András hercegnek az Epstein-ügy után most egy kémgyanús kínai üzletember miatt kell elbujdosnia
2024. december 22. – 09:19
III. Károly király öccse, a 64 éves András yorki herceg körül már korábban elfogyott a levegő, de a brit királyi család tagja még ebből a rossz pozícióból is rosszabba tudta navigálni magát. Az új botrányának része egy (talán) kínai kém és (talán) András herceg naivitása is.
Hétfőn Jang Tengbóként (Yang Tengbo) azonosítottak egy kémkedéssel vádolt kínai üzletembert, akire addig csak H6-ként hivatkoztak, de a brit legfelsőbb bíróság egyik bírája úgy döntött, megnevezhető a férfi. Maga Jang tagadta, hogy kém lenne, és ügyvédeitől direkt kérte is személyazonossága felfedését, hogy elkerülje a spekulációkat – írja a BBC. Így fogalmazott ügyvédjein keresztül kiadott közleményében: „Nem követtem el semmi rosszat vagy törvénytelent, és a belügyminisztérium által ellenem felvetett aggodalmak alaptalanok.”
A brit bevándorlási fellebbviteli bizottság friss határozata szerint a kínai állampolgár elvesztette a brit kormány kitoloncolási döntése elleni fellebbezést, és nem mondott el mindent a királyi családdal való kapcsolatáról. „H6 képes volt olyan kapcsolatokat teremteni magas rangú kínai tisztviselők és az Egyesült Királyság prominens személyiségei között, amelyeket a kínai állam politikai beavatkozás céljából felhasználhat” – olvasható a december 12-i ítélet szövegében.
No de ki is ez a Jang, és hogyan kapcsolódik a karácsonyi családi eseményektől várhatóan látványosan távol maradó András herceghez, akit III. Károly pénzügyileg egyébként is leválasztott a királyi családról?
Jang-Britannia
Jang a The Times szerint a dél-kínai Jünnan tartományban született, egy helyi egyetemen történelem szakon végzett, majd hét évet dolgozott egy nem részletezett kormányzati ügynökségnek. 2002-ben költözött az Egyesült Királyságba, ahol több intézményben is tanulmányokat folytatott. Nem sokkal később korlátlan tartózkodási engedélyt kapott.
A most 50 éves Jang 2005-ben indított egy céget, a Hampton Group Internationalt, ami tanácsokat adott vállalkozásoknak a Kínával történő üzleteléshez. A Hampton egyik nagy fogása volt, hogy 2019-ben megállapodást kötött III. Károly király és András herceg egykori bentlakásos középiskolájával, a Gordonstounnal is arról, hogy az intézmény öt fiókcampust hoz létre Kínában. A Telegraph szerint anno nyilvánossá vált, hogy András herceg is részt vett a megállapodás tető alá hozásában, amit a Gordonstoun azonban tagad. Az intézmény szóvivője később jelezte, hogy tudomásukra jutott a Hampton mögött álló Jang kiléte, ezért megszüntették az együttműködést a vállalattal.
A Hampton mindenesetre közölte, „soha nem lobbiztunk az Egyesült Királyság politikusainál vagy közéleti szereplőinél Kínával kapcsolatban a kínai kormány nevében”.
Jang cége az áprilisi mérlegadatok szerint 5,65 millió fontos (kb. 2,8 milliárd forintos) profitra tett szert 2023-ban, miközben átlag tíz alkalmazottal működött. A holding hivatalos központja egyébként a karibi brit tengerentúli területen, a Brit Virgin-szigeteken van, de vannak irodái Pekingben és Hongkongban is. Jang a Hampton mellett társtulajdonosa az Eurasia Global Partners cégnek, amiben társa Dominic Hampshire, András herceg egyik fő tanácsadója. Érdekes érdekeltsége még a Coeus International, amiben a másik tulaj a Forma-1-ből ismert Ron Dennis, a McLaren korábbi vezérigazgatója. Dennist 2016-ban pont azért függesztették fel pozíciójából, mert megpróbálta a kínaiaknak eladni a McLarent.
