Nadal elbúcsúzott: véget ért a pályafutása, miután a spanyolok kiestek a Davis-kupa-döntőben

2024. november 20. – 02:10

Nadal elbúcsúzott: véget ért a pályafutása, miután a spanyolok kiestek a Davis-kupa-döntőben
Rafael Nadal búcsúzik – Fotó: Jon Nazca / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Rafael Nadalt óriási taps fogadta a bemutatáskor a Málagában rendezett Davis-kupa-döntő első keddi mérkőzésén, a nap végén pedig álló ováció búcsúztatta, miután kiderült, hogy a spanyolok kiesésével véget ért a 22-szeres Grand Slam-bajnok profi teniszkarrierje is.

A 38 éves Nadal másfél hónapja jelentette be, hogy Spanyolország színeiben fejezi be pályafutását, amihez a hazai közönség előtt rendezett Davis-kupán igazán különleges hangulatot varázsoltak a nézők. A 11 300 fős Palacio de Deportes José María Martín Carpena arénán már kint is nagy „Gracias, Rafa” (Köszönjük, Rafa) felirattal adták meg az alaphangot, és a csarnok több részén vörösbe boruló közönségben rengeteg olyan felirat és zászló tűnt fel, amelyekkel Nadalt éltették.

A nemzetek alapján rendezett csapatverseny döntőjébe nyolc ország jutott be, keddtől-csütörtökig rendezik a negyeddöntőket, pénteken az elődöntők, vasárnap pedig a döntő következik.

Az első negyeddöntőben a spanyolok a hollandokkal csaptak össze, miután pedig Nadal kikapott az első egyéni meccsen, a világranglista 3. Carlos Alcaraz viszont megnyerte a sajátját, a párosmérkőzés döntött a továbbjutásról. A 22-szeres Grand Slam-bajnok is állva szurkolt a végén Alcaraz és Marcel Granollers kettősének, de a szoros mérkőzésen végül a hollandok jutottak tovább, Nadal pedig elérzékenyülve búcsúzott.

Ez volt Nadal utolsó meccse

Az egykori világelső Nadal most sok kihagyással 154. a világranglistán, míg ellenfele, Botic van de Zandschulp a 80. helyen áll, neki is sérülések terhelték a szezonját. Az első szettben érződött Nadalon, hogy régen játszott tétmeccset, gyakran rövidült le, és a gyors borítás sem neki kedvezett. A szerva-röptéket hatékonyan húzta elő, de ez is jelezte, hogy a megszokott játékával ellentétben próbálta gyorsítani a pontokat.

A spanyolnak rögtön meg kellett dolgoznia az első adogatójátékáért, aztán viszont nem tudott élni a lehetőséggel, hogy a holland 40-0 után három kettős hibát ütött egymás után. Van de Zandschulps Nadal rontásaival hozta a szerváját. A spanyol 15-30-ról többször is meg tudta oldani az adogatását, fogadóként viszont főként a holland kettős hibáival tudott pontot szerezni.

4:4-nél aztán Nadal kettős hibája után a következő labdamenetben el tudott ütni mellette a holland. Megint 15-30 lett, és a spanyol újabb rontásával két bréklabdához jutott Van de Zandschulp, aki a másodiknál el tudott ütni ellenfele mellett. A holland aztán biztos kézzel szerválta ki a 46 perces játszmát.

Fotó: Juan Medina / Reuters
Fotó: Juan Medina / Reuters

A második szett sem indult jól Nadalnak, 0-30 után ugyan volt esélye lezárni az első adogatójátékát, de a hálónál kiütött röptével bréklabdához juttatta Van de Zandschulpot, és rögtön el is bukta a szerváját. Nadal fogott két pontot a következő szervagémben, de a holland megerősítette a bréket. Nadal második adogatójátéka is küzdelmesen alakult a meccs két leghosszabb labdamenetével, amelyikből az egyik Van de Zandschulpé lett, a másikat és ezzel a játékot is viszont nagy tenisszel hozta Nadal.

