Elon Musk már meg is kapta a kinevezését, a Kormányzati Hatékonysági Minisztériumot fogja vezetni
2024. november 13. – 05:39
Donald Trump korábbi ígéretéhez hűen kormányzati pozíciót adott Elon Musknak: ő fogja vezetni az új, kormányzati hatékonyságnövelő bizottságot. A Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (Department of Government Efficiency, DOGE – kikacsintás a Musk által támogatott kriptovalutára, a dogecoinra) célja Trump szerint az lesz, hogy csökkentse a kormány pazarlását, és megvágja az amerikai költségvetést. Mindezt a kormányzaton kívülről fogja tenni, ami azért fontos, mert különben összeférhetetlenségi problémák merülnének fel a Tesla és a SpaceX tulajdonosánál, akinek le kéne mondania cégeinek irányításáról.
Trump Musk mellé egy másik, hozzá hűséges üzletembert, Vivek Ramaswamyt nevezte ki a bizottság élére. „E két csodálatos amerikai együtt fogja egyengetni az utat a kormányom előtt, felszámolja a kormányzati bürokráciát, csökkenti a túlzott szabályozást és a pazarló kiadásokat, és átalakítja a szövetségi ügynökségeket” – írta Trump egy közleményben, amit Musk is megosztott az X-en. Trump azt is írta, hogy a kormányt egyfajta vállalkozói szemlélet felé szeretné elvinni.
Musk az X-en azt írta, hogy a minisztérium intézkedéseit az interneten teszik majd közzé „a maximális átláthatóság érdekében”, és azt is, hogy összeraknak egy ranglistát arról, szerintük milyen felesleges dolgokra költötte a korábbi kormány az adókat. „Ez egyszerre lesz rendkívül tragikus és rendkívül szórakoztató” – írta Musk. A munkájukra Trump 2026. július 4-ig adott határidőt. Trump és Musk eddigi, érdekesen alakult kapcsolatáról itt írtunk bővebben.
Musk korábban azt mondta: a terv az, hogy 2000 milliárd dollárral vágja meg a 6500 milliárd dolláros amerikai költségvetést, ami a legtöbb szakértő szerint teljesen megvalósíthatatlannak tűnik.
Donald Trump győzelme után a hatalomátvételt előkészítő csapat gőzerővel azon dolgozik, hogy kik kapjanak szerepet leendő kormányában 2025. január 20-i beiktatása után. Az világosan látszik, hogy a megválasztott elnök főleg olyan emberekkel szeretné körbevenni magát, akik feltétlenül hűségesek személyesen hozzá és programjához.
Trump első elnöksége alatt az újonnan felállt kormányt a republikánus establishment mérsékeltebb tagjai dominálták, és egyfajta intézményi védőburkot képeztek Trump legvadabb ötleteivel szemben. Ezért az elnök rendszeresen összecsapott magas rangú tanácsadóival és minisztereivel, akik nem hajtották végre ellenkezés nélkül az utasításait. Az azóta eltelt négy évben viszont Trump lényegében teljesen saját képére szabta a Republikánus Pártot, és most igyekszik olyan embereket választani, akik kérdezés nélkül azt teszik, amit mond. És főleg azokat akarja díjazni, akik az elmúlt években kiálltak mellette.
Arról, hogy milyen kinevezésekre lehet számítani a jövőben, ebben a cikkünkben írtunk.