Kubatov elszólta magát, amiből a G7 kiszámolta, mennyit keresnek a Fradi-játékosok
2024. szeptember 26. – 14:39
Kubatov Gábor, az FTC elnöke, egyben a Fidesz országos pártigazgatója és alelnöke elnyilatkozta magát, amiből a G7 kiszámolta, mennyit keresnek a klub focistái. Európai szinten is sokat.
Kubatov a következőket mondta Dibusz Dénesről, a Fradi kapusáról egy kedd esti szurkolói ankéton a drukkerek kérdéseire a Nemzeti Sport tudósítása szerint:
„Dénesre volt ajánlatunk, de ő okos gyerek, közgazdász. Volt egy francia ajánlata, megkérdezte, hogy ott mennyi az adó, a lakásbérlés, az élet. Kijött neki, hogy 1500 euró pluszért nem mozgatja a családját, emellett van vele egy hosszú távú megállapodásunk, és jól is érzi magát, szerintem már nem is kellene neki mozognia.”
A G7 cikkének megállapítása ez alapján: a Ferencváros ma már annyit fizet játékosainak, hogy a focistáknak anyagi szempontból az öt legfontosabb európai liga közé tartozó francia élvonal sem vonzó.
Alátámasztás: Az UEFA adatai szerint a magyar élvonalbeli focicsapatok (illetve az ezeket fenntartó cégek) átlagos bérköltsége Ausztria után már a második legmagasabb a régióban. Vagyis az NB I.-es együttesek már többet költenek fizetésekre, mint a nemzetközi rangsorokban sokkal előrébb járó horvát, cseh vagy lengyel konkurenseik.
A Fradi a magyar csapatok közül is az NB I.-es átlagot is messze meghaladó módon gazdagodott az elmúlt szűk másfél évtizedben. A futballcsapatot üzemeltető FTC Labdarúgó Zrt. bevétele a 2010-es szűk 425 millió forintról 2023-ra durván 16,6 milliárdra, azaz közel negyvenszeresére nőtt. A fizetés pedig a nyolcvanötszörösére, hiszen a 9,2 milliárd forintos kiadás nyolcvanötször magasabb a 2010-es szintnél.
Havi bér: 15-16 millió forint. Az UEFA egy tavalyelőtti jelentése alapján a magyar csapatoknál a teljes bérköltség átlagosan 60 százaléka jut a labdarúgókra. Ha ezzel kalkulálunk, akkor a Fradinál 2023-ban átlagosan 15 és 16 millió forint között lehetett egy labdarúgó bruttó bére havonta, írja a G7. Nagyon kedvező, 15-16 százalékos adózással.
Mivel Franciaországban az adó nagyjából 45 százalék, akkor ha a nettó fizetéseket nézzük, akkor az elérhető adatok alapján már nemcsak négy csapatot előz a francia élvonalban a Fradi, hanem kilencet a G7 számításai szerint. (Az éves nettó bér 5,35 és 0,17 millió euró között változik a francia liga csapatainál, a legbőkezűbb a PSG, a legszegényebb a Toulouse.) Magyarul az FTC focistái annyi pénzt vihetnek haza, mint egy francia középcsapat játékosai. Dibusz ajánlata 1500 euróval (kb. 600 ezer forinttal) magasabb volt ennél, ami már nem érte meg a focistának.
Ez azért baj a lap szerint, mert a rendkívül magas hazai fizetések csökkentik az itt játszó futballisták mobilitását. A hazai bajnokság annyira gyenge, hogy egy pont után itt már nem tudnak továbbfejlődni a magyar focisták.
Korábban egy elemzésében az MLSZ is kiemelte, hogy régiós összevetésben nekünk volt a legkevesebb olyan játékosunk, aki a hazai ligánál magasabban jegyzett bajnokságban játszik. Miközben az osztrákok és a lengyelek az előző idényben több mint hatvan focistát adtak az öt nagy bajnokságba, és a szlovákok is bő húszat, addig Magyarország mindössze tízet.
A témában kerestük az FTC sajtóosztályát, ahonnan egyelőre még nem jött válasz. Amint érkezik, frissítjük vele a cikket.