Arizona és Nevada még mindig számol, nem tudni, meglesz-e a képviselőház Trumpéknak
2024. november 7. – 11:47
Arizona és Nevada még mindig számol. Nagyjából ezzel a tőmondattal foglalható össze az amerikai választások jelenlegi helyzete. Ugyan nagy állításokat már lehet tenni, miszerint a republikánus Donald Trump nyerte az elnökválasztást, illetve pártja a szenátusi választást, de több kisebb kérdés még nyitva maradt. Ennek fő oka, hogy több állam lassan, óvatosan számolja össze a szavazatokat.
Az elnökválasztásban két állam, az említett Arizona és Nevada nem hirdetett még eredményt. Nevada, ahol a kaszinóiról és szállodasoráról ismert Las Vegas is található, a voksok 92 százalékát számolta eddig össze. A New York Times térképe alapján Donald Trump vezet kb. 698 ezer szavazattal (51%), míg Kamala Harris 647 ezer körüli voksot (47%) kapott eddig. A mexikói határnál lévő Arizonában 71 százalékos még csak a feldolgozottság. Itt is Trump vezet kb. 1 millió 304 ezer szavazattal (52%), Harris 1 millió 168 ezer körüli vokssal követi (47%). Ismételjük, hogy mi lesz e két államban, már nem oszt, nem szoroz, mivel Trump annyira sok államot és ezzel járó elektort nyert – a szükséges 270-hez képest 295-öt.
A szenátusi választás is lefutott már, a 100-ból 34 szenátori helyért folyt a harc. Jelenleg az állás ebben a kamarában 52-44 a republikánusok javára, tehát már meg is van a többségük (ők három plusz helyet szereztek meg a demokratáktól). Négy tagállamban nincs még hivatalos végeredmény, ezek így állnak a NY Times szerint:
- Arizona: 69 százalékos feldolgozottságnál a demokrata Ruben Gallego vezet 50-48 százalékos arányban a republikánus Kari Lake előtt.
- Maine: 92 százalékos feldolgozottságnál a független Angus S. King Jr. vezet 52-34-11 százalékos arányban a republikánus Demi Kouzounas és a demokrata David Allen Costello előtt (itt kijelenthető, hogy a verseny eldőlt az amúgy sűrűn a demokratákkal szavazó King javára).
- Nevada: 90 százalékos feldolgozottságnál a demokrata Ruben Gallego vezet 50-48 százalékos arányban a republikánus Kari Lake előtt.
- Pennsylvania: 95 százaléknál is magasabb feldolgozottságnál a republikánus Dave McCormick vezet 48,9-48,5 százalékos arányban a demokrata Bob Casey előtt (a libertárius John Thomas is kapott eddig 1,3 százalékot).
Ami viszont még mindig izgalmas, hogy vajon ki kerül többségbe a képviselőházban. Per pillanat egyik pártnak sincs meg a szükséges 218 fője. A republikánusoknak 205, a demokratáknak 190 megnyert helyük van jelenleg. Számos tagállamban nem hirdettek még eredményt, főleg az ország nyugati részén, ahol később fejeződött be a voksolás kedd este, az időeltolódás miatt. Itt egyébként annyi látható a NY Times térképén, hogy főleg Amerika közepén, a ritkábban lakott államokban tarolt a Republikánus Párt, de olyan népes államokban, mint Florida és Texas is sok széket megszerzett. A demokraták szokás szerint a két óceánparton, és (részben Chicago miatt) Illinois-ban voltak erősek.
Az egyes tagállamok kormányzói tisztségeire is kiírtak egyébként választásokat, és a republikánusok taroltak a 11 választáson. Megszerezték Utah-t, Montanát, Észak-Dakotát, Missourit, Indianát, Nyugat-Virginiát, Vermontot és New Hampshire-t is (ez utóbbi két állam egyébként rendre a demokrata jelöltekre szavaz az elnökválasztásokon, bár az itteni republikánusok a párt mérsékelt szárnyához tartoznak általában). A demokraták csak Washington, Észak-Karolina és Delaware államokban nyertek. Átfordítani egyik államot sem sikerült semelyik pártnak sem. Jelenleg 27 tagállamnak republikánus, 23-nak demokrata vezetése van a CNN adatai szerint.
Amerika függő területei
Ha már kormányzóválasztás, megemlékezünk itt az Egyesült Államokhoz valamilyen viszonyrendszerben kötődő külső területekről, társult államokról is. A legfontosabb közöttük a karibi Puerto Rico, az USA társult állama, ahol Jennifer González, a Progresszív Párt jelöltje nyerte a kormányzóválasztást az AP szerint. Pártja a sziget teljeskörű csatlakozását szeretné elérni, hogy Puerto Rico legyen az Egyesült Államok 51. tagállama (amit Amerikában inkább a mostani választásokon vesztes demokraták támogatnak, nem a republikánusok, ld. szemétsziget-ügy). González a szavazatok 91 százalékának összeszámolása után 39 százalékon áll, fő ellenfele, Juan Dalmau (Puerto Ricó-i Függetlenségi Párt és a Polgárok Győzelme Mozgalom közös jelöltje) 33 százalékon. Érdemes még megemlíteni Jesús Manuel Ortizt, aki a sziget jelenlegi státuszát megtartani óhajtó Népi Demokratikus Párt jelöltje, 21 százalékon áll. Ezek tehát még nem hivatalos végeredmények, de mutatják a fő trendeket.
A Puerto Ricó-iak egyébként a választásokkal párhuzamosan hetedszer nyilváníthattak véleményt egy nem kötelező érvényű népszavazáson a sziget leendő státuszáról: 57 százalék amerikai tagállammá válna, 31 százalék a teljes függetlenségre szavazott, 165 ezer szavazólapot pedig protest célból üresen hagytak.
Ha valaki ennél is jobban szereti az egzotikumot, eláruljuk, hogy Amerikai Szamoa, az Egyesült Államok egyik társult területe Óceániában nem választotta még meg kormányzóját, ugyanis egyik jelölt sem érte el a szükséges 50 százalék plusz egy szavazatos többséget. Ezért a legjobb kettő, a regnáló Lemanu Peleti Mauga (36,2 százalékot kapott) és fő kihívója, Pulaalii Nikolao Pula (42,4 százalékot szerzett) egy második fordulóban mérkőznek majd meg – írja az új-zélandi rádió oldala.