Trump emberei szégyennek tartják a Rogánra kivetett szankciókat

2025. január 8. – 09:01

frissítve

Trump emberei szégyennek tartják a Rogánra kivetett szankciókat
Bryan E. Leib – Fotó: Bryan E. Leib / X

Másolás

Vágólapra másolva

Dörgedelmes X-posztban ment neki a Rogán-ügy miatt a jelenlegi budapesti amerikai képviseletnek Bryan E. Leib, akit a Magyar Nemzet a lehetséges következő nagykövetként emleget. Posztjában arról ír, „szégyen”, amit a mostani nagykövet tett, és ez szerinte politikailag motivált cselekedet volt.

Leib arról is írt, miközben nem beszélhet Trump nevében, hiszi, január 20-án (Donald Trump elnöki beiktatásának napján) „vissza fogunk térni az amerikai-magyar kapcsolatok aranykorához”.

Az amerikai Bryan E. Leib megnyilvánulása miatt a 24.hu arról is ír, hogy a republikánus férfi Linkedin- és X-profilja szerint saját PR-céget vezet, és a magyar kormányhoz köthető Alapjogokért Központ főmunkatársa is. Ennek a központ honlapján nem lelte nyomát a lap, de egy korábbi Facebook-posztjukban vezető kutatóként hivatkoztak Leibre, és a Kormány.hu-n is így nevezték meg őt, amikor tavaly októberben Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára fogadta őt.

Rogán és a szankciók

Leib X-posztjában arra utalt, hogy Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter felkerült az amerikai pénzügyminisztérium szankciós listájára korrupciós gyanú miatt. Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) január 7-én bejelentette, hogy szankciókat vezet be Rogán Antal, a magyar kormány egyik magas rangú tisztviselője ellen korrupciós tevékenységben való részvétele miatt. A lépés a 13818-as elnöki rendelet (E.O. 13818) alapján történt, amely a Globális Magnitsky Emberi Jogi Számonkérési Törvényt implementálja, és világszerte az emberi jogi visszaélések és a korrupció elkövetőit célozza.

A közleményben Bradley T. Smith, a Pénzügyminisztérium megbízott helyettes államtitkára hangsúlyozta a korrupció káros hatásait: „A korrupció aláássa egy ország kormányzati intézményeit és korlátozza gazdasági fejlődését, rövid távú hasznot biztosítva egy szűk csoportnak, miközben a jövő generációit megfosztja a hosszabb távú előnyöktől. Az Egyesült Államok nem fog habozni felelősségre vonni azokat, akik hatalmukkal visszaélve saját gazdagodásukat helyezik előtérbe polgáraik kárára.”

A közlemény kiemelte, hogy Rogán Antal a magyar kormány egyik kulcsfigurája, jelenleg az Orbán Viktor vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője. Emellett az ő minisztériuma alá tartozik több fontos kormányzati szervezet, például az állami intézmények kommunikációját megszervező, a kommunikációs keretszerződéseket megkötő mint a Nemzeti Kommunikációs Hivatal. A közleményben itt említik a Magyar Turisztikai Ügynökséget is, korábban az is Rogán minisztériuma alá tartozott, de 2024 év eleje óta a Nemzetgazdasági Minisztérium felügyeli.

A kormány hamar reagált a történtekre, David Pressman, a leköszönő demokrata kormányzat távozó nagykövete pitiáner bosszújának mondva a történteket. Ezt a narratívát erősítette Szijjártó Péter külügyminiszter, és persze a kommunista párhuzamot találó fideszes megmondóember, Bayer Zsolt is. Az ellenzék a kormány és Rogán távozását követelte zömmel.

A volt nagykövet is szégyenről beszél

Az ügyben egyébként az első Trump-kormány budapesti nagykövete, David Cornstein is megszólalt az MTI szerint. Rogán Antal szankciós listára helyezése szörnyű és szégyenletes – jelentette ki Cornstein a közmédiának adott interjúban. Hozzátette, a jelenlegi amerikai adminisztráció „még az utolsó órákban is” ellenségesen kezeli Magyarországot.

Cornstein elmondta, nemcsak a Biden-kormányzat, az Obama-adminisztráció is ellenségesen viszonyult Magyarországhoz, ami egyik ország érdekeit sem szolgálta, míg a Trump-adminisztráció idején kiváló kapcsolatok alakultak ki a két ország között. Véleménye szerint a két ország együttműködése Trump hivatalba lépése után újra szoros és eredményes lesz, hasonlóan az előző Trump-időszakhoz.

Hozzátette, Trump előző hivatali ideje alatt a két ország kapcsolata produktív és kölcsönösen előnyös volt, hiszen a kormányzásról, a bevándorlásról és a katonai prioritásokról vallott egybevágó nézeteiknek köszönhetően szoros kapcsolatok alakultak ki a két ország között. Felidézte a Trump elnöksége alatt létrejött védelmi megállapodást is. Cornstein kiemelte Trump döntését az Egyesült Államok izraeli nagykövetségének Jeruzsálembe költöztetéséről, és Magyarország hasonló lépését egy diplomáciai hivatal áthelyezésével.

Cornstein szerint Trump új elnöksége alatt ismét felvirágzik a két ország közötti együttműködés és annak a „legnagyszerűbb időszaka” köszönt be. Sajnálatát fejezte ki viszont amiatt, hogy a jelenlegi Biden-kormányzat alatt nem történtek pozitív fejlemények az amerikai-magyar kapcsolatokban és csalódottságát fejezte ki „az együttműködés elvesztett lehetőségei” miatt.

Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknekés angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!