
Lantos Csaba energiaügyi miniszter a kormányinfón ismertette, hogyan fog kinézni a gyakorlatban a korábban bejelentett januári rezsistop. Alább összeszedtünk mindent, amit egyelőre tudni lehet erről, de először nézzük röviden a legfontosabb pontokat:
- 30 százalékos fűtési kedvezményt ad a kormány a januári fogyasztásból, jelentette be Gulyás Gergely a kormányinfón.
- Aki gázzal fűt, az a gázszámlán, aki villannyal, az a villanyszámlán kérheti a kedvezményt, de erről külön nyilatkozni kell.
- Minden háztartás csak egyszer kap a kedvezményből, aki átalányt fizet, ezt az éves elszámoló számla megérkezése után tudja érvényesíteni, vagyis lesz, akinek az év második felében lesz ezzel dolga.
- Aki havonta diktál, annak két részszámlán fogják érvényesíteni a kedvezményt.
- A feltöltős mérővel rendelkezők egyszeri 7000 forintot kapnak.
- Lantos Csaba arról is beszélt, hogy a rezsicsökkentés fennmarad, de március elejéig kidolgoznak egy tervet arról, hogyan tudna Magyarország leválni az orosz gázról.
A januári fogyasztásból 30 százalékos kedvezményt ad a kormány, de mindenki csak egy formában kaphat segítséget – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón. Ez azt jelenti, hogy aki gázzal fűt, az a gázszámlán, aki árammal, az a villanyszámlán kérheti a kedvezmény érvényesítését, de egy háztartás csak egyszer részesülhet a kedvezményből.
„A döntéssel minden magyar családnak óhajtunk segíteni, aki valamiféle vezetéken kapja az energiát. Ez a szabályozott tevékenység, ezt tudjuk befolyásolni” – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter a kormányinfón. Lantos lett a rezsistop részleteinek kidolgozásáért felelős munkacsoport vezetője, erre a munkacsoportra azért volt szükség Gulyás szerint, mert a magyar lakosság sokféle fűtési megoldást használ, ezeket különböző módokon számlázzák, így próbáltak egy átfogó megoldást találni.
Lantos arról is beszélt, hogy a rezsicsökkentés a jelenlegi formájában fennmarad, ez alól egyetlen kivételt jelent az, ha nem sikerül a bíróságon győzni az ellen, hogy 2027-től ne vehessen Magyarország orosz gázt. A miniszter szerint semmiképp sincs veszélyben a magyar ellátás, március elejéig le fognak adni egy tervet azzal kapcsolatban, hogyan tudnánk leválni az orosz gázról. Jelenleg nincs ilyen tervünk, de valamilyen elképzelést le fogunk adni – tette hozzá.
Az elszámoló számla megérkezése után lehet érvényesíteni a kedvezményt
A munkacsoport adatai alapján jelenleg 2,9 millió gáz-, 4,4 millió áram- és 674 ezer távhőfűtésű lakás van ma Magyarországon. Lantos szerint a fogyasztási adatok meghatározásában nehézséget okoz az, hogy a fogyasztási mérőket általában évente egyszer olvassák le, ez alapján készül az elszámoló számla, de ezt mindenki más időpontban kapja meg. Az éves leolvasás mindenkinél máskor esedékes,
így akinél például áprilisban olvassák le a fogyasztást mérő órát, az majd csak a leolvasást követően, az elszámoló számla megérkezése után tudja érvényesíteni a 30 százalékos mennyiségi kedvezményt.
„Az előző elszámoló számla alapján mindenki tudja, mennyi volt a 2025-ös fogyasztása, az alapján mindenki ki tudja számolni, mennyi az a mennyiségi kedvezmény, amit minden gázfogyasztó kap” – mondta a miniszter. Lantos azt is mondta, hogy a jogszabályban közzéteszik majd azt a képletet, ami alapján minden fogyasztó ki fogja tudni pontosan számolni, hogy mekkora mennyiségi kedvezményt kap majd.
A gázt használóknál a jelleggörbe alapján fogják felosztani a kedvezményt, ehhez azt feltételezik, hogy mindenkinek a hideg miatt nőtt meg a fogyasztása. Ezért a januárra eső fogyasztást fogják felszorozni 1,3-mal, azaz a feltételezett 30 százalékos többlettel.
