, de ha a meccs elején jobban figyel, amikor csak a kapussal áll szemben, akár négy gólig is eljuthatott volna.

Gyökeres belőtte a tizenegyest, Haaland nem – Fotó: Patricia De Melo Moreira / AFP
Gyökeres belőtte a tizenegyest, Haaland nem – Fotó: Patricia De Melo Moreira / AFP

Két vb-ezüstérmes legenda, Wesley Sneijder és Rafael van der Vaart dicsérte, és úgy nyilatkoztak róla, hogy Erling Haaland továbbfejlesztett változata. Szerintük több van benne, mint a norvég centerben, aki első Premier League-szezonjában megdöntötte az egy szezon alatt lőtt gólok rekordját, 2023-ban pedig Aranycipőt nyert.

Korábban azzal került rendszeresen a hírekbe, hogy miért fonja össze a kezét az arca előtt, amikor gólt szerez. „Nobody cared until I put on the mask” – ezt az idézetet 19 hónapja írta ki az Instagramjára. Magyarul: senkit sem érdekelt, ki vagyok, míg fel nem vettem a maszkot. A mondás Bane-től, Batman egyik ellenségétől származik. Nyilván ezzel nem arra akart célozni, hogy a sötét oldalon állna, de az tény, hogy mindenkit foglalkoztatott, hogy miért így osztja meg az örömét. Korábban megígérte, hogy ha tényleg sikeres lesz, akkor fellebbenti a fátylat. Az imidzséhez ma már elválaszthatatlanul hozzátartozik ez, és már vannak követői más sportágakból is, ahogy a szurkolóknál is népszerű a mozdulat.

Na de kicsoda Gyökeres Viktor?

Az egyik svéd újság szerint kettős állampolgár, ezért talán nem szentségtörés, hogy a magyar vezetéknevét írjuk előre. A nagyapja Magyarországról vándorolt ki, az apja, Stefan Gyökeres már kint született, ahogy Viktor is. Mivel az apja is futballista volt – a harmadosztályig vitte –, nem állt távol tőle a sportág, és mivel Stefan később gyerekekkel foglalkozó edző lett, a sajátjának is jó alapot adott, Viktor a mai napig mentorként is tekint rá.

Az 1998-ban Stockholmban született Gyökeres Viktor kezdetben kisebb csapatokban játszott, majd a Brommapojkarnába igazolt, ahol a most a Tottenhamben játszó Dejan Kulusevskivel is együtt nevelkedett, a legjobb barátja azonban nem ő lett, hanem a német második ligában szereplő Darmstadt profija, Isac Lidberg.

Az apán kívül a második legfontosabb szerepet a karrierjében Graham Potter töltötte be. Potter nem volt extra játékos Angliában, edzői karrierjét Svédországban kezdte el, és olyan jól építkezett a negyedosztályból induló Östersundnál, hogy egyre feljebb léptek, feljutottak az első osztályba, és a nemzetközi kupában legyőzték az Arsenalt. Potter felfedezte Gyökeres tehetségét már azelőtt, hogy a Brommapojkarnában 17 gólt lőtt 2017-ben. Arra ösztönözte a családot, hogy költözzenek Brightonba, ahová ő is szerződött 2018-ban. Potter úgy gondolta, nagy jövő vár Gyökeresre. Nemcsak a család, hanem az akkori barátnője, Amanda Lindén is a csatárral tartott, aki pillanatnyilag is Angliában focizik.

Ekkor már a játékosmegfigyelők látókörébe is bekerült Gyökeres, mert 2017 nyarán, a grúziai U19-es Európa-bajnokságon a svéd válogatott négy góljából hármat ő szerzett. Nem példa nélküli, hogy egy ilyen berobbanást nem követ nagy karrier, magyar példákat is lehet hozni, a spanyolok ellen 2008-ban győztes gólt szerző Nagy Olivér még az NB I.-ben sem lett meghatározó játékos. Mervó Bence gólkirály volt a 2015-ös U20-as vb-n, de a felnőtt válogatott azóta is elérhetetlen neki.

Úgy látszott, Gyökeres fejlődése is megrekedt, mert a feljutó Brightonba nem tudta beverekedni magát, többször is kölcsönadták.

„Elég nehéz volt a beilleszkedésem, mert olyan focit játszottak, amit én addig nem. Nem ismertem senkit, nagy dolog volt, hogy végül megtaláltam a helyem”

idézte fel a kezdetekről.

