Megrázta Nagy-Britanniát a brutális számszeríjas gyilkosság, törvénymódosítás is jöhet
2024. július 11. – 23:05
Kedd este hét óra körül London egyik jó nevű elővárosában három súlyosan sebesült nőt találtak John Hunt, a BBC egyik sportkommentátorának otthonában. Hunt feleségének és két lányának életét már nem tudták megmenteni, a helyszínen belehaltak sérüléseikbe. A brit rendőrség hajtóvadászatot indított, és órákkal később el is fogták a gyilkost.
A férfi brutális módon ölte meg őket, számszeríjával lényegében kivégezte a három nőt. Az eset miatt újra napirendre került a számszeríjak törvényi szabályozása, ugyanis az elmúlt években már akadt hasonló halálos támadás. A számszeríjakat Nagy-Britanniában nagykorúként bárki megvásárolhatja, de a pénteken felállt új brit kormány most megfontolhatja a szigorítást.
Számszeríjjal ölték meg őket
John Hunt a BBC 5 Live lóversenyekre szakosodott kommentátoraként ismert. Londontól északra, Hertfordshire megyében lakott feleségével, a 61 éves Carollal, egy rendezett kertvárosi övezetben. Három lányuk volt, a 28 éves Hannah egy bőrgyógyászati klinikán dolgozott, a 25 éves Louise pedig kutyakozmetikus volt, akinek szalonja a családi ház egyik végében volt kialakítva. Hunték harmadik lánya nem volt a helyszínen a gyilkosságkor.
Kedd este egy szomszéd sikoltozást hallott Hunték háza felől, és kihívta a rendőrséget. A kiérkező rendőrök találtak rá Carol Huntra és két lányára, Louise-ra és Hannah-ra. A Daily Mail rendőrségi forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a három nőt meg is kötözték. Mindhármukat számszeríjjal és egyéb fegyverekkel sebesítették meg halálosan.
„Johnnal és családjával vagyunk ebben a hihetetlenül nehéz időszakban, és minden támogatást megadunk neki” – jelezte a BBC 5 Live szóvivője. A BBC 5 Live vezető műsorvezetője, Mark Chapman a könnyeivel küszködve beszélt a „szívszorító napról”. Emellett más médiumok is részvétüket fejezték ki. A lóversenyzői közösség is támogatásáról biztosította Huntot, a Kempton Park Racecourse zsokéi fekete karszalagot viseltek, a Newmarket Racecourse pedig egyperces csendet tartott – írja az Associated Press.
A helyieket megrázta a tragikus eset, a család otthonánál sokan virágokat és búcsúüzeneteket helyeztek el. Yvette Cooper belügyminiszter szerint a halálesetek megdöbbentették. Hozzátette, folyamatosan tájékoztatják a rendőrségi nyomozásról.
Az egyik áldozat exbarátja a gyilkos
A gyilkos még a hatóságok érkezése előtt elmenekült a helyszínről, de egy biztonsági kamera felvette, hogy arra járt, egy furcsán becsomagolt tárggyal a kezében. A hatóságok szerdára szabályos hajtóvadászatot indítottak, helikopterekkel és fegyveres rendőrökkel keresték a férfit Hertfordshire megyében és Észak-Londonban. A férfi nevét is nyilvánosságra hozták, kiderült, hogy a 26 éves Kyle Clifford lehet az elkövető.
A lakosságot arra kérték, hogy ha bármit tudnak Cliffordról, jelentsék be, de ezzel együtt figyelmeztettek mindenkit, hogy ne közelítsék meg a feltételezett elkövetőt, mert még mindig nála lehet a számszeríja. A BBC szerint a férfi az észak-londoni Enfieldből származik, egy rövid ideig a brit hadseregben szolgált, és biztonsági őrként is dolgozott.
