Izrael is bekerülhet az ENSZ jelentésbe gyerekek elleni háborús erőszak felelőseként
2024. június 7. – 19:07
Tavaly a tálibok Afganisztánban, az Iszlám Állam Irakban került bele abba az ENSZ-jelentésbe, amely a háborús konfliktusokban gyermekek elleni erőszakért felelős csoportokat gyűjti egybe.
Az idei jelentésbe már Izrael is bekerülhet – jelezte az ENSZ főtitkára a Jerusalem Post szerint. Antonio Guterres szerint a Hamász ugyanígy része lesz felelősöket felsoroló listának. Vezetése alatt az ENSZ-t már többször érte a vád, hogy elfogult a Gázai övezetben kirobbant konfliktusban a palesztin oldallal szemben. Kritikusai szerint ezt már az is erősíti, ha egyenlőségjelet tesz a két fél közé, elvégre a Hamász indított véres támadást október 7-én a Gázai övezetből Izrael ellen, 1200 embert megölve, legalább 240 túszt – főként civileket, közük nőket és gyerekeket – elhurcolva. Izrael erre válaszul indította meg offenzíváját a Gázai övezet ellen, hogy felszámolja a Hamászt.
A háborúnak eddig több mint 35 ezer áldozata van a Gázai övezetben a palesztin egészségügyi minisztériumot irányító Hamász szerint. Az áldozatok több mint kétharmada gyerek – Guterres ezzel indokolva várja, hogy Izrael bekerüljön a jelentésbe. Benjamin Netanjahu visszautasította a felvetést.
„Maga az ENSZ teszi fel magát a történelem feketelistájára, amikor csatlakozik a Hamász gyilkosainak támogatóihoz. Az izraeli védelmi erő (IDF) a világ legerkölcsösebb hadserege, és ezt az ENSZ semmilyen téveszmén alapuló döntése nem változtatja meg” – közölte az izraeli kormányfő.
Izrael ENSZ-nagykövete sokkolónak, szégyenteljesnek és visszataszítónak nevezte a lehetőségét is annak, hogy az IDF része legyen egy ilyen jelentésnek, amely a tervek szerint június folyamán jön ki.
Guterres nem először kerül Izraellel kapcsolatos álláspontja nyomán kritika kereszttüzébe. A konfliktus első hónapjában arról beszélt, hogy Izrael 50 éves fojtogató megszállással lehetetleníti el a palesztinokat, akik „végignézhették, ahogy a földjeiket bekebelezték a telepesek, erőszak vette őket körül, a gazdaságukat leszorították, a népüket kitelepítették és az otthonaikat lerombolták. Szépen lassan eltűnt a politikai megoldásba vetett reményük.” Később azt mondta, szavait félreértelmezték azok, akik szerint ezzel ő lényegében igazolta a Hamász terrortámadását.