Az elnök emberei: ők kerültek eddig be Trump kabinetjébe
2024. november 12. – 21:01
Egy hete nyerte meg Donald Trump az amerikai elnökválasztást, megverve a demokrata Kamala Harrist, és máris kezd összeállni a leendő kormánya. Több név még nem biztos, találgatások tárgya, de a CNN most összeállított egy listát a főbb pozíciókat kapókkal. Lássuk a listát azokról, akiknek már bejelentették a pozíciójukat:
- Susie Wiles, Trump kampánymenedzsere: a Fehér Ház kabinetfőnöke;
- Lee Zeldin, korábbi New York-i képviselő: a Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezetője;
- Elise Stefanik, New York-i képviselő: ENSZ-nagykövet;
- Tom Homan, a bevándorlási és vámhivatal korábbi vezetője: a határügyek felelőse, aka. határcár;
- Mike Waltz, floridai képviselő: nemzetbiztonsági főtanácsadó;
- Mike Huckabee, korábbi arkansasi kormányzó: izraeli nagykövet.
Trump a Fehér Ház legfontosabb posztjára a kampányát vasmarokkal irányító, de előszeretettel a háttérbe húzódó Susie Wilest választotta, aki az első nő lesz ezen a fontos poszton. A Republikánus Pártban széles körben tisztelt szakember szigorú hatékonysággal irányította Trump győztes elnökválasztási kampányát, ami Trump kaotikus és szétszórt, belső csatározásoktól hangos 2016-os és 2020-as kampányával szemben sokkal profibb és kifinomultabb volt.
Mike Waltzot korábban a védelmi miniszter poszt egyik nagy esélyeseként emlegették. Ő harciasan hű Trumphoz, és rendszeresen védte a médiában a leendő elnököt, ami jelentősen növelte az esélyét annak, hogy kormányzati pozícióval jutalmazzák. A Nemzeti Gárda különleges alakulatának egykori ezredese nemzetbiztonsági kérdésekben adott tanácsokat Trumpnak, és hozzá hasonlóan keményebb fellépést sürget Kína ellen, emellett Tajvan támogatója. Már jelezte, hogy szívesen vállalna kormányzati szerepet Trump elnöksége alatt.
Következzenek azok, akiket a CNN-nek több forrás is megerősített, de hivatalosan még nem jelentették be őket:
- a külügyminiszteri posztra várhatóan Marco Rubio floridai szenátort választja Trump, ezt a CNN mellett a Reuters és a New York Times forrásai is így tudják;
- Kristi Noem, dél-dakotai kormányzó: belbiztonsági miniszter;
- Stephen Miller, Trump bevándorlási tanácsadója: a Fehér Ház helyettes kabinetfőnöke;
- Doug Burgum, észak-dakotai kormányzó: az energiaügyekért felelős vezető.
Inkább tipp szintjén merült fel Jay Clayton, a tőzsdefelügyelet korábbi vezetőjének neve mint igazságügyi miniszter (ami Amerikában egyben jár a főügyészi pozícióval). A tennesseei szenátor Bill Hagerty neve több posztra is felmerült a CNN szerint, míg Scott Bessent a pénzügyekért felelhet.
A Trump-kampányt pénzzel és megjelenéssel is nagyban támogató techguru, Elon Musk formális pozíciót várhatóan nem kap, de így is nagy befolyása lehet a döntéshozatalra. Azt is tudni, hogy az első Trump-kormány külügyminisztere, Mike Pompeo, valamint a volt ENSZ-nagykövet Nikki Haley (aki Trump fő ellenfele volt a republikánus előválasztáson) semmilyen pozícióra sem számíthat.
Hogy kiknek a neve merült fel a kabinet tagjaiként az elmúlt egy hétben, arról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.