A műsor, ami után tényleg muszáj mindenkinek színes répákat rágcsálni
2024. december 28. – 06:40
Az Ízfokozó első évadában még csak hallgatni lehetett minket, a második évadban kerültünk kamera elé, ami új kihívás volt, de egy csomó lehetőséget is adott. Meg tudtunk mutatni valamit azokból a dolgokból, amikről beszélgettünk, tele tudtuk pakolni az asztalt a témánk példáival. Ezek közül a kedvenc adásunk a zöldséges volt, ahol Horváth Boldizsárral beszélgettünk, aki azzal foglalkozik, hogy zöldség- és gyümölcstermelőket köt össze éttermekkel és hétköznapi vásárlókkal. Emellett azt próbálja megmutatni, elmagyarázni, milyen valódi hatásai vannak a klímaváltozásnak arra, amit eszünk és azokra, akik az élelmiszereinket megtermelik.
Ebben az adásban olyasmiről volt szó, ami mindhármunknak nagyon fontos, és kamerákon, mikrofonokon kívül sokszor beszélgettünk már éppen így, éppen ezekről a dolgokról, ez mégis sok energiát adott a műsornak. Én az utóbbi években értettem meg, nagyrészt éppen a műsorban is szereplő vendégünk sok türelmes tanításának hatására, miért olyan fontos a lehető legszezonálisabban vásárolni és táplálkozni, miért nem jó egész évben banánon és ananászon élni, és azt is, miért olyan nagy kihívás helyi almát, krumplit és hagymát kapni a boltokban, miért érdemes ezekre megszállottan vadászni.
A műsor felvétele közben azokat a zöldségeket ettük, amik épp akkor szezonálisak voltak, de addig még én sem próbáltam őket nyersen. Szóval miközben a sárgarépafajtákról, a paszternák és a petrezselyemgyökér közti különbségekről, a nemrég még egzotikumnak számító, ma már itthon sokfelé termesztett édesburgonyáról beszélgettünk, egy csomó zöldségről megtudtam, hogy nyersen is nagyon jók, de paszternákot például csak azóta keresek a boltokban. Az már a szuper hangmérnökünk és vágónk összehangolt és profi munkájának köszönhető, hogy az adás alatt nem hallatszanak nyúlra emlékeztető rágáshangok, bár ezek még extra kedvet adhatnak a nyers zöldség fogyasztáshoz.
Bármilyen giccsesen is hangzik, tényleg azóta olyan fontosak nekem a zöldségek, azóta foglalkozom vegánság, szezonalitás, fenntarthatóság, termeléssel kapcsolatos a témákkal annyit, hogy ismerem ezeket a problémákat, így tényleg hiszek benne, hogy aki ezt az adást megnézi, azt ugyanúgy be fogják szippantani a színes sárgarépák, mint engem.
„Nem először beszélgettünk így Boldizsárral, de mindig meg tud lepni valami újdonsággal, sosincs idő annyit beszélgetni hogy mindenre kitérjünk, így még az adás közben is csomó új dolgot tanultam tőle” – mondta Keve Marci a zöldséges adásról. Első sorból nézzük a klímaváltozást, engem mindig meglep, mennyire sok minden megterem már itthon is, hogy már van magyar citrom és kiwi, gyömbér, illetve hogy sok zöldség-és gyümölcsféléből sokkal többféle létezik, mint amennyit a legtöbben ismerünk. Nálunk, szakácsoknál az az alapvetés, hogy főleg hússal foglalkozunk, húsra fókuszálunk, jóval kevesebb szó van arról, mitől lesz jobb egy zöldség, ezért is fontos, hogy sokkal többet beszélgessünk ezekről a dolgokról." – tette hozzá Marci.
Az adáshoz aztán főztem is, egy olyan tepsis-zöldséges fogást, aminek minden eleme kicsit különlegesebb terményekből állt, volt rajta homoki bab, hokkaido tök, sárga cékla és fodros kel is.
Az év legizgalmasabb videóiról itt mesélnek a telexesek.