Egyre több Teslától akarnak megszabadulni a tulajdonosaik Amerikában
2025. március 27. – 19:51
frissítve
33 százalékkal nőtt idén az Egyesült Államokban az eladásra kínált használt Teslák száma, iparági szakértők szerint Elon Musk jelenlegi viselkedése is okozhatja a nagy eladási kedvet, írja a Business Insider.
2025 elején még 8500 körüli használt Teslát árultak, március közepére ez a szám 11 515-re emelkedett, de a használt elektromos autók eladása egyébként is növekedett 27 százalékkal. A Tesla részesedése ebben a termékkategóriában csak kicsit ugrott meg, 40 százalékra, ami arra utalhat, hogy a növekedés az autók nagyobb elérhetőségének tudható be.
„Tagadhatatlan, hogy Elon Musk személye olyan tényező, ami hatással van a márka imázsára és eladásaira, és csak az idő fogja eldönteni, hogy a Tesla sikeresen el tud-e lépni ezen a kritikus fordulóponton” – mondta Valdez Streaty, az iparági előrejelzéseket készítő Cox Automotive vezetője.
Azok a Tesla-tulajdonosok, akik el akarják adni az autóikat, jellemzően nem kapnak annyit értük, mint amennyit eredetileg kifizettek. A CarGurus márkakereskedés adatai szerint a használt Teslák árai zuhantak az elmúlt években, az átlagos áruk most 10 ezer dollárral kevesebb, mint más elektromos autóké.
Streaty szerint a Teslának jelentős kihívásokkal kellett szembenéznie 2020 óta, amikor az elektromos autók igazán elkezdtek népszerűek lenni. Számos tényező, köztük a megnövekedett verseny, az elöregedő termékkínálat, a fogyasztókat érintő gazdasági tényezők és az Elon Musk személye körüli megosztottság miatt a Tesla eladásai csökkennek az Egyesült Államokban.
A vállalatot több konkurens gyártó is szorongatja már, sőt, a BYD árbevétele 2024-ben átlépte a 100 milliárd dolláros határt, ezzel megelőzte a Teslát. A Tesla 2024-ben még mindig kissé a BYD előtt járt a tisztán elektromos autók globális eladási számában, amely 1,79 millió darabot tett ki. Az árbevételét tekintve azonban – amely 97,69 milliárd dollár volt tavaly – a BYD mostanra megelőzte. Ehhez fontos hozzátenni, hogy a BYD nagy volumenekben gyárt elektromos energiatároló rendszereket is.
Európában is jelentős esés volt a Teslák iránti keresletben – egyelőre nem világos, ennek mekkora részét okozta az, hogy sokan bojkottálják a márkát a cégvezető, Elon Muskot politikai szerepvállalása miatt, és mekkora részét az, hogy a vásárlók az új Model Y bevezetését várják. Az európai visszaesés februárban is folytatódott, olyannyira, hogy a Volkswagen és a BMW is több elektromos autót adott el ebben a hónapban, mint a Tesla.
A Tesla árfolyama mindenesetre mélyrepülésben van az elmúlt három hónapban, a negatív trend éppen hétfőn látszik megtörni: egy napon belül 9 százalékkal emelkedett a részvény ára, a Reuters szerint annak hatására, hogy a Trump-adminisztráció legfrissebb vámtervei kedvezően érinthetik a céget.
A Tesla-részvényeket shortoló hedge fundok 16,2 milliárd dollárt (5,8 ezermilliárd forintot) kerestek az elmúlt időszakban, miután a Tesla árfolyama három hónap alatt a felére esett vissza. A shortolás lényege, hogy a befektető arra fogad, hogy egy cég tőzsdei értéke esni fog. A cég piaci értéke 700 milliárd dollárt zuhant, ez pedig több mint 100 milliárd dollárral csökkentette Elon Musk vagyonának értékét.