3:1-nél ennek ellenére újból bajba került. Egy bréklabdát még jó szervával hárított Nadal, de a következőnél el tudott ütni mellette a holland. A szett második felében azonban többször is megvillant Nadal, és megmutatta a küzdőszellemét. Egymás után harcolta ki a bréklabdákat a bizonytalanabbá váló holland következő adogatásánál, végül pedig a közönség ovációja mellett, az öklét a magasba emelve vette vissza az egyik elveszített adogatását. Nadal is ütött két kettős hibát, majd futtából hosszúra szállt a tenyerese, ami újabb lehetőséget jelentett Van de Zandschulpnak, de a közönség biztatása mellett megfordította a gémet a spanyol.

Az előnye ellenére nagy volt a nyomás Van de Zandschulpon, de 0-30-as kezdés után három ászt is bevágott, és pillanatok alatt már Nadalnak kellett a meccsben maradásért adogatnia 5:3-nál. Ezt megoldotta a spanyol, aki óriási biztatást kapott a nézőktől, miközben a holland a meccsért szerválhatott. Azonban többször megpróbálta befejezni a pontokat, amikbe belehibázott, és ugyan nagy játékkal nyert hosszabb labdamenetet is, végül a holland 1 óra 53 perc alatt, 6:4, 6:4-re lezárta a mérkőzést.

Alcaraz egyenlített, de a párost elbukták a spanyolok

Alcaraz abszolút esélyesként lépett pályára a második mérkőzésen a világranglistán 40. helyett Tallon Griekspoor ellen, de az első szett így is nagyon szorosan alakult. A holland jól adogatott, Alcaraz pedig az első szettben 3:2-nél váratlan hibákkal semmire bukta el a szerváját. Azonban agresszívan állt ki a következő gémre, rögtön három bréklabdához jutott, és a másodikat kihasználva vissza is vette a bréket.

4:4-nél a közönség ujjongva fogadta Nadal visszatérését a pálya széléről szurkoló csapattársak közé, innentől pedig ő is felugorva biztatta a 21 évesen már négyszeres Grand Slam-bajnok Alcarazt. A szett végül tie breakben dőlt, ahol Alcaraz remekelt, egymás után jöttek a pazar ütései, Griekspoor pedig egy ponton az ütőjét is csalódottan csapta oda. A fiatal spanyol hatalmas üvöltés kíséretében 7-0-ra húzta be a rövidítést.

Innentől pedig már vitte is tovább a lendületét a második szettre, lebrékelte Griekspoort, és hamar 4:1-es vezetést szerzett. Alcaraz többször is parádés rövidítéseket és röptéket húzott elő, és ugyan a holland is hozta a szerváit, a spanyol 7:6, 6:3-ra megnyerte a meccset, és megszerezte az 1 pontot Spanyolországnak. Sokatmondó volt, hogy 97 százalékban nyerte az első szervák mögött a pontokat.

Fotó: Juan Medina / Reuters
Fotó: Juan Medina / Reuters

A mindent eldöntő párosmérkőzésen Alcaraz a párosban világranglista 4. Granollersszel állt össze, míg a hollandok Van de Zandschulpot és a szintén utolsó tornáján szereplő Wesley Koolhofot küldték pályára. Az elejétől rettentő izgalmas mérkőzésen Van de Zandschulpnál az egyes után párosban is becsúztak kettős hibák, rögtön bréklabdájuk volt a spanyoloknak, de ezt hárították a hollandok. A szett közepén is egy-egy bréklabdához jutottak mindkét oldalon, de egyikük sem tudott előnybe kerülni. 5:4-nél nagy nyomás volt a holland kettősön, de Alcarazéknak nem sikerült kihasználniuk a játszmalabdájukat. A szett végi rövidítésben egymás után jöttek a pazar ütések, és a hollandok ugyan leadták a kezdeti előnyüket, de aztán újabb minibrékkel 7-4-re be tudták húzni a rövidítést.

A második játszma elején Alcarazék el tudták venni ellenfeleik adogatását, és ugyan több bréklabdát is hárítottak, de nem tudták sokáig megtartani az előnyüket. 4:3-nál 15-40 lett Granollers adogatásánál, a második bréklabdával pedig már visszajöttek a hollandok. Pillanatok alatt semmire hozták a saját szervájukat, és innentől Alcarazékon volt a nyomás. Kétszer is két labdára voltak a győzelemtől a hollandok, de a spanyol páros hozta az adogatásait, és kiharcolta a tie breaket. Nadal már lényegében állva szurkolta végig a rövidítést, ahol még 3-3-mal cseréltek térfelet a párosok, utána azonban minibrékeltek a hollandok, és 6-3-nál rögtön az első mérkőzéslabdájukat meg is csinálták. 7:6, 7:6 lett a kétórás párosmeccs vége.