A hatóságok is jelezték, hogy az elkövető minden bizonnyal ismerte valamelyik áldozatot, tehát célzott gyilkosságról van szó. A BBC szerint Clifford Louise Hunt exe volt. A bulvárlap szerint az elmúlt hetekben a pár csúnya szakításon esett át, és a fiatal nő a zaklatottsága miatt nemrég autóbalesetet szenvedett, illetve bántalmazó kapcsolatokról írt több posztot is az X-en.
A rendőrség szerdán kivonult Enfieldbe, és lezárták a helyi temető környékét is. Végül szerdán este fél hét körül elkapták Cliffordot. Bár a férfira nem adott le lövést a rendőrség, a hírek szerint az akció során megsérült, ezért sürgős orvosi ellátást kapott, és még csütörtökön is kórházban ápolták. A Daily Mail szerint a férfi megpróbálta saját magát is lelőni a számszeríjával, de ezt egyelőre más forrásból nem erősítették meg.
Csütörtökön további házkutatásokat tartottak egy olyan épületben, amely Clifford testvéréhez, Bradley Cliffordhoz köthető. A mostani ügyhöz feltehetően nincs köze, de az is kiderült, hogy a testvért egy robogó utasának 2018-as meggyilkolásának vádjával életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek, legkorábban 23 év után szabadulhat.
A windsori kastélyban elfogott számszeríjas miatt szánta rá magát a kormány a törvénymódosításra
Az elmúlt években Nagy-Britanniában hatályos jogszabályok szerint a nyílpuskák támadófegyvereknek is tekinthetők. Közterületen törvényes felhatalmazás vagy észszerű indoklás nélkül tilos bárkinek nyílpuskát tartania magánál, de a 18 éven felüliek szabadon megvásárolhatják.
Ezek után talán nem meglepő, hogy nem az első alkalommal gyilkoltak számszeríjjal Nagy-Britanniában: 2018-ban egy Shane Gilmer nevű férfit öltek meg számszeríjjal, élettársát, az akkor várandós Laura Sugdent szintén megsebesítették a támadásban. A gyilkos a szomszédjuk, Anthony Lawrence volt, akivel már jó ideje konfliktusban álltak. Sudgen szerint az ikerház közös fala felől állandóan hangos zene szólt, és fűszag terjengett, ami az asztmás kislánya szobájába is beszivárgott. Miután a pár szólt a főbérlőnek, és szóba került a kilakoltatás, Lawrence lehallgatókészüléket szerelt az ikerház közös falára, és így hallgatta ki a párt. Közben egy évig tervezgette, hogy hogy fog átmenni hozzájuk, hogy kivégezze őket a számszeríjával.
Lebontotta a két ház padlását elválasztó falat, és egy nap betört a családhoz. Gilmert mellkason lőtte a számszeríjával, a várandós nő fejébe pedig egy csavart lőtt bele. Sugden utólag arról beszélt, hogy úgy érezte, ha most meg is halnak a párjával, nem fogja harc nélkül feladni. Kihúzta a fejéből a csavart, mire Lawrence nyakba szúrta vele, majd elmenekült a helyszínről. Csak két nappal később találták meg a már halott férfit, drogtúladagolásban halt meg. Sugden azóta is azért kampányol, hogy a számszeríjakra ugyanolyan szabályozást vezessenek be az országban, mint a többi lőfegyverre. Az erről szóló petícióját 42 ezer ember írta alá korábban.
Mégsem ez hozta meg a kormány kedvét a változásra: 2021-ben, karácsony napján letartóztattak egy tinédzsert, akit a windsori kastély területén találtak, és egy számszeríj volt nála. A fém álarcot viselő Jaswant Singh Chailt a windsori kastélypark nyilvánosan nem látogatható részén, az uralkodó lakosztályához vezető kapu közelében. Az eset időpontjában II. Erzsébet királynő és legalább húsz családtagja is a windsori rezidencián volt, köztük az akkor még trónörökös Károly is.