A kémgyanúba keveredett férfi tagja volt a 48 Csoport Klubnak is, amiben olyan prominens brit vezetők, politikusok vettek részt, akik a brit–kínai kereskedelem előmozdításán dolgoztak. Ez a klub brit biztonsági tisztviselők szerint kínai beavatkozást takar. A csoport nemrég közölte, Jang pusztán tiszteletbeli tag volt, sose vett részt a csoport lényegi tevékenységében. Mindenesetre a férfi találkozni tudott David Cameron és Theresa May volt kormányfőkkel, András herceggel pedig bizalmas viszonyt épített ki. A Downing Street arra nem válaszolt a Financial Timesnak, hogy a mostani miniszterelnök Keir Starmerrel volt-e találkozója Jangnak.
A The Times portréjában arról írt, hogy András invitálására Jang többször is járt a Buckingham-palotában, ahol először 2018-ban fordult meg. A Szent Jakab-palotában is megfordult, ahogy Windsorban András 60. születésnapi partiján is megjelent. A lap szerint eddigre már sok helyre bejáratos volt a kínai férfi, aki megszervezte az első Egyesült Királyság-Kína Üzleti Vezetők Találkozóját 2014-ben, amin George Osborne-nal, az akkori pénzügyminiszterrel is fotózkodott.
Jangot 2023-ban egy brit bíróság kitiltotta a szigetországból, de a Chris Yang néven is ismert férfi fellebbezett a döntés ellen a bevándorlási fellebbviteli bizottságnál. Azonban kérvényét elutasította a szerv, mondván Jang részt vehetett egy olyan kínai titkosszolgálati műveletben, aminek lényege, hogy közel kerülnek a célpont országok elitjének egyes tagjaihoz. Jang először 2021 novemberében a brit határőrségen akadt fenn, mivel felmerült a gyanú, hogy egy másik ország „ellenséges tevékenységében” vesz részt.
A lefoglalt eszközein egy olyan emailt is találtak, amiben András herceg már említett tanácsadója azt írta, segítenek Jangnak észrevétlenül közel férkőzni a brit uralkodóház tagjaihoz. Arra is sikerült bizonyítékokat találni Jang mobilján, hogy egyeztetett a kínai hírszerzéssel és nagykövetséggel. Az egyik feljegyzésben Jang pedig arra utalt, hogy András herceg „kétségbeesett helyzetben van, és mindenbe bele fog kapaszkodni”.
Kikkel kerülhetett kapcsolatba?
Sir Ian Duncan Smith konzervatív képviselő szerint Jang esete csak a jéghegy csúcsa. Smith Dan Jarvis belügyminiszternek szegezte a kérdést, miszerint közöljék, milyen kiterjedt lehet Nagy-Britanniában a kínai érdekek mentén külföldi befolyásolást és hírszerzést végző, ún. Egyesült Front Munkaügyi Részleg (UFWD). Ez a Kínai Kommunista Párt alá van rendelve, külföldi politikusok befolyásolása és más országok közvéleményének alakítása a célja.
Jarvis válaszul közölte, a kormány mindent elkövet, hogy kiszűrje a fenyegetést jelentő személyeket. Arról is szót ejtett, hogy jövő évtől már regisztrálni kell – amerikai mintára – a külföldi lobbistákat, ügynököket.
A kínai nagykövetség az UFWD-vel kapcsolatban azt írta, az csak egy platformként szolgál arra, hogy összehozza a különböző politikai feleket, embereket, szervezeteket, illetve hogy együttműködjenek és baráti kapcsolatba kerüljenek Kínával. „Noha egyes brit politikusok megpróbálták démonizálni a szervezet munkáját, kudarcra vannak ítélve” – csörtette kardját a képviselet.
A londoni kínai nagykövetség szóvivője a Times szerint azt reagálta még a történtekre, hogy az egész egy Kína elleni lejáratókampány. A Guardian arról írt, hogy a londoni kínai nagykövetség azzal gyanúsított meg egyes brit képviselőket, hogy eltorzult a Kínához való hozzáállásuk. Azért is írták ezt, mert több brit képviselő, jogilag egyébként szabályosan, a bíróság előtt már közölte Jang nevét.