Abban, hogy beinduljon a karrierje, fontos szerepet játszott a német másodosztályú St. Pauli, folyamatosan hálálkodik is azért, hogy a 2019–2020-as szezonban kölcsönben számítottak rá. Itt mutatta meg először a képességeit, bár még itt is játszott a szélen, később érett klasszikus középcsatárrá.

Gyökeres a németországi kitérőn, a St. Pauli mezében – Fotó: Stuart Franklin / AFP
Gyökeres a németországi kitérőn, a St. Pauli mezében – Fotó: Stuart Franklin / AFP

A svéd felnőtt válogatottba már akkor meghívták, amikor a Brighton utánpótlásában szerepelt, mintha érezték volna a magyarok mozgolódását. Ekkor még nem dőlt el, hogy nem lehet magyar válogatott, mert az a kritérium, hogy egy-két barátságos meccs nem számít, de ha valaki már selejtezőn is pályára lépett egy adott nemzet színeiben, akkor már ott kell játszania a folytatásban is, nincs lehetőség váltásra.

Az egyéves németországi kitérő után az angliai Swansea volt a következő állomás, ahol szintén kölcsönben szerepelt. Ott fél szezon alatt 275 játékpercet kapott 11 meccsen, és gólt nem lőtt. A másik fél szezont már 2021 januárjától a szintén az angol másodosztályban érdekelt Coventrynél kezdte el, ott indult be igazán a pályája. A Coventry végleg megszerezte a játékjogát a Brightontól, és a 2021–2022-es szezon lett az, amiben már igazán kitűnt, amit jól érzékeltet, hogy 45 meccsen 17 gólt ért el. A következő szezonban már 21 találatig jutott, és akkor a portugál Sporting edzője, Ruben Amorim mindenképp meg akarta szerezni. 20 millió eurót fizettek ki a Coventrynek 2023 nyarán, és úgy tűnik, ez az üzlet bevált.

A 189 centis, de kifejezetten robbanékony Gyökeres ugyanis mindjárt az első portugál szezonjában 29 góllal a liga gólkirálya lett. Ezzel egy pillanat alatt közönségkedvenccé vált, ráadásul a Sporting megnyerte a bajnokságot. Ekkor már hallani lehetett a Chelsea érdeklődéséről, de a londoniak nem fizették ki a 100 millió eurós kivásárlási díjat a nyáron. Idén 10 bajnokin már 16 találatnál jár, és akkor a nemzetközi kupáról még nem is beszéltünk, a már említett mesterhármason kívül van még két BL-gólja. Most már ott tartunk, hogy az sem kizárt, hogy a Barcelona lesz a következő állomása, mert a klubnál sajtóhírek szerint benne látják a 36 éves lengyel Robert Lewandowski utódját.

Mivel a svédek 2018-ban még ott voltak a vb-n, nem lehetett sejteni, hogy ezután két olyan Eb következik egymás után, amin nem vehetnek részt. 2024-ben a belgák és az osztrákok mögött végeztek a selejtezőcsoportban. Hiába vannak jó játékosaik, csapatként nem működtek jól együtt az elmúlt időszakban. Az újraformálódó és a Nemzetek Ligája C divíziójában szereplő svéd válogatottból mostanra kirobbanthatatlan Gyökeres. Azt, hogy mennyire markáns centerré vált, az észteknek lőtt három gólja tükrözi, de Azerbajdzsánnak is fejelt egyet.

A svéd válogatottban volt olyan találkozó az ősszel, amikor a szintén magyar gyökerekkel rendelkező, 22 éves Sebastian Nanasi (aki a francia élvonalbeli Strasbourg csatára) és Anton Salétros (a svéd AIK középpályása) egyszerre volt a pályán. Utóbbinak van a legkomolyabb magyar kötődése, mert gyerekkorában még az Újpestben is focizott.

(Fel)kutatói hálózat a magyar fociban

2023 szeptemberében arról számolt be a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) sportigazgatója, Barczi Róbert, hogy két éve már működik egy megfigyelői hálózat, aminek a dolga a magyar kötődéssel rendelkező játékosok felkutatása, majd később a kapcsolattartás. Mindenhol van ilyen részleg, a lengyeleknél több mint tízen tartják nyitva a szemüket. (Itthon már Bernd Storck is szorgalmazta a kiépítését.)

Így került például képbe Michael Okeke, aki az U19-es magyar válogatott tagja, miközben a Manchester Cityben nevelkedett. A Yaakobishvili testvéreket is szemmel tartották korábban. Dárdai Pál gyerekeit nem volt nehéz, a német korosztályos válogatottak után Palkó és Márton is a magyar csapatot választotta. Bence világbajnok lehetett volna az U17-es német korosztállyal, ha az utolsó edzésen nem sérül meg, de így is Eb-aranyérmes.

