Liuék Kínában: az időzítés gyanakvást keltő, de csak télen fogunk tisztán látni

2022. augusztus 12. – 17:03

frissítve

Liuék Kínában: az időzítés gyanakvást keltő, de csak télen fogunk tisztán látni
Az aranyérmes Liu Shaolin Sándor és ezüstérmes öccse, Liu Shaoang a dordrechti rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság férfi 1500 méteres számának eredményhirdetésén 2019. január 12-én – Fotó: Vincent Jannink / EPA / ANP / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Magyarország két rövidpályás gyorskorcsolyázó olimpiai bajnoka, Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang hétfőn bejelentette, hogy követik a magyar válogatottól Kínába igazoló edzőjüket, Csang Csing Linát, és Kínában fognak edzőtáborozni. Úgy indokolták, hogy a sport mellett az életre is ő nevelte őket, ezért együtt folytatják. Sok kérdés maradt a levegőben, néhányra válaszolunk, de még így is sokismeretlenes az egyenlet. A legfontosabb kérdés persze az, hogy magyar színekben folytatják-e.

Hogyan lett az edzőjük Lina?

2007-ben az akkor 12 éves Liu Shaolin és a 9 éves Liu Shaoang édesapja összebarátkozott a Magyarországon szereplő kínai rövidpályás gyorskorcsolyázó-csapattal. A kínaiak meghívták mindkét gyerekét egy hosszú látogatásra. A család együtt utazott ki, fél év után a szülők eljöttek, a két fiú még egy évet töltött kint, akkor ismerték meg, milyenek a kínai edzésmódszerek, milyen a kemény munka. Lina volt akkor az edzőjük. Ilyen korú gyerekeknél, ha még naponta látják is az édesanyjukat, az edző legalább olyan fontos szerepet tölt be az életükben, a ragaszkodásuk innen ered. 2012-ben Lina szerződést kapott a magyaroktól, mert a tehetséges versenyzők őt ajánlották, akinek a szakértelméből később a magyar válogatott is profitált.

„Szerencsére megtartotta azt a tulajdonságát, hogy ha nyerek, akkor sem elégedett. Olyan apróságokat is meglát, amiket más nem. A minimális technikai elmozdulásokat is azonnal kiszúrja”

így jellemezte őt Liu Shaoang, becenevén Ádó az idei győzelme után.

Lina jól keresett Magyarországon, ötmillió forint körüli összeget kapott havonta, a pénz biztosan nem játszott szerepet a döntésében. Visszautasíthatatlan ajánlatot kapott, az olimpiai központban lesz edző.

Mennyire volt a válogatott edzője Lina?

Ez a legélesebb kérdés, amivel a versenyzők többsége szembesült. Hogy a két fivér maximálisan megbízik az edzőnőben, az érthető. Az ugyanakkor nem a véletlen műve, hogy az Amerikából honosított Krueger John Henry nagyobb törődést igényelt. Őt irritálta, hogy kínaiul beszéltek az edzéseken, ezzel is éreztették vele, hogy kívülálló. Mivel úgy érezte, hogy háttérbe szorul, és nagyobb figyelmet kapnak Liuék, balhét csapott, ennek következménye lett, hogy már nem számítanak rá, és kikerült a válogatott keretből. Bántó szándék nélkül leszűrhető a következtetés: az edzőnő elsősorban a két Liu edzője volt.

Miért fontos a bejelentés a kínai edzőtáborról?

Nem erőltetett a párhuzam: a tavalyi tokiói olimpián harmadszor is győztes kardvívó, Szilágyi Áron nem tudatta, hogy Londonba költözik, és az idei vb-felkészülés alatt egy hónap felét ott tölti, és ott edz az angol kardvívókkal, míg a hónap másik felét itthon tölti, és természetesen a magyar válogatottal edz. A felesége Londonban kapott állást, Szilágyi őt követte, de eszébe sem jutott bejelenteni felkészülésének apró részleteit. A kajakos bajnokok sem szokták bejelenteni, hogy a feladatukat végezve két hónapon át Dél-Afrikában edzőtáboroznak. Verrasztó Dávid is Ausztriában készült fel az edzőjével az idei úszó-Eb-re.

Ez a teátrális bejelentés mintha előre jelezne valamit.

Ha csak normális ügymenetről van szó, miért tették ki magukat annak, hogy kommentáradat induljon, és hogy árulónak bélyegezzék meg őket a vérmesebb drukkerek?

