Uniós biztos: Magyarországon egy év alatt semmit sem javult a jogállamiság helyzete

2021. szeptember 1. – 15:13

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Magyarországon és Lengyelországban nem javult a helyzet jogállamiság szempontjából a legutolsó, tavaly szeptemberi jogállamisági jelentés óta – jelentette ki Didier Reynders jogérvényesülésért felelős uniós biztos az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságának (LIBE) szerdai ülésén.

Reynders kiemelte: Magyarországon és Lengyelországban továbbra is aggodalomra ad okot a bíróságok függetlenségének helyzete, és a magyar médiaszabadsággal, illetve a rendszerszintű korrupcióval is súlyos problémák vannak.

Hozzátette: Magyarországgal szemben újabb kötelezettségszegési eljárás indult nemrégiben, mivel a magyar kormány megszegte az EU Alapjogi Chartájában foglalt jogszabályokat, „amikor olyan tartalmakat tiltott be, amelyek a születéskor meghatározott nemtől eltérő ábrázolást, illetve homoszexualitást foglalnak magukban”. Mint mondta, az új magyar törvény számos európai jogszabályt sért.

Reynders az alapjogokat sértő esetként említette, hogy Magyarországon nem jelenhetnek meg LMBTI (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, interszex) témákat tartalmazó gyermek- és mesekönyvek. „Ez a határozat sérti a szerzői jogokat, a hagyományos nemi szerepektől való eltérés jogát, a véleményszabadságot és a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmát” – mondta.

Didier Reynders – Fotó: Jean-Francois Badias / POOL / AFP
Didier Reynders – Fotó: Jean-Francois Badias / POOL / AFP

A Magyarország és Lengyelország ellen folyamatban lévő 7-es cikk szerinti eljárással kapcsolatban kijelentette: nagyon fontos az uniós tagországok kormányait tömörítő Európai Tanács napirendjén tartani a témát, egészen addig, míg az aggodalomra okot adó tényezők fennállnak a két országban. Mint mondta, az eljárás hosszú időt vesz igénybe, amelynek során érvényesülniük kell a hatályban lévő jogszabályoknak.

Sophie in 't Veld holland zöldpárti politikus, EP-képviselő felszólalásában csalódását fejezte ki, hogy immáron tíz éve nem történik semmilyen ellenlépés az Európai Bizottság és az Európai Tanács részéről a jogállamiság rendszerszintű megsértése miatt. „Kényszeríteni kell ezt a két testületet, hogy álljanak ki végre a jogállamiság mellett. Amennyiben ez nem történik meg, az Európai Parlamentnek el kell gondolkoznia, milyen más eszközökkel tud fellépni az ügyben” – mondta.

Katarina Barley, az Európai Parlament szocialista képviselője arról beszélt, hogy a „jóhiszemű” európai kormányok haladást tudnak elérni a jogállamiság terén, mert együttműködnek az Európai Bizottsággal. „Ellenben a rosszhiszemű kormányok esetében, mint amilyen a magyar és a lengyel, nem történik semmi e téren, sőt a helyzet csak súlyosbodik” – jelentette ki. A német politikus szerint Magyarországon már aligha lehet demokráciáról beszélni. „Orbán Viktor még abban az esetben is, ha elveszti a vállasztásokat, a kormányzat által hozott törvények segítségével továbbra is képes lesz ellenőrzés alatt tartani az államot” – mondta. (MTI)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!