Az autógyűjtemény és a külföldi luxusingatlanok csak felvillantják Aszad összeharácsolt dollármilliárdjait

Legfontosabb

2024. december 28. – 10:00

frissítve

Az autógyűjtemény és a külföldi luxusingatlanok csak felvillantják Aszad összeharácsolt dollármilliárdjait
Háfez el-Aszad szíriai elnök és felesége, Anisze gyerekeikkel 1974-ben, jobbra Bassár el-Aszad – Fotó: Alexandra de Borchgrave / Gamma-Rapho / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

A szíriai felkelők villámgyors előrenyomulása után megbukott és Moszkvába menekült Bassár el-Aszad szíriai elnök bizonyos szinten próbálta azt mutatni kifelé, hogy családja teljesen visszafogott, már-már szinte középosztálybeli életet élt. Nem lehetett őket luxusautókban látni, a hétköznapokban farmert és egyszerű pólókat viseltek, gyerekeik normális iskolákba jártak. A véreskezű diktátor családjának gyors menekülése azonban végérvényesen lerántotta a leplet erről a hazugságról.

Palotájukban és damaszkuszi otthonukban az oda betörő fosztogatók és nézelődők festményeket, a leghíresebb luxusmárkákat és egy dollár-tízmilliókat érő autógyűjteményt, valamint a sebes távozáskor hátrahagyott dokumentumokat, köztük dollármilliókat mutató bankszámlakivonatokat találtak. A konyhájukban készült videókból kiderült, hogy miközben a szíriaiak éheztek, és örültek, amikor hozzájutnak egy csirkéhez, az elnök és családja finnyásan válogathatott, hogy mit egyen.

A Bassár el-Aszad apját is nézve Szíriát több mint ötven éven át uraló Aszad család vagyonát megbecsülni is nehéz. Az elnök és tágabb rokonsága több tízmilliárd dolláros vagyonnal rendelkezhet, amit külföldi bankokban és ingatlanokban, valamint alig felfejthető céghálókban és fantomvállalatokban rejtettek el. Bukásuk után világszerte kezdtek el kutatni a pénz után, de az olyan diktátorok, mint Szaddám Huszein vagy Moammer Kadhafi példája azt mutatja, az ellopott vagyon megtalálása szinte megoldhatatlan feladatot jelent.

Szíria, a családi vállalkozás

„Nemzetközi vadászat indul a rezsim vagyona után” – mondta a Wall Street Journalnek Andrew Tabler Szíria-szakértő. A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának egykori tagja ugyanakkor kiemelte, ez nem lesz egyszerű dolog: „sok idejük volt tisztára mosni a pénzüket”, fel voltak készülve a mostani helyzetre, és oroszországi száműzetésükben nem fognak anyagi gondokkal küzdeni.

Arra csak becslések vannak, hogy Bassár el-Aszad mennyi pénzt harácsolt össze. Az amerikai külügyminisztérium egy 2022-es jelentése egy- és kétmilliárd dollár (kb. 394-788 milliárd forint) közé tette a legszűkebb családja vagyonát. Azonban hozzátették, hogy ez nyilvánosan elérhető információkon alapul, és nem a teljes összeg – az ennek sokszorosa is lehet. Részletesebb adatokat már csak a kongresszusnak leadott jelentésük bizalmas részében közöltek.

A tágabb Aszad klán, amiben benne vannak az elmenekült szíriai elnök unokatestvérei és nagybátyjai is, nehezen felgöngyölíthető céghálókban, ingatlanokban és offshore számlákon rejtette el a pénzét. Ezt évtizedekig tartó uralmuk alatt szedték össze Szíriában,

gyakorlatilag családi vállalkozásként, vagy más nézőpontok szerint maffiacsaládként irányítva az országot.

Ahogy a Time cikke szerint egy magas rangú amerikai hírszerző mondta: azt szeretné legjobb tudni Bassár el-Aszadról, hogy ő Michael vagy Fredo, utalva a Keresztapában szereplő Corleone család két tagjára. Jules Kroll, a K2 Intelligence nevű, gazdasági bűncselekményekkel foglalkozó tanácsadócég alapítója pedig 2013-ban a CNBC-nek kijelentette: „Ez egy tipikus családi vállalkozás. Csak a családi vállalkozás egy ország”.

Szíriában szinte mindent az Aszad klán tagjai irányítottak. Köztük a leghíresebb Rami Makhlouf, Bassár el-Aszad unokatestvére volt, akit egy kiszivárgott amerikai diplomáciai táviratban „a szíriai korrupció mintapéldányaként” említettek. Vagyonát öt- és tízmilliárd dollár körülire becsülik, és jelen volt az összes legnagyobb gazdasági szektorban az olaj- és építőipartól kezdve a telekommunikációs szolgáltatásokig, ahonnan Aszad segítségével kiszorította a versenytársakat, és egymás után nyerte a kormányzati megrendeléseket.