Kettészakadt a magyar válogatott

A Liu testvérek szerdán repülőre ültek, meg is érkeztek Pekingbe, a sportágban élők még azt sem tudják, hogy pontosan hol fognak edzeni. Edzőpartnerben biztosan nem lesz hiány Kína méretéből és a sportág ottani népszerűségéből adódóan. Eddig a magyar válogatott fiatalabb tagjait húzták felfelé, most a kínaiakat motiválják a jelenlétükkel.

Vonjunk megint egy párhuzamot: Hosszú Katinka első világbajnoki aranyérmét az amerikai egyetemi sportnak köszönheti, Kiss Balázs kalapácsvető szintén egy amerikai egyetemnek köszönhetően nyert olimpiát. Egy kinti felkészülés akár lehetne egy win-win helyzet is, ha nem motoszkálna ott a fejekben, mi van, ha nem időlegesen maradnak ott, hanem végleg, mert kapnak egy ajánlatot. Azt elismerték Liuék, hogy korábban voltak megkereséseik, de nem foglalkoztak ezekkel érdemben. Mi van, ha most igen?

Csang Csing Lina, a magyar válogatott edzője a csapat edzésén a rövidpályás gyorskorcsolya-Európa-bajnokság kezdete előtt egy nappal a debreceni Főnix Csarnokban 2020. január 23-án – Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI
Csang Csing Lina, a magyar válogatott edzője a csapat edzésén a rövidpályás gyorskorcsolya-Európa-bajnokság kezdete előtt egy nappal a debreceni Főnix Csarnokban 2020. január 23-án – Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

A józan kérdés most az, belemegy-e Kína abba, hogy a sportolók kint élnek, de eközben ugyanúgy Magyarországnak versenyeznek? Jobbak lehetnek a kínaiak attól, mert egy rivális mégiscsak a szemük előtt van, de ha ezek után jön a verseny, akkor ők a magyarokat képviselik.

Egy váltóedzés eközben itthon egészen más lesz a sportág két klasszisa nélkül, mint velük, hiszen ők más sebességben közlekedtek a jégen, képletesen és szó szerint is más lendületet kap egy fiatal attól, ha valamelyik Liu löki meg őt a jégen, nem pedig más.

A szövetség nagyságrendileg 40 milliós összeggel támogathatja a jelenlegi felkészülésüket, határozatlan idejű szerződés köti őket ide. A Ferencvárostól is kapják a fizetésüket. Hogy milyen munkát fognak kint végezni, azt leginkább az edzőnő tudja; ha akarja, megosztja a szövetséggel, ha akarja, magában tartja, mert már nincs szerződéses kapcsolatban vele.

A koreai edző, Dzse Szu is Kínába utazott, benne is megbíznak. A korcsolya bizonyos szempontból technikai sportág, és a penge hajlításait a koreai edző képes a legmagasabb színvonalon végrehajtani, sokat tanultak tőle is itthon. Eddig arról volt szó, hogy ő a válogatott mellett marad, de pillanatnyilag ő is elvitte a tudását.

Hány év kényszerű kihagyással jár egy országváltás?

A szövetség elnöke, Kósa Lajos biztos benne, hogy minden rendben van, magyar színekben folytatják majd, nem lesz még egy Viktor An a sportágban, aki koreaiból orosz lett, és mindkét nemzettel ünnepelhetett aranyérmet.

Azt azonban érdemes leszögezni, hogy ha valaki országot akar váltani, a legjobb időpontban van most, az olimpia után. Az Olimpiai Charta kimondja, ha egy sportoló egy nemzetet elhagy egy másik kedvéért, akkor ebben az esetben főszabályként három évet kell várnia, míg olimpikon lehet. Ettől egy-egy sportág szabályzata eltérhet, illetve a világbajnokságok kötöttségei lazábbak, mert ott akár egy év után indulhat egy másik nemzet színeiben. De mindenképpen az olimpia szemszögéből kell vizsgálni a kérdést, mert az a legnagyobb verseny, nem azért szoktak a sportolók országot váltani, hogy egy vb-n elinduljanak.

Kiskapu persze mindig van, egyedi elbírálást lehet adni, és ez a hároméves türelmi idő kettőre is csökkenhet, de akkor már a két ország olimpiai bizottságának egyeztetésére és azok megállapodására van szükség. Konkretizálva:

a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) hozzájárulásával lehet csak két évre csökkenteni a kihagyást, feltéve, ha a MOB nagyvonalú. Ha nem az, akkor marad a három év.