A férfi elfogásakor is rögtön azt mondta, hogy meg akarta ölni a királynőt. Néhány perccel korábban pedig a Snapchat üzenetküldő alkalmazásra feltöltött egy videót, amelyen szintén arról beszélt, hogy merényletet fog megkísérelni a királynő ellen. Ezt bosszúnak nevezte az 1919-ben az indiai Dzsallianvala Bagh-mészárlásban életüket vesztő emberekért. A mészárlás akkor történt, amikor a brit gyarmati hadsereg az indiai függetlenségi mozgalom vezetőinek őrizetbe vétele ellen tüntető tömegbe lövetett.
A férfi a terveit egy Sarai nevű chatbottal is megosztotta, akit a barátnőjének tekintett, és úgy gondolta, hogy a királynő meggyilkolása után együtt lehetnek majd. A bíró a férfi tárgyalásán azt mondta, hogy Chail ideológiájának része volt, hogy elpusztítsa a régi birodalmakat, és újakat hozzon létre. Magát sith nagyúrnak képzelte a Star Warsból, snapchates videóban is arról beszélt, hogy Jaswant Singh Chail csak az előző neve volt, most már Darth Jonesnak hívják. A férfit aztán 2023 októberében kilenc év börtönre ítélték, elismerte a felségárulás, életveszélyes fenyegetés és töltött fegyver viselése címén ellene felhozott vádakat.
A kormány megvizsgálja, min kellene változtatni
Az ügy miatt 2024-re a brit kormány el is kezdte vizsgálni a számszeríjakra vonatkozó törvényt, és várták az állampolgárok és szakmabeliek véleményeit az ügyben. Idén áprilisban zárult le a módosítást megelőző „bizonyítékgyűjtés”, de azóta sem történt további előrelépés a nyílpuskákra vonatkozó jogszabályok módosítása felé. Az épp nemrég leváltott konzervatív kormány azzal is indokolta, hogy eddig nem foglalkoztak a számszeríjakkal, hogy „2011 és 2021 között kevesebb, mint 10 számszeríjjal elkövetett emberölés történt.” De az érintettek szerint ez is túl sok.
„Mindenki, akivel beszéltem, nem tudja elhinni, hogy nincs szabályozás ezekre a számszeríjakra. Gondolom, mindenki azt hitte, mint ahogy én is, hogy ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint a lőfegyverekre. Elképesztő, hogy bárki csak úgy vásárolhat egyet” – mondta Sugden korábban.
Sudgen a mostani támadás után is megszólalt a BBC-nek: „Tegnap három ember vesztette életét, és ha ez nem elég ahhoz, hogy most megálljunk, és végiggondoljuk, hogy ezek veszélyes halálos fegyverek, akkor valaminek nagyon utána kéne néznünk”.
Dan Jarvis biztonsági miniszter azt mondta a BBC-nek, hogy a kormány, és a belügyminiszter, Yvette Cooper fontolóra veszi, hogy módosítsanak a számszeríjak tartását szabályozó törvényen. Szerinte észszerű megkérdőjelezni, hogy a fegyverekre vonatkozó hatályos jogszabályok megfelelnek-e a célnak. „Ha úgy döntünk, hogy nem felelnek meg, akkor változtatnunk kell a jogszabályokon. De ezt rendesen kell csinálni, megfelelő eljárásra van szükség” – mondta Jarvis.
Az ország új munkáspárti kormánya a választás előtt azzal kampányolt, hogy fel fognak lépni a nők elleni erőszak ellen Nagy-Britanniában, így a mostani eset apropót is ad nekik az ígéreteik beváltására. „Megragadott minket ennek a dolognak a komolysága és fontossága, és gondolom, önök is tudják, hogy kiáltványban vállaltuk, hogy 10 év alatt a nők és lányok elleni erőszakot a felére csökkentjük az országunkban” – tette hozzá a miniszter.