Mivel Gyökeres 2021-ben már vb-selejtezőn is játszott (igaz, csak percekre cserélték be), elmondhattuk, már akkor világossá vált, hogy a magyar megkörnyékezés nem járt sikerrel. Az MLSZ megerősítette érdeklődésünkre, hogy felvette a kapcsolatot Gyökeressel és Nanasival is évekkel ezelőtt, de mindketten ott maradtak, ahol születtek.

„Gyökeres Viktorral először a 2016. május 31-én Gävléban lejátszott Svédország-Magyarország U18-as válogatott mérkőzés után személyesen beszélt az MLSZ egyik képviselője, ez után többször is próbálta felvenni a kapcsolatot a játékossal – sikertelenül. Gyökeres Viktor tehát soha nem jelentette ki, hogy szeretne a magyar válogatottban játszani, ami pedig az egyik legalapvetőbb feltétele annak, hogy valaki a magyar válogatottba meghívót kapjon”

– nyilatkozta a Telexnek Szabó Gergő, a válogatott sajtófőnöke.

A 2021-es Eb-szereplés, valamint a 2022-es NL-szereplés ugyan vonzóvá tehette a magyar válogatottat, de a futball mellett sok más szempont is felmerülhet egy ilyen döntésnél. Egy országváltás nem is egyszerű, hiszen magyarul egyikük sem beszél, a barátaik Svédországhoz kötik őket, a szocializációjukban Magyarország vélhetően csak minimális szintet képvisel. Az identitásukban említés szintjén szerepel az ország, az önéletrajzban a nagypapa már csak egy mondat.

Fotó: Patricia De Melo Moreira / AFP or licensors
Fotó: Patricia De Melo Moreira / AFP or licensors

Ettől még nem lehetetlen egy-egy váltás. Willi Orbán magyar válogatottá válásában komoly szerepe van annak, hogy a németek lemondtak róla, és hogy a klubtársa Gulácsi Péter, akivel napi kapcsolatban áll. Niklas Süle apja is magyar, de őt sem lett volna könnyű kimozdítani Németországból, ez reálisan fel sem merült.

A jelenlegi válogatott már így is profitált a honosított játékosokból, Loic Nego ugyan tagja volt annak a Griezmann nevével fémjelzett francia generációnak, ami megnyerte az U20-as Eb-t, de utána felnőtt szinten már nem jelentett erősítést a franciáknak, így neki előrelépés volt a magyar válogatott, ahogy Callum Stylesnak is. Kerkez Milosnak egy Győrben töltött év nagy segítség volt, azóta ő is a magyar válogatott tagja. Bénes László szintén volt a győri akadémián, de ő Szlovákiát erősíti.

Ha valaki itt él, innen kapja a fizetését, attól még választhat másik válogatottat, elég csak az egykori felcsúti játékosra, Marius Corbura gondolni, aki csángó család gyerekeként a román válogatottat választotta. Jánó Zétény Sopronban játszott, amíg fel nem figyelt rá a Salzburg, ő az osztrák korosztályos válogatottat preferálja.

Mindenesetre most talán nincs is olyan válogatott Európában, amelyikben nem látnák szívesen Gyökerest, pedig még 2022-ben is könnyen lehetett tucatjátékosnak elkönyvelni az angol kettőből, akiről nem lehetett tudni, hogy lesz-e még egy hasonlóan eredményes szezonja. Az ilyen ugrásszerű fejlődés prognosztizálhatatlan. És persze azt sem lehet tudni, mi lesz vele egy másik edzővel.

Noha Ruben Amorim utolsó bajnokiján ül majd a Sporting kispadján a hétvégén, és átveszi a Manchester United irányítását, már az elején jelezte, hogy bár kézenfekvőnek látszana, nem visz magával játékosokat. Arra sincs sok esély, hogy Gyökeres váltson a télen. Az viszont nagy kérdés lesz, hogy Amorim után is hasonló mennyiségben termeli-e a gólokat, vagy jön egy kisebb törés a karrierjében.

Ha Magyarország a második kalapban marad a világbajnoki selejtezők decemberi sorsolásakor, akkor biztosan nem találkozhat a svédekkel, és Gyökeres sem lehet ellenfél, így biztosan nem szomoríthatja el a nagyapja országát. Arról, hogy a svéd focinak elhozza-e az újabb aranykort, már a selejtezőkön is kaphatunk képet.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!