Fotó: Jon Nazca / Reuters
Fotó: Jon Nazca / Reuters

Nadal elbúcsúzott

Ezzel eldőlt, hogy a hollandok 2001 után újra elődöntőbe jutottak, a Davis-kupa pedig szerdán Németország és Kanada negyeddöntőjével folytatódik – azonban már a spanyolok és Nadal nélkül, akinek így a keddi lett az utolsó mérkőzése. „Rafa, Rafa, Rafa” – skandálták a közönségből, miközben a hollandok még befejezték a meccs végi interjújukat. Amikor pedig Nadal a pályára lépett, hogy elmondja búcsúbeszédét, akkor egy percig állva tapsolták.

Nadal mindenkinek megköszönte a sok törődést, kedvességet, szeretetet és támogatást, amit az évek során kapott. Arról is beszélt, hogy a profi pályafutása végeztével is megpróbál majd a tenisz nagykövete lenni, és tenni a sportágért. Arra a kérdésre, hogy mit szeretne, hogyan emlékezzenek rá, azt mondta, hogy a bajnoki címei, a számok ott vannak, mind láthatják az emberek.

„De azt szeretném, ha úgy emlékeznének rám, mint egy jó ember egy kis mallorcai faluból”

– mondta. Hozzátette, szerencséje volt, hogy nagybátyja (Toni Nadal) teniszedző volt, és nagyszerű családja van, akik mindenben támogatták. „Csak egy gyerek voltam, aki követte az álmait, és a lehető legkeményebben dolgozott, hogy ott lehessek, ahol ma vagyok.” Arról is beszélt, hogy keményen dolgoznak és próbálják a legtöbbet kihozni magukból, de ő egyike a szerencséseknek, akinek ilyen élete lehet, és felejthetetlen élményekben lehet része. „Azt akarom, hogy egy jó emberként emlékezzenek rám, egy gyerekként, aki tett az álmaiért, és többet ért el, mint amiről valaha is álmodott.”

Egy búcsúvideót is levetítettek, amiben többek között spanyol focisták, Iniesta, Rodri, Iker Casillas is elköszöntek, de kedves szavakkal búcsúztatta őt Serena Williams, Juan Martín del Potro, Andy Murray, Novak Djoković és Roger Federer is. Nadal is könnyes szemmel nézte a képsorokat, de a csarnokban a nézők többsége is elérzékenyülve búcsúzott a spanyoltól.

Fotó: Jon Nazca / Reuters
Fotó: Jon Nazca / Reuters

Nadal korábban 2004-ben, 2008-ban, 2009-ben, 2011-ben és 2019-ben is Davis-kupa győzelmekhez segítette a spanyolokat az országonkénti csapatversenyben. A Davis-kupa kezdés előtti sajtótájékoztatóján arról is beszélt, miért tartotta mindig is különlegesnek a csapatjátékot. Azt mondta, az országért és a csapattársakért játszani nagyon jó dolog, főleg, ha jó a kapcsolat a csapattal, márpedig a pályafutása 99 százalékában így történt. Majd miután megemlítette David Ferrer, Carlos Alcaraz és Carlos Moya nevét, úgy fogalmazott:

„Sok különböző generáción mentem keresztül. A sikerünk titka az, hogy mindig családias volt a viszonyunk. Ez hozzájárul ahhoz az érzéshez is, hogy amikor a végén nyersz, mindenki nyer, amikor veszítesz, mindenki veszít”

– mondta Nadal, majd arról beszélt, mennyire szereti a hazáját. „Soha nem tudtam elköltözni Spanyolországból, élvezem, hogy itt élek. Ezért is örülök nagyon annak, hogy az utolsó versenyemen is Spanyolországban játszhatok.”

Kiemelkedő pályafutás ér véget

Rafael Nadal 14 évesen kezdte profi pályafutását, majd a tenisz elmúlt húsz évének egyik legfontosabb alakjává vált. Egészen kivételes pályafutás végén búcsúzik: a második legtöbb, 22 Grand Slam-tornát nyerte a férfi mezőnyben, 14 Roland Garros-győzelme pedig abszolút rekordot jelent, senki megközelítőleg sem győzött ennyiszer egy adott GS-tornán. A Roland Garroson 116 meccséből 112-t megnyert. Salakkirályként akkora volt a dominanciája, hogy már szobrot is kapott a francia nyílt teniszbajnokság komplexumában.