Módszerét jól mutatja, hogy egyszer megpróbálta megszerezni egy gazdag, de az Aszad családon kívüli vállalkozótól a Mercedes-szalonját. Ez azonban egyike volt azon ritka eseteknek, amikor nem járt sikerrel, írta a Guardian, mert a német autógyártó cég megmakacsolta magát, és addig nem volt hajlandó autókat exportálni az országba, amíg a vita zajlott. Makhlouf végül kénytelen volt meghátrálni.

Egy villa Damaszkusz nyugati részén 2024. december 8-án, ahol Bassár öccséhez, Maher el-Aszadhoz köthető droglabor is működött – Fotó: Emin Sansar / Anadolu / Getty Images
Egy villa Damaszkusz nyugati részén 2024. december 8-án, ahol Bassár öccséhez, Maher el-Aszadhoz köthető droglabor is működött – Fotó: Emin Sansar / Anadolu / Getty Images

Az Aszad klán az amerikai külügyminisztériumi jelentés szerint olyan illegális tevékenységekből származó bevételek tisztára mosására is használt fantomcégeket, mint a csempészet, a fegyverkereskedelem, vagy a zsarolás és a védelmi pénzek szedése. Emellett a drogkereskedelemben is benne voltak, a captagon nevű amfetaminszármazék előállítása és terjesztése több milliárd dolláros éves bevételt termelt a szíriai államnak. A rendszert az amerikai külügyminisztérium jelentése szerint Bassár el-Aszad öccse, Maher irányította. Itt írtunk részletesen az állami drogbiznisz működéséről.

Középosztálybelinek hazudták magukat

Bassár el-Aszad és felesége igyekezett azt a képet mutatni magáról, hogy visszafogott életet élnek, és ez részben sikerült is. A Washington Postnak egy damaszkuszi üzletember, aki évtizedekig élt a közelükben, úgy fogalmazott, hogy „normális életet éltek az emberek előtt”, gyerekeik nem külföldi bentlakásos iskolákba jártak, hanem „normális iskolákba” az átlagosan jómódú fővárosi családok gyerekeivel együtt, a család hétköznapi autókat használt. Ezt megerősítette a lapnak Karam Shaar közgazdász, aki szerint Bassár el-Aszad „nem arról híres, hogy luxuséletét hirdetne”, de hozzátette, „ismert azonban arról, hogy különösen korrupt”.

A család mérhetetlen vagyonába 2012-ben azonban kiszivárgott emailek is bepillantást engedtek, amikből kiderült, hogy Aszad felesége mennyire szeret luxuscikkeket vásárolni – miközben az országban éppen kitört a polgárháború. A Guardian cikke szerint a Nagy-Britanniában született Aszma el-Aszad több tízezer dollárt költött el egyedi készítésű bútorokra Angliában, ékszerekre egy kis párizsi ékszerésznél, vagy a csak kiváltságosoknak kínált Christian Louboutin luxuscipőkre, köztük egy nagyjából kétmillió forintba kerülő darabra. Az emailek szerint egyszer nagyjából ötmillió forint értékben adott le rendeléseket asztalokra, csillárokra és gyertyatartókra egy párizsi dizájnernél, és hárommillió forintnak megfelelő összegért vásárolt asztalt Angliában.

Ezt megerősítették az Aszad család palotájában és házában készített videók. A felvételeken egymás után tűnnek fel a leghíresebb luxusmárkák: Louis Vuitton, Dior, Hermes, Cartier és Bulgari. A család sietős távozása után fosztogatók hordták szét az ott talált ékszereket, műkincseket, bútorokat. Az egyik felvételen tucatnyi festményt lehet látni. Hogy milyen hirtelen kellett elhagyniuk Damaszkuszt, azt jól mutatja, hogy a Sky News stábja családi fényképeket és érzékeny dokumentumokat is talált a házban, köztük iratokat, amik azt mutatták, hogy a családtagok több millió dollárt tartottak külföldi bankszámlákon.