A Financial Times arról írt, hogy néha nagyon vékony a határ a tanácsadó cégek legitim bizniszelése, valamint az MI5-ot vezető Ken McCallum által „beavatkozási tevékenységnek” nevezett aktivitás között. Peter Humphrey, a Harvard Egyetem kínai tanulmányi központjának külsős kutatója azt mondta a lapnak, hogy
András herceg szerepe csak elterelés a sztoriban, az igazán fontos, ami miatt aggódni kellene, hogy hány parlamenti képviselőnek lehetett kapcsolata Janggal.
Jang a Financial Times szerint 2022-ben arról beszélt a China Daily lapnak, hogy az említett kínai szerv fő testülete, a Kínai Népi Politikai Konzultatív Konferencia külföldi küldötte, és hogy aktívan részt vesz Hszi Csin-ping elnök Övezet és Út Kezdeményezés nevű, globális infrastruktúrafejlesztési projektjében (aminek része többek közt a Budapest-Belgrád vasútvonal is). Jang azt is mondta, „a harmonikus regionális fejlődést” segíti elő.
Jang mindenesetre nem véletlen építhette ki cégbirodalmát és vagyonát, ez az Independent véleménycikke szerint nem történhetett volna meg felsőbb jóváhagyás nélkül. A lap úgy fogalmaz, Jang egy olyan öltönyös férfi, aki mögött ott áll a párt és a (kínai) hadsereg. Megfordítva az egészet, a pártállam nem engedte volna, hogy egy kínai állampolgár egy idegen országban ilyen céghálót és ismeretségi kört építsen ki anélkül, hogy azt nem hasznosítaná. A lap szerint Jang valóban több, mint kém: nevezhető hibrid harcosnak, befolyásoló ügynöknek, elit lobbistának. Jang feladata nem feltétlen az lehetett, hogy brit államtitkokat tudjon meg, hanem hogy befolyásolja alanyait, puhítsa az álláspontjukat.
Jang maga azt hangoztatta, hogy csak a „politikai klíma” miatt került elő az ügye. Szerinte amikor jók a brit–kínai kapcsolatok, és kellenek a kínai befektetők, akkor szívesen látják őt az Egyesült Királyságban, de amikor rosszak, akkor kevésbé. Arról is beszélt, hogy sok tízmilliárd forint értékben hozott kínai befektetéseket Nagy-Britanniába, az ország pedig a második otthona, soha nem ártana neki. Ráadásul a bevándorlási fellebbviteli bizottság titkosított bizonyítékok és zárt ajtók mögötti meghallgatások alapján hozta döntését, amikből kizárták őt. Hozzátette, még az eljáró bírói tanács is jelezte, hogy határeset Jang sztorija, akár „ártatlan magyarázatok” is létezhetnek tevékenységére.
Andrexit, avagy yor-ki
András már az Epstein-ügy után visszavonult a közszereplésektől, miután megállapodást kötött Virginia Giuffre-vel. Mint év eleji cikkünkben írtuk, András neve a milliárdos szexuális ragadozó, a sokszor kiskorú lányokat vagyonos klienseknek leszervező Jeffrey Epstein ügyének bírósági iratanyagában előkerült, és nem mellékszereplőként. Giuffre azt állította, még gyerekként, 17 évesen háromszor is megerőszakolta a yorki herceg. András aztán 2022-ben több mint 12 millió fontot, azaz nagyjából 5 milliárd forintnak megfelelő összeget fizetett Giuffre-nek, miután peren kívül megegyeztek.
András sokáig tagadott, egy balul elsült BBC-interjú és egy Giuffre-vel közös fotó is nehezítette a pozícióját. Végül a 2022-es peren kívüli megegyezés után vonult vissza nagyrészt a közéleti szerepléstől. Közben a yorki hercegről kiderült, hogy évekkel ezelőtt több hetet töltött Epstein házában, és többször részesült – valószínűleg erotikus – masszázsban. Egy Sarah Ransome nevű nő vallomása szerint videók is készültek András egyes aktusairól. Ransome utólag visszavonta ezt az állítását, majd azt mondta, csak a családját ért fenyegetések miatt tett így.
