Ellenzéki politikusok Rogán szankcionálásáról: Tóninak és a kormánynak mennie kell
2025. január 7. – 17:54
Kedden kiderült, hogy Rogán Antalt korrupcióra hivatkozva szankciós listára tette az Egyesült Államok. A hírre több ellenzéki politikus is reagált.
„Rogán Antal mielőbbi büntetőjogi felelősségre vonása nem külföldi hatalmak feladata, hanem a magyar igazságszolgáltatás felelőssége”
– reagált Magyar Péter Rogán szankcionálására a Facebookon. A Tisza Párt elnöke szerint „ami késik, nem múlik”. Magyar azzal zárta posztját, hogy „előrehozott választásokra van szükség”.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke azt írta Facebook-bejegyzésében, „ha a titokminiszter Rogán korrupt, akkor nemcsak neki, hanem a kormánynak is mennie kell. Most.” A Momentum elnöke, Tompos Márton pedig azt írta Facebook-posztjában, hogy „Rogán Antalt szankciós listára tették az amerikaiak. Itt az ideje lemondani, Tóni!”
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő azt írta az ügyről a Facebookon,
„kicsit későn jött rá az amerikai kormány, hogy valamit azért tenni kellene, tartok tőle, hogy a következő adminisztráció vissza is vonja majd ezt.”
Hadházy szerint „mivel a Rogánra kivetett szankció nem csak utazási korlátozást jelent, hanem pénzügyi szankciókat is, rendkívül kemény lépés is lehetne”, ha „minden magyar kormányzati szereplőre és a velük együttműködő oligarchákra is” kivetnék ezeket. A független képviselő azzal zárta posztját, hogy „ebben a bűnszervezetben” nem Rogán a Don, ő csak a Consigliere (vagyis a tanácsadó).
Közben a kormány is reagált a hírre, a Miniszterelnöki Kabinetiroda azt írta a Telexnek, hogy „ez a lépés a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja. Január 20. után az Amerikai Egyesült Államoknak új kormánya és új elnöke lesz. Hivatalba lépésük után megtesszük a szükséges jogi lépéseket.”
Szijjártó Péter külügyminiszter pedig Facebook-bejegyzésben reagált arra, hogy az Egyesült Államok szankciós listára tette Rogán Antalt.
„Ez a bukott amerikai adminisztráció által Magyarországra küldött, innen azonban sikertelenül és dicstelenül távozó nagykövet személyes bosszúja Rogán Antallal szemben. Milyen jó, hogy néhány nap múlva már olyan emberek fogják vezetni az Egyesült Államokat, akik barátként és nem ellenségként tekintenek hazánkra”
– írta Facebook-posztjában a külügyminiszter.
Ahogy erről szóló cikkünkben írtuk, az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) frissítette a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek Listáját (SDN-lista). A listán Rogán Antal is szerepel.
Az SDN-lista (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List) az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) által fenntartott hivatalos szankciós lista. Azok a személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek rajta, akiket az Egyesült Államok kormányzata különféle okokból pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett. A listán szereplőkkel tilos üzletelni az Egyesült Államokban. Az OFAC rendszeresen frissíti a listát a nemzetközi szankciók és politikai helyzetek függvényében.
Időközben meg is jelent egy sajtóközlemény az ügyben. A közleményben szerint az OFAC január 7-én bejelentette, hogy szankciókat vezet be Rogán Antal, a magyar kormány egyik magas rangú tisztviselője ellen korrupciós tevékenységben való részvétele miatt. A lépés a 13818-as elnöki rendelet (E.O. 13818) alapján történt, amely a Globális Magnitsky Emberi Jogi Számonkérési Törvényt implementálja, és világszerte az emberi jogi visszaélések és a korrupció elkövetőit célozza.
Az, hogy kormányzati szereplőket, akár kormánytagokat szankciós listára tesz az Egyesült Államok, már egy ideje pletykálták diplomáciai körökben. Rogán neve is szóba került.
Információnk szerint David Pressman január közepéig marad Magyarországon, a Biden-adminisztráció vélhetően még azelőtt szankcionálni akarta Rogán Antalt, hogy az új elnök, Donald Trump január 20-án hivatalba lépjen.