Fontos adalék, hogy aki 2025-ben a rezsivédett sávon belül fogyasztott, tehát az 1729 köbmétert nem haladta meg a fogyasztása, az továbbra is ebben a sávban marad majd, a januári fogyasztása utáni számla nem fogja a sáv fölé vinni.
A 2,9 millió gázfogyasztóból közel 1,7 millióan átalánydíjat fizetnek, 600 ezren havonta diktálnak, a fennmaradó rész pedig a jelleggörbe alapján fizet a hőmérséklettől függően – mondta Lantos.
Aki távhővel fűt, az a távhőszámlán keresztül kapja meg a kedvezményt. A szolgáltatók jellemzően a társasházakkal állnak szerződésben, rajtuk keresztül kapja meg a kedvezményt a 674 ezer érintett.
Aki villannyal fűt, annak április 30-ig nyilatkoznia kell arról, hogy a villanyszámlán kéri a kedvezmény érvényesítését. Ha nem nyilatkozik, és van gázfogyasztása is, akkor a gázszámlán kapja meg a kedvezményt.
Aki havonta diktál, annak két részszámlán fogják érvényesíteni a kedvezményt. Aki már megkapta a januári számlát, annak érdemes azt befizetni, és majd később jóváírják neki a kedvezményt. A feltöltős mérővel rendelkezők 7000 forintot kapnak, amivel fel tudják tölteni a mérőjüket.
A rezsicsökkentés-csökkentés miatt brutális összegeket számláztak ki azoknak, akik átlépték az átlagfogyasztást
Az Energiaügyi Minisztérium január elején jelentette be, hogy a rendkívüli hideg miatt az MVM a hónapban sehol nem kapcsolja ki a lakossági áram- és gázszolgáltatást.
A mostani intézkedés közel 50 milliárd forintjába kerül majd a magyar költségvetésnek. Gulyás azt mondta, hogy a statisztikák alapján 30 százalékos többlet keletkezett a magyarok fogyasztásában a rendkívüli januári hideg miatt. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter előző héten még pesszimistább forgatókönyvet vázolt, a Portfolio szerint a miniszter egy múlt heti háttérbeszélgetésen azt mondta, a becslések alapján az extrém januári hideg országos szinten 43 százalékkal növelhette a teljes gázfelhasználást év/év alapon.
A kormány 2022-ben vezette be a rezsicsökkentés-csökkentést, azaz az új rezsirendeletet, ez jelenleg is életben van. A sávos rendszerű árazás alapján a gáz évi 1729 köbméterig marad a rezsicsökkentett, 100 forintos köbméterár, efelett viszont az ár 767 forintra ugrik.
Ekkor mutatták be az úgynevezett fogyasztási jelleggörbét, ez okozza a bonyodalmat a jelenlegi helyzetben is.
A napi átlaghőmérséklet idén januárban hetekig a szokásosnál alacsonyabb volt, Magyarországon a lakosság gázfogyasztása pedig nagyon erősen függ attól, mennyire hideg van. A fűtési szezon közepén beköszöntő, több héten át tartó fagy miatt a gázfogyasztás tartósan nagyon magas volt, emiatt a havi elszámolásban lévő fogyasztók hamar elérhették a kedvezményes mennyiség felső határát.
A fogyasztási jelleggörbe nem egyenlően osztja el az éves kedvezményes gázmennyiséget, hanem télen sokat, nyáron alig enged olcsón fogyasztani. Ez normál időjárásnál védi a fogyasztókat, mert a nagy téli fogyasztás nagyobb kedvezményes kerettel jár, extrém hidegben viszont a valós fogyasztás könnyen meghaladhatja az adott hónapra számolt kedvezményes határt. Mivel hideg időben már néhány fokos lehűlés is jelentősen megdobja a gázhasználatot, egy extrém január akár a háromszorosára is növelheti a havi gázszámlát pusztán az időjárás és az elszámolási szabályok miatt.
Az átalányfizetés ezt a hatást tompítja, mert ott csak az éves összfogyasztás számít, de a havi diktálásnál a túlfogyasztást azonnal, piaci áron, azaz köbméterenként 767 forintért számlázzák ki. Egy nagyon hideg januárban így azok is hirtelen nagyon magas számlát kaphatnak, akik éves szinten még beleférnének a kedvezményes keretbe.
A jelleggörbe egy átlagos januárra 356,5 köbméter kedvezményes díjszabású gázt biztosít. Egy extrém hideg januárban azonban a fogyasztás könnyen elérheti a 400-450 köbmétert még egy takarékos házban is.