Tizenháromezerszeres határérték-túllépést mutattak ki a talajvízben a felfüggesztett Semcorp debreceni akkuipari üzeménél

Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!

Közzétette a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal a honlapján azt a részletes határozatot, ami alapján a hatóság június 24-én azonnali hatállyal felfüggesztette a debreceni Semcorp akkuipari üzemének tevékenységét. A határozat kimondta, hogy a kínai üzem az egységes környezethasználati engedélytől eltérően folytatott tevékenységével környezetveszélyeztetést és szennyezést okozott, írja a Debreciner.

A Semcorp az akkumulátorokhoz szükséges szeparátorfóliát készít. Idén márciusban a Greenpeace és a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület közös mérései is kimutatták, hogy oldószereket és más, ipari eredetű vegyi anyagokat találtak a szeparátorfólia-gyár melletti vízfolyásban. Az ipartelep melletti esővíz-elvezető csatornából a Semcorp február 18-i balesete után vettek mintát.

A kormányhivatal indoklásában azt írta, még február 26-án tartott helyszíni szemlét a Semcorpnál, ekkor tapasztalták, hogy egy azonosítatlan, gőzölgő, szúrós szagú anyag szivárog a talajba. A határozatban arról is írnak, hogy a Semcorp képviselője szerint ez az anyag egyszerű kondenzvíz volt, ami káros vagy környezetszennyező anyagot nem tartalmaz.

Ezután a megyei kormányhivatal mintavételeket rendelt el. A március 19-20-án vett mintákat akkreditált laboratórium értékelte ki, ezeknek az eredményeit a Semcorp május 14-én küldte el a hatóságnak. Az eredmények azt mutatták, hogy a szivárgással érintett területen a talajvízben extrém mennyiségben mutattak ki a szeparátorfólia-gyártáshoz használt alumíniumot, valamint más fémeket és félfémeket.

Az alumínium határértéke 200 mikrogramm/liter lenne, ehhez képest a szivárgásnál vett mintában 2 676 000 mikrogramm/litert mértek, ami a határérték több mint tizenháromezerszerese.

A határértéket sokszorosan túllépő mennyiségben mutattak ki továbbá arzént, cinket, ólmot, kobaltot, kadmiumot, nikkelt, báriumot, krómot, rezet, mangánt és lítiumot is. A hatóság szerint az anyagok többsége nem vezethető vissza természetes eredetre, ezt igazolja a 2021-es alapállapot-felmérés is.

A kormányhivatali határozat szerint a tevékenység felfüggesztését azért kellett azonnal végrehajtani, mert a további környezeti károk a jogorvoslati eljárás időtartama alatt sem zárhatók ki. „Mivel a további működés valószínűsíthetően a kialakult helyzet fokozódásával is járhat, a környezet védelméhez fűződő érdek elsőbbséget élvez a döntés végrehajtásának elhalasztásához fűződő érdekhez képest” – írták.

Debrecen fideszes polgármestere korábban azt kérte a hatóságtól, hogy vizsgálják meg a Semcorp akkuipari üzem környezethasználati engedélyének visszavonását.

Szijjártó Péter külügyminiszter még 2021 őszén jelentette be, hogy a kínai Semcorp 65 milliárd forintból szeparátorfólia-gyárat épít a debreceni Déli Gazdasági Övezetben, ahol mellette egy akkumulátorgyár, egy katódgyár és több autóipari beszállító is építkezik. A projekthez a magyar állam akkor 13 milliárd forint támogatást biztosított, amiért cserébe a cég 440 új munkahely létrehozását ígérte. A cég végül 2025 nyarára jutott el a próbagyártás elindításához több mint 440 alkalmazottal.

Kedvenceink
Partnereinktől
Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!