A jövő évi világbajnokság Szöulban lesz márciusban, a 2024-es Rotterdamban. Ha Hollandiában magyar színekben indulnak, akkor biztosra vehető, hogy a 2026-os februári olimpián is. A szöuli vb még nem teljesen releváns, épp a MOB jóindulata miatt. Shaolin a milánói olimpián, 2026. februárban már 30 éves lenne, neki az az utolsó esélye, hogy negyedszer is olimpikon legyen. 2019-ben még úgy látta, az idei lesz az utolsó olimpiája, az olimpia utolsó napjaiban viszont azt nyilatkozta, hogy megy tovább Milánóig.

És még valami fontos: Kína nem ismeri el a kettős állampolgárságot. Sokakkal beszéltünk, de senki sem tudott arról, hogy a magyaron kívül másik útlevelük lenne, vagyis ez esetben le kell mondaniuk a magyar állampolgárságukról. Kínai származásukra egyébként mindig is büszkék voltak, de a felerészben kínai, felerészben magyar zászlót az olimpiai faluban hagyták, így nem azzal ünnepelt Ádó a pekingi egyéni győzelem után.

Az idei világkupa-sorozat novemberben Salt Lake Cityben indul, ide nem biztos, hogy a magyarok a jelentős költségek miatt elutaznak. Beszéltünk olyan vezetővel, aki úgy látta, már ezen a vk-n sok minden kiderülhet, mert ha Liuék indulnak, míg más magyarok nem, akkor jó eséllyel külön utakon járnak.

Ha az eddigi szinten tudnak sportolni, és nem hátráltatják sérülések egyiküket sem, akkor kalkulálhatnak úgy, hogy a kínai váltó velük favorittá emelkedik a következő olimpián, és a mix váltóban is lehet egy aranyérmük. Shaolin 2030-cal reálisan már nem számolhat, míg Ádó igen. És ott van még az egyéniben is két arany, ami elérhető nekik.

Mit láthatnak bennük a kínai szponzorok?

Az idei olimpia végéig, vagyis 2022. márciusig szólt a szerződésük a Li Ning nevű márkával, amelyik a magyar szövetségnek is a szponzora lett három éve. A sportszergyártó és a két versenyző között Lina közvetített, neki volt nagy szerepe abban, hogy a szövetséggel is létrejött a megállapodás. A Li Ning angol honlapján egyébként a két Liut nem találtuk meg, ettől még lehettek a nagykövetei a márkának. Amikor a 2018-ban a váltóval olimpiai bajnok Burján Csaba a sanghaji reptéren Kínáról félreérthetetlen stílusban posztolt, akkor a kínai ügyvivő egy tételes listával a kezében jelent meg a csapatnál, amelyen még az utolsó pár zokni is fel volt tüntetve. A támogatás miatt is háborította fel őket a bejegyzés. A Li Ninggel a szövetség egyébként örömmel hosszabbítana, de eddig választ sem kaptak a sorozatos megkeresésekre.

Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang, valamint Vári Attila vízilabdázó elhelyezi kézlenyomatát az újonnan átadott Magyar Sportcsillagok Falán a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen 2022. május 6-án – Fotó: Bruzák Noémi / MTI
Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang, valamint Vári Attila vízilabdázó elhelyezi kézlenyomatát az újonnan átadott Magyar Sportcsillagok Falán a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen 2022. május 6-án – Fotó: Bruzák Noémi / MTI

A kínaiak amúgy abban bíztak, hogy a pekingi olimpiai dobogó tetején is láthatják majd a márkájukat, de mivel a Magyar Olimpiai Bizottságnak az Adidas a partnere vagy ötven éve, ezért abban kellett megjelenniük. Mindenesetre most kiderülhet, hogy a kínai cégek mekkora lehetőséget látnak a két sportolóban, mekkora piacot tudnak megmozgatni. Ebben is segítséget kaphatnak Linától. Liuék 2019-ben még úgy gondolkodtak, hogy saját ruházati márkát (Liu Brothers) hoznak létre, de erről azóta nem érkezett hír. A Li Ningen kívül más szponzorok is bejöhetnek, az összegeket megtippelni sem lehet.

Magyar életjáradék

A magyar állam életjáradékot ad az olimpián érmes sportolóknak, amennyiben magyar állampolgárok. Ez az életjáradék 35 éves kortól jár, ami a mindenkori átlagkeresethez van igazítva. Shaolinnak a mostani viszonyok közt havi 800 ezer körüli összeg járna élete végéig, Shaoangnak havi 1,5 millió ütné a markát, de neki még erre 10 évet kellene várnia. Ebben viszont csak akkor részesülnek, ha nem kapnak egy jobb ajánlatot Kínából, ahol nincs életjáradék.

A magánéleti vonatkozásokat, a magyar barátnőket szándékosan hagytuk ki a történetből, noha lehet, hogy épp a szerelem dönti el a legfontosabb kérdéseket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!