Eltűnt a soros elnökség logója Orbán új békemissziós fotójáról

2024. július 12. – 16:13

Másolás

Vágólapra másolva

Az elmúlt hetekben komoly bonyodalmak lettek abból, hogy nyugati szövetségesei szerint Orbán Viktor magyar kormányfő békemisszióját összemosta az épp betöltött soros elnökséggel. Ennek egyik bizonyítékául azt hozták fel, hogy Orbán a közösségi médiában az elnökségi (Rubik-kockás) logót is odabiggyesztette például a moszkvai útról készült egyik-másik fényképre. A 24.hu szerint azonban ennek vége, a logó eltűnt a friss „békemissziós” posztokról.

Orbán missziónak nevezett diplomáciai nagyüzeme Kijevben indult, majd Moszkván és Pekingen át az Egyesült Államokba vezetett. Joe Biden amerikai elnökkel Washingtonban ugyan nem tartott kétoldalú találkozót, ellenben Donald Trumppal, aki a jövő heti republikánus elnökjelölő gyűlésen válhat hivatalosan elnökjelöltté, igen. A Trump floridai, Mar-a-Lago nevű rezidenciáján tett látogatás képén már csak Orbán Viktor saját logója szerepel, az elnökségé nem.

A logó még az amerikai úton készült egyes fotókra is oda lett biggyesztve, így a Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel közös képre is.

Orbán uniós vezetők szerint nem volt felhatalmazva arra, hogy bárhol is az Európai Unió nevében tárgyaljon, ezért is volt visszás a soros elnökségi logó használata. A logó használatát Gulyás Gergely miniszter a kormányszóvivőo tájékoztatón még indokoltnak nevezte, és hosszasan magyarázta, hogy Orbán nem az EU nevében tárgyalt, hanem a soros elnökeként. Korábban írtunk róla, hogy a magyar kormány július 1-én vette át fél évre a tagállami Tanács soros elnökségét. Pár nappal később Orbán Viktor Ukrajnába, majd Oroszországba, a Türk Tanács hegyi-karabahi ülésére és Kínába látogatott.

Több alkalommal posztolt az utakról képeket az elnökségi logóval, Moszkvában pedig Vlagyimir Putyin arról beszélt a találkozójuk utáni sajtótájékoztatójukon, hogy szerinte Orbán az uniós elnökség képviseletében járt ott, amit a magyar kormányfő nem cáfolt. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter olyan fordulatokkal mosta össze az elnökséget a „békemisszióval”, mint például „vége a magyar uniós elnökség első hetének, ennek során mindenki számára bebizonyosodhatott, hogy ez egy békemisszió lesz a következő hat hónapban”.

A probléma, hogy ugyan a magyar kormány tagjai oda mennek, ahová akarnak és kétoldalúan tárgyalhatnak bárkivel, de a soros elnökség sehogyan sem képviseli az EU-t kifelé. Márpedig a kormány kétértelműen kommunikált erről, ebből lett a bonyodalom.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!