A BBC úgy tudja, András herceg ezúttal nem lesz ott a szokásos karácsonyi családi összejövetelen, sem a karácsony napi családi templomi misén, és minden hivatalos megjelenését lemondta idénre.
A múlt héten jelezte, minden szálat elvágott Janggal, akivel különben is csak „hivatalos csatornákon keresztül” kommunikált, és semmilyen érzékeny természetű téma nem került szóba köztük.
A GB News arról írt egy forrása alapján, hogy III. Károly és Kamilla királyné arra kérték Sarah Fergusont, András volt feleségét, hogy győzze meg exférjét, tényleg vonuljon vissza a szereplésektől, ne mutatkozzon a királyi család közelében. Ennek szerepe lehetett az említett karácsonyi visszavonulásában is, bár András lányai, Beatrix és Eugénia hercegnők sem a királyi családdal ünnepelnek majd. András csütörtökön távol maradt egy családi ebédtől is.
A Sun bulvárlap egyébként már hétfőn kiszúrta, hogy a Katalin hercegné által tartott, szokásos karácsonyi kóruskoncertről is hiányzott András. Ugyanis Vilmos herceggel együtt nem szívesen látják őt maguk körül, így annak az állítólagos kérésnek is ellenálltak, hogy András herceg megjelenhessen a koncerten, hogy egy oszlop mögé ültetve lehessen jelen. Pedig 1600-an voltak ott a Westminster-apátságban, köztük a királyi család több tagja. III. Károly a szóbeszéd szerint megpróbálta tavaly megbékíteni Vilmosékat és Andrást, de nem járt sikerrel.
A Guardian publicisztikájában megjegyezte, hogy a királyi családnak talán ideje lenne tényleg visszavonni Andrást a közéletből. Ugyan nem elvárható egy királyi családtagtól, hogy beazonosítson egy olyan feltételezett kémet, akinek kémsége még a brit titkosszolgálatok által is bajosan volt bizonyítható. De már a korona kereskedelmi megbízottjaként is közpénzből repülgetett, keleti diktátorokkal ápolt meghitt viszonyt (az azeri Ilham Aliyevvel tucatszor találkozott), és akkor az Epstein-ügyről és a Virginia Giuffre-vel való peren kívüli megegyezésről nem is beszéltünk.
Mindenesetre a Guardian karikatúrája jól összefoglalja a naiv András herceg ügyét, aki teljesen nyilvánvalóan kém figura mellett ülve egy padon azt magyarázza, Epstein óta új legjobb cimborát keres magának. Nagy szerencse, hogy megtalálta.
Más ügy is folyik párhuzamosan
Még ki se hűlt egyébként Jang botránya, már felmerült Christine Lee-é, a Nagy-Britanniában élő, a brit–kínai kapcsolatok felmelegítésén fáradozó ügyvédnőé. Lee kedden pert vesztett a bíróságon a brit katonai kémelhárítás, az MI5 ellen, ami beavatkozás gyanúja miatt 2022 januárjában megkongatta a vészharangot. Az MI5 akkor jelezte, hogy Lee Peking akaratát követve politikai befolyásolást végez. Lee-t még Theresa May konzervatív miniszterelnök is kitüntette annak idején, az ügyvédnő emellett Barry Gardiner munkáspárti képviselő irodáját támogatta közel 600 ezer fonttal. Gardiner később jelezte, a pénz legális forrásból jött, és az MI5 jelzése után megszakította a kapcsolatot Lee-vel.
Lee Janghoz hasonlóan az UFWD-nek dolgozott, és az MI5 szerint befolyásos figurákkal akart kapcsolatokat kiépíteni. Lee azzal védekezett, hogy politikai célokból pécézték őt ki, pontosabban a Konzervatív Párt érdekei miatt vette elő a titkosszolgálat.