Érvénytelenítették a román elnökválasztás első fordulóját, a teljes folyamat újraindul
2024. december 6. – 14:34
frissítve
A román alkotmánybíróság pénteken egyhangú döntéssel érvénytelenítette az elnökválasztás teljes folyamatát, írta a Transtelex az alkotmánybíróság hivatalos közleménye alapján. A döntést a kilenc alkotmánybíró egyhangúlag hozta meg egy ötórás tanácskozás után. Az ítélet azonnali hatályú, és kötelezi a kormányt egy új választási dátum kitűzésére, valamint a szükséges kampányidőszak és előkészületek újrakezdésére.
Az első fordulót november 24-én tartották, ezen Călin Georgescu független jelölt, egyetemi oktató kapta a legtöbb szavazatot, ebben a cikkben olvashatnak róla portrét. Ellenfele a liberális Mentsétek meg Romániát (USR) jelöltje, egy vidéki kisvárosi polgármester, Elena Lasconi lett volna. Az alkotmánybíróság már az első forduló után elrendelte az újraszámlálást, de ez nem hozott ki releváns különbséget az első eredményekhez képest.
Az érvénytelenítés hátterében olyan titkosszolgálati információk állnak, amelyek szerint Oroszország beavatkozott a választásokba.
A döntés értelmében az elnökválasztási folyamatot teljes egészében újra kell indítani. A kormány hamarosan kijelöli az új választások időpontját. A román G4Media Cătălin Fenechiu liberális szenátor nyilatkozata alapján azt írta, hogy a kormánynak új időpontot kell kitűznie az államfőválasztásokra, ami nem húzódhat el 75 napnál tovább.
Az újra kiírt elnökválasztást valószínűleg jövő márciusban tartják.
Az elnökválasztási folyamat újraindítása azt jelenti, hogy a jelölteknek újra kell regisztrálniuk, és ismét át kell esniük a Központi Választási Iroda (BEC) által végzett validáción. Jelenleg még zajlik a diaszpóra szavazási folyamata, de a BEC pénteken 17 órakor ülésezik, hogy döntést hozzon a diaszpórában zajló szavazás leállításáról – tudta meg a Transtelex.
Georgescu az újságíróknak munkatársain keresztül közölte, hogy pénteken 21 órakor nyilvános nyilatkozatot tesz. További részleteket nem közölt. A Transtelex szerint Klaus Iohannis leköszönő román államelnök 19 órakor reagál majd az alkotmánybíróság döntésére.
„A román állam lábbal tiporta a demokráciát. Isten, a román nép, az igazság és a törvény fog győzedelmeskedni. Önök anarchiába taszítják az országot. Folytatnunk kellett volna a szavazást” – nyilatkozta határozottan Lasconi. Hangsúlyozta, hogy biztos győzelmében: „Tudom, hogy győztem volna. És győzni is fogok.”
George Simion, a jobboldali radikális Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke azt üzente szimpatizánsainak a Facebook-oldalán, hogy ne menjenek az utcára, mert „ennek a rendszernek demokratikusan kell megbuknia”. „SZÉGYEN!!! A puccs teljes lendülettel zajlik! Nem vonulunk az utcára, nem hagyjuk magunkat provokálni, ennek a rendszernek demokratikusan kell megbuknia!” – írta Simion a Transtelex szerint.
Csoma Botond, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szóvivője azt mondta, hogy az Alkotmánybíróság döntését nem kommentálja, de elfogadja a párt – tudta meg a Maszol.ro. A lap szerint az RMDSZ szóvivője azt is hozzátette, hogy az állami intézmények rossz működése vezetett a jelenlegi helyzethez. Csoma szerint most az a legfontosabb, hogy a parlamenti választások eredményét minél hamarabb érvényesítsék, és megalakuljon az új kormány.
Az alkotmánybíróság döntése elnökválasztások érvénytelenítéséről az egyetlen helyes megoldás a Legfelsőbb Védelmi Tanács üléséről származó dokumentumok titkosításának a feloldása után, amelyek azt mutatták, hogy a romániai szavazás eredménye az orosz beavatkozás miatt jelentősen torzult – jelentette ki Marcel Ciolacu, a PSD elnöke a Facebookon. „A románoknak egyértelmű, szilárd bizonyítékokon alapuló válaszokra van szükségük a hatóságoktól, mert ettől a vizsgálattól alapvetően múlik az állami intézményekbe és az ország működését megalapozó demokratikus folyamatokba vetett bizalom” – írta Ciolacu, aki párt államfőjelöltje is volt.
A TikTok titkai, avagy egy befolyásolási kísérlet rövid története
December 4-én Klaus Iohannis hamarosan leköszönő román államelnök civil nyomásra feloldotta olyan dokumentumok titkosítását, amik megmagyarázhatják, hogyan nyerte meg az első fordulót Georgescu, akit korábban mindössze 6 százalék körülre mértek a közvélemény-kutatók.
Az öt különböző romániai állami szerv által írt öt különböző összefoglaló zömmel azzal foglalkozik, hogy Georgescu kampányát olyan üzletemberek támogatták, akik a hivatalos adatok szerint ezt nem engedhették volna meg maguknak. Több tízezer álprofil aktivizálódott az elnökválasztás előtt hetekkel, köztük olyanok is, amik a TikTok 2016-os alapítása óta léteztek, de alvó állapotban. Emellett mintegy száz influenszert is fizettek, hogy népszerűsítsék Georgescu nézeteit. Több mint 85 ezer kibertámadást is regisztráltak a választási rendszerek ellen, amiket fejlett anonim technológiák mögé rejtettek.
Az Európai Uniónak is felkeltette az érdeklődését, hogy a TikTok nem jelölte meg politikai reklámként (amit eleve nem támogat a platform) a Georgescut népszerűsítő tartalmakat.
A második világháború alatti fasiszta mozgalmakat éltető, Ukrajna-ellenes és Oroszország-barát kijelentéseket tevő, a Nyugattól elfordulni akaró jelölt kampányát – a TikTok nem túl kemény szigorát is kikerülendő – a Telegramon koordinálták a szereplők a jelentések szerint.
Fontos megemlíteni végül, hogy az előző vasárnap lezajlott parlamenti választás eredményeit nem befolyásolja az alkotmánybíróság döntése. Ezen a szociáldemokrata PSD kapta a legtöbb voksot, de sokat erősödött a szélsőjobb, ami három párttal is bejutott a román szenátusba és parlamentbe. A voksoláson a romániai magyar párt, az RMDSZ is remekelt, 6 százalék felett teljesített. A nem szélsőjobbos pártok a héten bejelentették, hogy Európa-párti koalíciót alkotnak, aminek tagjai megkezdik a kormányalakítási tárgyalásokat is.