Izrael szinte semmi esélyt nem lát a Hamász által elrabolt túszok kiszabadítására
2024. szeptember 9. – 06:12
Az izraeli túszok kiszabadítására szinte semmi esély sincs – írja a Times of Israel izraeli források alapján a Hamásszal folytatott tárgyalásokról. A lap szerint az Egyesült Államok is pesszimistán ítéli meg a helyzetet: nemcsak az Izrael által még májusban javasolt alapokon nem látszik elérhetőnek, hogy a Hamász által tavaly október 7. óta fogvatartott túszok hazatérhessenek – feltéve, ha életben vannak egyáltalán –, de Washington egyelőre arról is letett, hogy újabb javaslattal álljon elő.
A Hamász október 7-én indított háromezer fegyveresével véres támadást a Gázai övezet és Izrael közötti határvédelmi rendszert áttörve izraeli települések ellen. A palesztin fegyveres szervezet otthonokba tört be és egy fesztivált támadott meg, körülbelül 1200 embert, köztük legalább 840 civilt – nőket és gyerekeket is – megölt, és több mint 250 túszt szedett.
Az akció után Izrael a hadsereget vetette be a Gázai övezetben, ahonnan húsz évvel korábban vonult ki. Az azóta tartó háborúban egyszer, még tavaly októberben sikerült tető alá hozni egy hatnapos tűzszünetet, ezalatt sikerült 105 ember hazatérését elérni, cserébe több száz, Izraelben őrizetben lévő palesztin – főként nők és fiatalok – szabadon engedéséért.
Azóta hasonlóra nem került sor, Izrael katonai akcióval nyolc embert tudott kiszabadítani, további öt embert tévedésből az izraeli katonák lőttek le. A többiek sorsa azonban azóta is ismeretlen, azt sem tudni, mennyien lehetnek életben a túszok közül, akik között idősek és gyerekek is vannak. A közelmúltban újabb hat izraeli túsz holtteste került elő Gázában.
A Hamász a napokban egy videót tett közzé egy később általuk kivégzett fiatal lányról, aki az üzenetben elmondta, mennyire hiányzik a családja.
A Hamász Izrael elleni akciója után indult háború súlyos csapást mért a 2,3 millió palesztin lakta Gázai övezetre is, ahol több mint 40 ezer ember, felerészt gyerekek és nők vesztették életüket a katonai csapásokban és a kialakult humanitárius katasztrófában a Hamász által irányított gázai egészségügyi minisztérium adatai szerint. A segélyszállítmányok akadoznak, nincs elegendő élelmiszer, víz és gyógyszer. A mindössze 360 négyzetkilométeres területnek a töredékére zsúfolódott össze a lakosság az egyiptomi határ közelében, de ezek a biztonsági zónák sem mentesek az izraeli katonai akcióktól, amelyek célja a Hamász katonai képességeinek felszámolása, ami azonban súlyos civil áldozatokkal is jár.
A tárgyalások egyik kulcspontja, hogy Izrael továbbra is ellenőrizni akarja az úgynevezett philadelphiai folyosót, azaz azt a határszakaszt, amely a Gázai övezet és Egyiptom között húzódik. Igaz, az Egyesült Államok a múlt héten közölte, Izrael kész lenne kivonni erőit a folyosó sűrűn lakott részeiről, bár nem volt egyértelmű, hogy a kevésbé lakott területen maradna-e az az IDF. Az igény később jelent meg Benjamin Netanjahu követelései között. A kormányfő kritikusai, így az AP-nek nyilatkozó Reuven Hazan politológus szerint Netanjahu a saját politikai túlélésére törekszik, nem érdeke a háború lezárása, mer tismét előkerülhetnének korrupciós ügyei, amelyek miatt bírósági eljárással kellene szembenéznie.
A Hamász vezetője – az Izrael által keresett, ennek ellenére még mindig Gázában rejtőzködő Jahja Szinvár – ezt az igényt elutasítja. Szinvár – akiről itt olvashatja portrénkat – augusztusban került a szervezet élére, miután Izrael Teheránban likvidálta elődjét, a nála mérsékeltebbnek tartott Iszmail Hánijét.
Benjámin Netanjahu kormánya ellen Izraelben több tízezres tüntetések zajlanak, általános sztrájkot is hirdettek, a túszok hazahozatalát követelve. A tüntetők szerint a kormány nem tesz meg mindent a kiszabadítás érdekében.
Cikkünk megjelenése után pontosítottuk a gázai áldozatokra vonatkozó adatokat.