Németország egyik legvédettebb embere lett a Rheinmetall hadiipari cég feje, akit az oroszok meg akartak ölni

2024. július 12. – 21:04

Németország egyik legvédettebb embere lett a Rheinmetall hadiipari cég feje, akit az oroszok meg akartak ölni
Armin Papperger Rheinmetall-vezér, Olaf Scholz német kancellár és Boris Pistorius védelmi miniszter Leopard 2A4 harckocsik közt – Fotó: Philipp Schulze / dpa / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Az európai fegyveripar több vezető tisztségviselője ellen szervez merényletet Oroszország, az egyik fő célpontjuk Armin Papperger, a Magyarországon is befektető német Rheinmetall vezérigazgatója volt – írtuk meg csütörtökön. A BBC most arról ír, Németországot megdöbbentette a meghiúsított merényletkísérlet, amire Annalena Baerbock külügyminiszter reagált is: szerinte újra meg újra azt kommunikálja a német kormány, hogy Oroszország hibrid hadviselést folytat. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő a következőket mondta:

„Mindezt egy másik hamis történet stílusában mutatják be, így az ilyen jelentéseket nem lehet komolyan venni.”

Papperger a BBC szerint most Németország gazdaságának egyik legjobban védett személyisége, ő maga is elismerte a Financial Timesnak, hogy nagyfokú biztonsági intézkedéseket léptettek életbe körülötte.

Olaf Scholz kancellár nem kommentálta igazán a merényletterv hírét, csak annyit mondott a BBC szerint, hogy köztudott, a németek ki vannak téve mindenféle orosz fenyegetésnek. A hét elején egy NATO-tisztviselő azt mondta, az oroszok folyamatosan hajtanak végre titkosszolgálati műveleteket Európában a szabotázsoktól a gyújtogatáson át a merényletkísérletekig. A balti országokban például a GPS-jeleket zavarják, megnehezítve a légi közlekedést. Gyanús gyártüzek is voltak az utóbbi időszakban Németországban, Lengyelországban és Litvániában. Valaki egyszer Papperger egy kerti házikóját is felgyújtotta az észak-németországi Hermannsburgban. Akkor nem volt bizonyítható az orosz részvétel, sőt szélsőbalos merénylők vállalták a gyújtogatást.

Mindenesetre a német politika válaszokat akar, és a titkosszolgálatokat is megerősítené. Marcus Faber, a védelmi bizottság elnöke pedig diplomaták kiutasítását és nemzetközi körözést sem zárt ki.

A fegyvergyártás origója

Papperger és cége azért került az oroszok látókörébe, mert a világ egyik legnagyobb lőszergyártója, az oroszokkal hadban álló Ukrajnát is támogatja fegyverekkel, páncélozott járművekkel és egyéb katonai felszereléssel.

A Deutsche Welle cikke szerint Papperger önmagában is nagy támogatója Ukrajna védekező háborújának, sokkal több és nagyobb fegyvert szállítana Kijevnek. A balti államokban is aktív a cége, a Krauss-Maffei-Wegmann (KMW) német céggel közös vegyesvállalata logisztikai támogatást nyújt Litvániában harci járműveknek. Egy szándéknyilatkozatot is aláírtak már a vilniusi kormánnyal egy lőszergyár minél hamarabbi felépítéséről. A Rheinmetallnak persze sok pénzt is hoz a háború, tavaly 7,2, idén 10 milliárd euró árbevétele volt, a cég értéke 2022 óta megötszöröződött. Ukrajna mellett Németországnak is sokat szállít, 8,5 milliárd euró értékben lőszert fog a Bundeswehrnek, de a német haderő 3,5 milliárd euróért harcjárműveket is rendelt.

A Rheinmetall a múlt hónapban nyitott meg egy tankjavító üzemet Nyugat-Ukrajnában, és tervben van egy közös vállalat is, ami tüzérségi lőszereket gyártana. Papperger nemrég jelentette be, hogy hamarosan átadják az első Lynx gyalogsági harcjárműveket az ukránoknak, és az év során már Ukrajnában is gyártanak ilyeneket. A külföldi cégekkel közös vegyesvállalatokban is erős, Csehországban és Olaszországban is van ilyen érdekeltsége.

Magyarországnak is több közös üzlete van a német céggel, például több százmillió euró értékben vesz kamikaze drónokat a Rheinmetalltól. A szállítás idén kezdődik, és a tervek szerint 2025-ben fejeződik be. Izraellel és németekkel közösen gyárt majd harci drónokat Magyarország, a Rheinmetall magyar vegyesvállalatának zalaegerszegi gyárat Orbán Viktor adta át 2023-ban. Várpalotán 2024-ben elindulhat Európa egyik legmodernebb műszergyára, szintén a Rheinmetallal közösen.

Tavasszal letették a Rheinmetall hibridüzemének alapkövét Szegeden, ahol azt is bemutatták, pontosan mit fog gyártani a német hadiipari cég. Az ELI-ALPS lézeres kutatóközpont mellett lévő, 85 ezer négyzetméteres területen első körben 15 ezer négyzetméteres gyár épül. Az üzembe helyezést 2025 végére tervezik, és 300 munkahelyet hoznak létre, a helyszínen kutatás-fejlesztési tevékenység is zajlik majd.

A Rheinmetall Európa ötödik legnagyobb fegyvergyártója, széles választékban gyárt páncélozott harcjárműveket és személyszállítókat, mind kerekes, mind lánctalpas változatban. Az európai védelmi iparról ebben a cikkben olvashatnak részletesen.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!