Betlehem Dávid óriási országos csúccsal negyedik 1500 gyorson, világcsúccsal zárt az úszóprogram

2024. augusztus 4. – 19:05

Fotó: Kovács Tamás / MTI

Betlehem Dávid egészen kiváló úszással negyedik lett 1500 gyorson, a döntőt az amerikai Bobby Finke nyerte a párizsi olimpia harmadik úszóvilágcsúcsával. Betlehem a saját, az előfutamban úszott szombati országos csúcsát javította tovább, 14:40,91-gyel majdnem öt másodpercet faragott a rekordon.

Betlehem nagyon erős mezőnyben úszott, az 1500-on 14:30,67-es világrekorddal győztes Finke 800-on ezüstérmes lett Párizsban, Tokióban két aranyat nyert, 800-on és 1500-on. Az ezüstérmes olasz Gregorio Paltrinieri az ötödik olimpiai érmét nyerte, Rióban győzni tudott 1500-on, Tokióban 800-on ezüstöt, 10 km-en bronzot nyert – Kristóf Rasovszky mögött –, Párizsban pedig szerzett már egy bronzot 800-on. A mostani bronzérmes ír Daniel Wiffen 800-on tudott nyerni Párizsban, mögöttük maradt le 1,28 másodperccel a dobogóról Betlehem, ami óriási eredmény. Betlehem hajrája, az utolsó 50 métere jobb volt, mint a dobogósoké.

Utoljára 1980-ban, a moszkvai olimpián volt magyar döntős 1500-on, Wladár Zoltán a hatodik lett. Ebben a számban az olimpiák történetében korábban egyetlen alkalommal volt magyar dobogós, Mitró György 1948-ban Londonban bronzérmet szerzett.

„Bánt ez az 1,3 másodperc, de nem lehetek csalódott. A múlt héten még otthon feküdtem betegen, ahhoz képest összeszedtem magamat” – nyilatkozott Betlehem a medence mellett. Betlehem a 10 km-es nyíltvízi úszáson is indul majd, az az erősebb száma, ott „éremért megy”, ígérte meg. „Különösebben nem akartam nagy taktikát kidolgozni, megpróbáltam egy egyenletes utazó tempót felvenni. Wiffent kicsit későn vettem észre, hogy nem bírja a tempót Finke-kel és Paltrinierivel, de azért összességében örülök a jó időnek” – nyilatkozta a vegyes zónában Betlehem az MTI szerint.

Még három döntővel zárul az úszóprogram

A női 50 gyors versenyét a 30 éves svéd Sarah Sjöström nyerte, harmadik olimpiai aranyát begyűjtve. Rióban 100 pillangón nyert, Párizsban 100 gyorson volt még verhetetlen. Emellett két ezüst- és egy bronzérme van az olimpiákon.

A férfi 4x100-a váltóban elmaradt Léon Marchand ötödik aranya, a francia váltó a harmadik, bronzérmes lett. Kína nyert 3:27,46-os idővel az amerikai váltó előtt, az első három 1 másodpercen belül volt.

A párizsi olimpiai utolsó medencés úszóaranyát Amerika szerezte meg, világcsúcs zárta a programot a női 4x100-a váltóban. A Regan Smith, Lilly King, Gretchen Walsh, Torri Huske összetételű amerikai csapat végig vezetett, a végül 3:49,63-as idővel majdnem 8 tizedet javítottak az eddigi világrekordon, amit szintén egy amerikai váltó tartott. Amerika mögött Ausztrália lett az ezüst- és Kína a bronzérmes.

A 35 medencés döntőben összesen négy világcsúcs dőlt meg, 100 gyorson, 4x100-as mix vegyesváltóban, 1500 gyorson és 4x100-as női vegyesváltóban – hogy miért ilyen kevés, arról itt írtunk.