
A magyar terep ultra-kerékpározás eddigi legjobb eredményeként, Borsos Benedek 2. helyen ért célba 2025. február 11-én az Atlas Mountain Race nevű versenyen, a sportág egyik legnehezebb és legismertebb eseményén, áll a versenyző csapatának közleményében.
A marokkói Atlas Mountain Race (AMR) a világ egyik legismertebb és legnehezebb ultra kerékpáros versenye. A versenyzőknek az Atlasz hegység zord és civilizációtól távoli útjain kell leküzdenie az 1300 kilométeres távot és 20 000 méter szintemelkedést. Az útvonal többnyire terepen halad: sziklás ösvények, sivatagos fennsíkok, extrém hőmérséklet-ingadozás és éjszakai fagy várják a biciklistákat.
Az eseményt az indulók a saját tempójukban teszik meg, és maguknak kell megoldaniuk a nomád vidéken az élelemszerzést és a szállást (bár a legelszántabbak csak az út mellett dőlnek le pár órára). Az AMR teljesítésére csak a világ legelszántabb és legedzettebb kerékpárosai vállalkoznak, de még így is általában az indulók harmada feladja a versenyt.
Idén a hazai ultra bringás eseményeket szervező Team KLND színeiben a 27 éves Borsos Benedek is rajthoz állt az AMR-en. Borsos Benedek gyerekkora óta versenyszerűen kerékpározik, de ez volt az első alkalom, hogy többnapos ultrakerékpár-versenyen mérettette meg magát.

„Sokéves mountain bike versenyzés után, maga a táv, a terep és az útvonal nem ijeszt meg. A kihívás lelki oldalát extrémebbnek érzem. Kíváncsi vagyok, hogy ez a szélsőséges helyzet, a 3-4 napnyi fizikai terhelés, alváshiány és magány mentálisan mit hoz ki belőlem, milyen gondolataim lesznek és hogyan fogok létezni”
– mondta a verseny előtt.
Borsos Benedek 2025. február 11-én 3 nappal és 22 órával a rajt után ért célba. Az ultra kerékpározásban ritkaság, hogy ilyen szoros verseny alakuljon ki a mezőny élén. A skóciai Alex McCormack mindössze 2 órával előzte meg a második helyen végzett magyar versenyzőt. A skóciai és a magyar bringás több napon át üldözte egymást – olykor csak pár perccel lemaradva egymás mögött.
A négy nap során a magyar kerékpáros 83 órát töltött mozgásban, és 11 órát pihent – beleértve az alvást is. Tehát naponta 20-21 órát tekert és 3-4 órát aludt. A távot minden induló a saját tempójában – többnyire egyedül – teszi meg, ezért a szervezők nem biztosítanak szállást – Borsos Benedek így hol az út mellett hálózsákban, hol út menti vendéglátóhelyeken aludt pár órát.
A fizikai megpróbáltatásokon túl kihívást jelentett a magány is. Borsos Benedek olykor 6-8 órát is ment anélkül, hogy egyetlen emberrel találkozott volna. A szervezőkkel a rajt és cél között mindössze három ellenőrző ponton találkozott.