Lengyel külügyminiszter: Barátságtalan lépés, hogy a magyar kormány politikai menedékjogot adott a volt igazságügyi miniszterhelyettesnek
2024. december 19. – 22:50
Barátságtalan lépés, hogy Orbán Viktor kormánya úgy döntött, politikai menedékjogot adott Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek, írta Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter csütörtök este az X-en.
A varsói külügyminisztérium Lengyelországgal, valamint az Európai Unió elveivel szembeni barátságtalan cselekedetnek tekinti a magyar kormány döntését, hogy politikai menedékjogot adnak „a bűntettek elkövetésével meggyanúsított és európai elfogatóparancs alapján körözött M. Romanowskinak”. Sikorski jelezte, hogy pénteken jelentik be Romanowski magyarországi menedékjogával kapcsolatos döntéseiket.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtök este erősítette meg, hogy Romanowski politikai menedékjogot kapott, és erről írt Romanowski ügyvédje is. A varsói körzeti bíróság csütörtökön jelentette be, hogy európai elfogatóparancsot adott ki Romanowski ellen.
Rövidesen egy lengyel állampolgár kaphat politikai menedékjogot Magyarországon, a Telexnek több, egymástól független forrás is azt állította, hogy erre tett utalást Orbán Viktor december 10-én egy zárt körű, nem nyilvános eseményen. Egy, a lengyel–magyar kapcsolatokat ismerő forrásunk már akkor Romanowskit, az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) képviselőjét említette, mint olyan figurát, akinek lenne oka segítséget kérnie Magyarországon.
Romanowski a PiS vezette korábbi kormányban, 2019-2023 között töltötte be az igazságügyminiszter-helyettesi tisztséget. Ebben a minőségében felügyelte az Igazságosság Alapot, amelynek célja segítségnyújtás volt a bűncselekmények áldozatainak.
Romanowskit a lengyel ügyészség szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsította meg, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) pedig október 2-án a mentelmi jogának felfüggesztéséről döntött. A volt igazságügyi miniszterhelyettes ellen felhozott 11 korrupciós vádpont között szerepel, hogy összesen több mint 10 milliárd forintnak megfelelő lengyel közpénzt használtak fel törvénytelenül az igazságügyi alapból, melyből többek között a tárca alá tartozó szervek a Pegasus kémszoftvert is megvásárolták.
Romanowskit júliusban már őrizetbe vették, de aztán el is engedték, mivel a PACE lengyel küldöttségének tagjaként akkor még mentelmi jogot élvezett. Romanowski jogtalannak minősíti az ellene folytatott ügyészségi eljárást, és érvénytelennek tartja a szejmnek a képviselői mentelmi joga felfüggesztéséről hozott döntését, írta az MTI.
Gulyás csütörtökön azt mondta a Mandinernek, hogy Romanowski Magyarországra érkezve valóban politikai menedékjogot kért a magyar államtól, amit szerinte a magyar és az uniós jogszabályokkal összhangban kapott meg. Gulyás szerint az esetében konkrét bizonyíték van a tisztességes eljárás hiányára, úgy tartóztatták le nyáron, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tagjaként mentelmi jog illette meg. „Szabadon bocsátására csak azután került sor, hogy a Közgyűlés elnöke hivatalosan tiltakozott a lengyel hatóságoknál, majd egy lengyel bíróság is megerősítette, hogy a letartóztatás jogsértő volt” – mondta.
Arról is beszélt, hogy a Romanowski elleni vád megalapozottságáról nem tudnak állást foglalni, a magyar állam nem tud betekinteni egy másik ország hatósága által lefolytatott eljárásba. Azt is mondta, hogy szerinte Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet van.