A mexikói elnök nem tud arról, hogy megállapodott volna Trumppal a menekültek feltartóztatásáról

2024. november 28. – 08:57

Másolás

Vágólapra másolva

A mexikói elnök nem tud arról, hogy megállapodott volna Donald Trumppal az Egyesült Államokba tartó menekültek feltartóztatásáról.

– derült ki az október 1-én hivatalba lépett Claudia Sheinbaum nyilatkozatából azután, hogy az ex- és leendő amerikai elnök szerdai telefonbeszélgetésükről azt posztolta ki, „[Sheinbaum] beleegyezett abba, hogy megállítja a Mexikón keresztül az Egyesült Államokba tartó migrációt, és tulajdonképpen lezárja a déli határt”.

A mexikói elnök szerint valójában a leendő kollégájával folytatott „kiváló” beszélgetés során csak megerősítette Mexikó álláspontját, miszerint a határok lezárása helyett a migráció egész jelenségének kezelésére van szükség, méghozzá úgy, hogy közben figyelembe kell venni a migránsok emberi jogait.

Megvitattuk Mexikó migrációs jelenséggel kapcsolatos stratégiáját, és elmondtam, hogy a „karavánok” nem a mexikói hatóságok közreműködésének köszönhetően érkeznek meg az amerikai határra. (…) Megerősítettem, hogy Mexikó nem az országok és a kormányok közti határok lezárását, hanem a hidak építését tartja a jó megoldásnak.

Trump hétfőn ígéretet tett arra, hogy 2025. január 20-i beiktatása utáni első hivatali napján 25 százalékos kereskedelmi büntetővámot vet ki Mexikóra és Kanadára, melyet csak akkor fog megszüntetni, ha a két ország hathatós lépéseket tesz az Egyesült Államokba irányuló migráció és drogcsempészet felszámolására (a fentanilexportért felelőssé tett Kínát 10 százalékos vámmal fenyegette meg).

A fenyegetésre Sheinbaum szerdán úgy reagált, hogy Mexikó kész felvenni a kesztyűt, és büntetővámokkal válaszolni az amerikai lépésre. Marcelo Ebrard gazdasági miniszter azonban szélesebb körű regionális együttműködést szorgalmazott, és rámutatott, hogy Trump ötlete nem csak az első ciklusában tető alá hozott, Kanadát, az Egyesült Államokat és Mexikót magába foglaló USMCA kereskedelmi megállapodás felrúgása lenne, de „saját magát is lábon lőné” egy vámháborúval.

Ahogy arról részletesen írtunk, Trump vámpolitikája az egész világgazdaságra, benne Magyarországra is hatással lehet, bár sok múlik azon, mik lesznek a pontos részletei a készülő szabályozásnak.

Közben Justin Trudeau kanadai miniszterelnök is válságtanácskozásra hívta össze Kanada 10 tartományának vezetőit, a szerdai megbeszélésen megállapodtak abban, hogy „egységes frontot” fognak képviselni az ügyben – bár Alberta miniszterelnöke felvetette, hogy a „személyes ellentétek” miatt lehet, hogy nem Trudeau-nak kéne alkudoznia Trumppal.

A migráció a 2024-es elnökválasztás egyik meghatározó kampánytémája volt. A republikánus elnökjelöltnek a migránsellenes kampányához kapóra jött, hogy Joe Biden elnöksége alatt 2022-ben és 2023-ban is évi több mint kétmillió illegális határátlépőt füleltek le. Az amerikai elnök csak a kampányra kapott észbe, és érte el Mexikónál, hogy a Közép- és Dél-Amerikából területén áthaladó menekülteket tömegesen küldje vissza szülőhazájukba. Ennek, és a tovább szigorított határrendészeti eljárásoknak köszönhetően Donald Trump úgy veheti át a kormányzást, hogy jelentősen enyhült a mexikói határra nehezedő migrációs nyomás.

Az amerikai határvédelem és migráció szövevényes kérdéséről itt írtunk részletesen.

Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!