Trump Floridában fogadta a NATO-főtitkárt
2024. november 23. – 17:14
Mark Rutte NATO-főtitkár először találkozott Donald Trumppal azóta, hogy a republikánusok jelöltjét megválasztották amerikai elnöknek november elején – jelentette be a katonai szövetség szóvivője szombaton. Farah Dakhlallah nyilatkozata szerint a floridai Palm Beachben lezajlott találkozón „a szövetség előtt álló globális biztonsági kérdéseket vitatták meg.”
A NATO hivatalos oldalára felkerült információk szerint Mark Rutte és kísérete találkozott Mike Waltz kongresszusi képviselővel, Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadójával és a megválasztott elnök nemzetbiztonsági csapatának más tagjaival is. A Reuters szerint Rutte jó kapcsolatot alakított ki Trumppal az előző elnöki ciklusa alatt.
A Trumppal suttogó
Mark Rutte, aki októberben vette át a NATO irányítását, a hét elején az európai uniós tagállamok védelmi minisztereinek tanácskozásán Brüsszelben azt mondta, elengedhetetlen megakadályozni Vlagyimir Putyin győzelmét Ukrajnában, de szerinte a legjobb, ha nem írnak elő korlátozásokat azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna hogyan használja a nyugati fegyvereket.
Rutte Jens Stoltenbergtől vette át a NATO-főtitkári posztot, miután a norvég közgazdásztól minden idők második leghosszabb mandátumát töltötte ki a poszton. Eredetileg 2018-ban járt le a mandátuma, de meghosszabbították két évvel, majd még kettővel, 2022-ben pedig az ukrajnai invázióra hivatkozva még egy évvel. 2023-ban nem sikerült a tagállamoknak az utódjáról megállapodni, így annak ellenére toldották meg Stoltenberg mandátumát negyedszerre, hogy a szóvivője tavaly februárban még azt mondta, nem fog a szervezet élén maradni. Távozásakor Stoltenberg még azt mondta, azt tanácsolná lehetséges utódjának, hogy
„tartsa együtt Európát és Észak-Amerikát”.
Mark Ruttét, egyik becenevén a „Houdini-miniszterelnököt” (portrénkat itt olvashatja), sokak szerint a Trumppal való jó viszonya hozta képbe a NATO-főtitkári pozícióra. Ő mentette meg ugyanis a feszült helyzetet 2018-ban, amikor egy megbeszélésen Trump arról kezdett el fennhangon beszélni, hogy „a saját útjukat fogják járni”, ha más országok nem kezdenek el többet költeni a hadseregükre. Ez felerősítette azokat a félelmeket, miszerint Trump kiüresítené a NATO-t azzal, hogy a kollektív védelmet biztosító 5-ös cikkelyt figyelmen kívül hagyva az USA nem sietne egy megtámadott tagország segítségére.
Akkor Emmanuel Macron francia elnök és Angela Merkel akkori német kancellár megpróbáltak szót érteni az amerikai elnökkel, és arra panaszkodtak, hogy a védelmi költségvetést nem lehet egyszerűen egyik napról a másikra megemelni. De a történet szerint Rutte volt az, aki megmentette a helyzetet azzal, hogy biztosította Trumpot, a kiadások emelkedtek – és ami még fontosabb, Trump volt az, akinek ezt sikerült elérnie. Az eset után ragadt Ruttéra a „Trumppal suttogó” (Trump whisperer) becenév, további részletek ebben a cikkben.