Négyszer győzött a US Openen, míg az Australian Opent és Wimbledont kétszer-kétszer nyerte meg. Andre Agassi és Djoković mellett egyike annak a három férfi teniszezőnek, akik mind a négy Grand Slamet megnyerték egyszer, és mellé egyéni aranyérmet is szereztek az olimpián. A pekingi egyéni aranyérme mellé 2016-ban Rió de Janeiróban párosban is aranyérmet szerzett Marc Lopezzel az oldalán.

Azt pedig Rod Laverrel, Roy Emersonnal és Djokoviccsal mindössze négyen mondhatják el magukról, hogy legalább kétszer megnyerték mind a négy nagy tornát. Karrierje során összesen 92 ATP-tornát nyert, köztük 36 ezres tornát is a Grand Slamek mellé, és összesen 209 hétig vezette a világranglistát.

Federer is búcsúzott Nadaltól

Két évvel ezelőtt, 2022 szeptemberében éppen Nadal oldalán búcsúzott a tenisztől utolsó meccsén Roger Federer. A svájci legenda és Nadal párharca meghatározta a tenisz egyik legnagyobb korszakát, a két sportoló 2004 és 2019 között 40 alkalommal csapott össze egymással (24-szer a spanyol, 16-szor a svájci nyert), az évek alatt pedig a tisztelet mellett mély barátság is kialakult köztük. Nadal Federer búcsújakor azt mondta, hogy baráti rivalizálás volt köztük, amiben nagyon fontos volt a személyes kapcsolat.

A Davis-kupa döntő keddi kezdetére Federer egy egyszerre méltató és érzelmes, helyenként pedig kimondottan vicces levelet osztott meg a közösségimédia-felületein. Federer a levelét azzal indította, hogy tisztázta: Nadal több alkalommal győzte le őt, mint ahányszor ez neki sikerült, ami olyan kemény munkára ösztönözte, amit soha nem gondolt volna magáról. Ezután az írása személyesebb fordulatot vett, azt írta:

„Én nem vagyok egy túl babonás ember, de te a babonát egészen új szintre emelted. Az egész folyamatot. A rituálékat. Ahogy sorba állítottad a vizespalackokat, mint kis játékkatonákat, ahogy a hajad hátra simítottad, ahogy az alsónadrágod igazgattad. Mindezt a legnagyobb intenzitással. Bevallom, imádtam az egészet. Mert annyira egyedi volt és annyira te voltál”, fogalmazott a svájci, majd hozzátette:

„És tudod mit, Rafa, miattad még jobban élveztem a játékot.”

Federer ezután felidézte, hogy amikor a 2004-es Australian Open után először lett világelső, azt hitte, „a világ tetejére ért”, aztán két hónappal később Miamiban, egy piros ujjatlan pólóban, a bicepszeit mutatva kisétált a pályára egy srác, és simán legyőzte őt. Ezután közösen indultak el egy közel húsz éven át tartó úton.

Federer megköszönte, hogy részt vehetett a mallorcai Rafa Nadal Akadémia beindításában, ahol a saját gyerekei is edzettek, még ha aggódott is, hogy „a srácok balkezes játékosként térnek haza onnan”. És persze kitért a saját búcsújára is, amikor a 2022-es londoni Laver-kupán pályafutása utolsó hivatalos meccsét játszotta párosban, Nadallal az oldalán.

„Az a meccs a mindent jelentett számomra, és te ott voltál mellettem – nem mint a riválisom, hanem mint a partnerem. Az, hogy megoszthattam veled a pályát azon az estén, hogy megoszthattam veled a könnyeimet, örökre a pályafutásom egyik legkülönlegesebb pillanata marad.”

A 20-szoros Grand Slam-győztes végül gratulált Rafael Nadal családjának, a csapatának és mindenkinek, aki részt vállalt a sikereiben, majd azt írta: „Azt akarom, hogy tudd, a régi barátod mindig drukkolni fog neked, bármi is következik most az életedben. A legjobbakat, rajongód, Roger”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!