Hivatalosan 41 ember halt meg eddig Iránban a tüntetések vérbe fojtása miatt
2022. szeptember 26. – 19:30
frissítve
Legalább 450 embert vettek őrizetbe az észak-iráni Mazandaran tartományban az elmúlt napok tüntetéssorozata során, írja a tartomány főügyészére hivatkozva a Guardian. Hivatalosan eddig 41 ember halt meg a zavargásokban, azonban jogvédő szervezetek szerint ez a szám magasabb is lehet.
Az Amnesty International szerint legalább négy gyermek haláláért felelősek a tüntetéseket vérbe fojtó iráni hatóságok. A szervezet jelentése alapján ugyanis „szándékosan és törvénytelenül éles lőszerrel oszlatják fel a tüntetőket”.
„Riasztóan jelzi a halálos áldozatok egyre növekvő száma, hogy miközben a hatóságok leállítják az internetet, a sötétségben mennyire kíméletlenül támadják az emberi életet”
– mondta a brit lapnak az Amnesty közel-keleti és észak-afrikai igazgatója, Heba Morayef.
Részletesen is írtunk nemrég arról, hogy Irán egy hete forrong, miután az erkölcsrendészet letartóztatásában meghalt egy 22 éves kurd nő, Mahsza Amini. Az ország nyugati határán található Szakkez városából érkezett Teheránba szeptember 13-án, hogy elintézzen néhány dolgot küszöbön álló egyetemi tanulmányaihoz, de egy metrómegállónál az iszlám szokások betartatásán őrködő karhatalmi szervezet emberei betuszkolták egy „helytelen” öltözködés miatt előállított nőkkel teli kisbuszba.
Az Aminivel együtt utazó nők elmondása szerint a fiatal nőt már a kisbuszban elkezdték kínozni: előbb botokkal ütötték, majd a fejét többször is odaverték a jármű oldalához. Bántalmazása után Amininek részt kellett vennie a helyes öltözködésről szóló előadáson, az egyik szünetben azonban összeesett, és három napra rá egy teheráni kórházban meghalt.
Mahsza Amini szeptember 17-én szülővárosában rendezett temetése tüntetésbe torkollt, és a fiatal nő napok alatt az elnyomó teokratikus rezsim mártírjává vált. A szárba szökkenő, legalább nyolcvan településre kiterjedő tiltakozáshullámról a nemzetközi média csak töredékes információkkal rendelkezik, így a tiltakozások kiterjedéséről is csak sejtéseink lehetnek. Ezek alapján viszont egyre biztosabb, hogy a 2019-es „üzemanyag-lázadás” óta nem látott tüntetéshullám zajlik – erről itt olvashat bővebben.
Az iráni kormány közben egyre több oldalt tesz elérhetetlenné az országban, írja a hvg.hu: már a LinkedIn és a Skype is tiltólistára került a hétvégén a Clash of Clans mobiljátékkal együtt, sőt, most már a legnépszerűbb keresőoldalakat – köztük a Google-t és a Binget – is tiltás alá vette az iszlamista rezsim.