Lukasenkonak az arcába vágnak olyan „csúnya dolgokat”, hogy diktátor, de ezt ő visszautasítja

2021. augusztus 9. – 14:36

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Tagadta hétfőn, újraválasztásának évfordulóján Alekszandr Lukasenko belarusz elnök, hogy országának köze lenne az Ukrajnában élő másként gondolkodó, Vitalij Sisav halálhoz, akit felakasztva találtak meg egy kijevi parkban, és akinek a halála miatt az általa vezetett szervezet a belarusz elnök rendszerét okolta.

Az MTI tudósítása szerint szokásos éves sajtótájékoztatóján a belarusz vezető azt a kérdést tette fel, hogy „Ki nekem és Belarusznak Sisav, aki állítólag elment felakasztani magát? Sisav Ukrajnában volt. Támogatták az ukrán titkosszolgálatok, hiszen tudják, mivel foglalkoztak. Az önök területén volt. Az önök területén akasztotta fel magát, vagy akasztották fel. Legyenek szívesek, ezzel foglalkozzanak, és arra válaszoljanak, ki akasztott fel egy belarusz állampolgárt” Ukrajnában – mondta Lukasenko.

Vitalij Sisav – akinek eltűnését múlt hétfőn közölték – egy Kijevben bejegyzett nonprofit szervezet, az Ukrajnai Belarusz Ház vezetője volt, amely aktívan segítette a belarusz hatóságok által üldözött ellenzékieket.

Lukasenko szerint a belarusz–ukrán politikai kapcsolatok nagyon alacsony szinten vannak. Példaként felhozta, hogy az Európai Unió még nem függesztette fel a minszki légi járatokat, de Ukrajna ezt már megtette, amivel szerinte átlépte a „tiltott vonalat”. „Ez bennünket is megvisel, de az ukrán népnek is rossz” – mondta. Hozzátette: ezzel arra kényszerítették országa járatait, hogy Oroszországon át, így a Moszkva által bekebelezett dél-ukrajnai Krím félszigeten át repüljenek.

Ukrajna május 26-én függesztette fel a belarusz légi járatokat, miután a belarusz légierő leszállásra kényszerítette Minszkben a Ryanair Athén–Vilnius járatát, és őrizetbe vette a gépen utazó Raman Prataszevics ellenzéki újságírót. A NEXTA ellenzéki hírportál volt főszerkesztőjével kapcsolatban Lukasenko megjegyezte, nem örül annak, hogy Belaruszban tartózkodik, mert így a minszki hatóságok felelnek a testi épségéért.

Lukasenko azt is állította, hogy az ukrán rendvédelmi erők és tisztségviselők fegyveresek és fegyverzetek Belaruszba történő áthelyezésére készülnek. Azt mondta, hogy fegyvereket és robbanószereket juttatnak át a határon. Alekszandr Lukasenko azt is mondta, hogy Krisztyina Tyimanovszkaja futónőt külső erők manipulálták, amikor az olimpiai játékokról Lengyelországba menekült.

A futónő a múlt héten érkezett meg Varsóba, miután megtagadta az edzői utasítást, hogy visszatérjen hazájába, és menedéket kért a tokiói lengyel nagykövetségen. „Belarusz ma az egész világ figyelmének központjában van” – mondta az államfő, aki Litvániát és Lengyelországot okolta a két országgal közös határán kialakult menekültválság miatt.

Tavaly nyáron a választás után tízezrek vonultak az utcákra Lukasenko lemondását követelve, amire az elnök elnyomással válaszolt. Számos tüntetőt őrizetbe vettek, több mint hatszázan jelenleg is börtönben vannak, sokan – közöttük legfőbb választási ellenfele, az ellenzék által a voksolás győztesének elismert Szvetlana Tyihanovszkaja és Szvetlana Alekszijevics irodalmi Nobel-díjas írónő – száműzetésbe kényszerültek.

Az ország készülő új alkotmányával kapcsolatban a 2020. augusztus 9-i, erősen vitatott tisztaságú elnökválasztáson hatodik mandátumára megválasztott Lukasenko kijelentette, hogy abban elsődleges lesz a nemzeti jog a nemzetközi jog felett, és a témával kapcsolatos orosz tapasztalatokon fog alapulni.

A Reuters cikke szerint visszautasította „azokat a csúnya dolgokat, amelyeket az arcomba vágnak, mondván, hogy diktátor vagyok. (…) Soha nem diktáltam senkinek semmit, és nem is fogok” – mondta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!