Bassár el-Aszad és felesége, Aszma Párizsban, 2010 decemberében – Fotó: Miguel Medina / AFP
Bassár el-Aszad és felesége, Aszma Párizsban, 2010 decemberében – Fotó: Miguel Medina / AFP

Aszad említett garázsa is jól szemléltette vagyona nagyságát. Abban ugyanis tucatszámra álltak Mercedesek, Audik vagy Lexusok, mellettük pedig veteránautók és Ferrarik. Valamint egy Lamborghini Diablo (kb. 110 millió forint), egy Rolls-Royce Ghost (kb. 180 millió forint), egy Mercedes-Benz SLS AMG (kb. százmillió forint), valamint egy nagyon ritka Ferrari F50, amiért akár majdnem ötmillió dollárt is megadnak egy árverésen. A Washington Postnak nyilatkozó damaszkuszi üzletember azt mondta, meglepte a gyűjtemény, mert szerinte Aszad „soha nem vezetett felvágós autókat, még a fia sem”.

Százmilliós luxusingatlanok szerte a világban

A tágabb Aszad klán az elmúlt évtizedekben több százmillió dollár értékben vásárolt ingatlanokat szerte a világban. Ezek egy részét már lefoglalták Európában. Bassár el-Aszad nagybátyjától például 90 millió euró értékben foglaltak le ingatlanokat Franciaországban, mert a bíróság szerint ellopott, majd tisztára mosott közpénzből vásárolta meg azokat. Spanyolországban pedig 2017-ben 691 millió euró értékben foglaltak le tőle és családtagjaitól ingatlanokat, köztük egy több mint háromezer hektáros, hatvanmillió eurót érő birtokot.

A diktátor öccse, Maher el-Aszad a Wall Street Journal értesülései szerint Argentínában egy teafarmot vásárolt magának, míg a klán Makhkouf ága hoteleket szerzett Bécsben, lakásokat Dubajban. Valamint negyvenmillió dollár értékben luxuslakásokat moszkvai felhőkarcolókban, amelyek egyikében most feltehetően Bassár el-Aszad és családja húzza meg magát.

A diktátorgyűjtő orosz luxusfalu lehet új otthona?

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy Oroszországban később pontosan hol fog lakni Bassár el-Aszad és családja. A Szíriából történt menekülése után elsőként a moszkvai luxuslakások merültek fel lehetőségként, de könnyen elképzelhető, hogy végül egy Moszkva közelében lévő kis faluban fog kikötni, több hozzá hasonló egykori külföldi vezetőhöz hasonlóan.

Az egykor a kiváltságos kommunista vezetők és a kulturális elit, majd mostanra az orosz újgazdagok házainak otthont adó Barviha már 2012-ben is felmerült, mint Bassár el-Aszad családjának leendő lakhelye, és most ugyanezt a települést nevezte meg az elűzött szíriai diktátor legvalószínűbb új otthonaként az egyik legismertebb Oroszország-szakértőnek számító Mark Galeotti is.

A településen, ahol hatalmas villák rejtőznek a magas kőkerítések mellett, drága éttermek és egy olyan luxus bevásárlóközpont várja az ott élő embereket, ahol egymás mellett vannak a Ferrari- és Bentley-szalonok és a Dolce&Gabbana, Versace és Giorgio Armani boltok. Az orosz újgazdagok mellett olyan elűzött vezetők és családjaik élvezhetik az ottani csendes luxuséletet, mint Viktor Janukovics volt ukrán elnök (aki állítólag egy húszmilliárd forintot érő házban él ott), vagy Aszkar Akajev, Kirgizisztán elűzött vezetője

Galeotti a Spectator című lapban megjelent írásában azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy a falu nyújtotta nyugalmat meg is kell majd fizetnie az Aszad családnak. Házat nem kapnak ingyen, és biztonsági és kiszolgáló személyzetet is fizetniük kell, miközben az utóbbiak között szinte teljesen biztosan ott lesznek az FSZB orosz nemzetbiztonsági szolgálat ügynökei is.

Kadhafi és Huszein példája nem sok reményt ad

Az Aszad klán vagyonát a Wall Street Journalnek nyilatkozó szakértők szerint nehéz lesz felgöngyölíteni, és visszajuttatni a szíriai népnek. Különösen az adóparadicsomokban, valamint a Dubajban és Oroszországban lévő vagyonokat, és még ha ez sikerülne is, egyelőre kérdéses, hogy az összeget ki kapná meg most, amikor még nincsen választott kormánya Szíriának.

Az amerikai lap emlékeztetett arra, hogy Szaddám Huszein egykori iraki diktátor, valamint Moammer Kadhafi volt líbiai államfő vagyona után éveken át kutattak nyomozók, akik különböző fantomcégek hálóján át próbáltak eljutni az állítólag felhalmozott dollármilliárdokig, de ebben alig jártak sikerrel. A líbiai vezető esetében például mindössze százmillió dollárnyi készpénzt, valamint egy 12 millió dollárt érő londoni ingatlant találtak, pedig a becslések szerint Kadhafi ötvenmilliárd és kétszázmilliárd dollár közötti vagyont halmozhatott fel.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!