Szijjártó felmentést kért Trumpéktól a Paks II.-t érintő amerikai szankciók alól
2025. február 27. – 18:57
Szijjártó Péter csütörtökön Budapesten tárgyalt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetőjével, Rafael Grossival. A külügyminiszter Facebook-oldalán is közvetítette az egyeztetés utáni sajtótájékoztatót.
Szijjártó azt mondta, „a kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által politikai bosszúból meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását”. A külügyminiszter szerint az elmúlt időszakban több ideológiai vita tört ki a nukleáris energiáról, Magyarország viszont „nem hajlandó ideológiai alapon közelíteni az energiakérdésekhez”. Azt mondta, Európa csak akkor tudja visszanyerni versenyképességét, ha visszaszerzi a józan ész képességét. Ehhez Szijjártó szerint a nukleáris energián keresztül vezet az út.
Szijjártó arról beszélt, hogy Magyarország a nukleáris kapacitásai bővítésén dolgozik, a jelenleg üzemelő paksi erőmű üzemidejét húsz évvel meg akarja hosszabbítani, melynek előkészítése már zajlik. A külügyminiszter szerint már elkezdődött az új reaktorblokkok építése is, és az ügynökség folyamatosan figyeli ezt a folyamatot.
„Azt viszont el kell mondanom, hogy a hivatalából távozó Biden-adminisztráció néhány nappal azelőtt, hogy végleg elhagyta a Fehér Házat, politikai bosszúból több olyan szankciós intézkedést is hozott, amely nehezíti a paksi beruházás előrehaladását” – mondta Szijjártó. A külügyminiszter ezzel arra utalt, hogy a paksi bővítés nem kapott mentességet az orosz Gazprombank elleni szankciók hatálya alól.
„Éppen ezért az előző héten Washingtonban egyeztettem arról, hogy a Paks II. beruházásnak a magyar energiaellátás jövőbeli biztonsága érdekében adjanak felmentést, mivel a munkák már zajlanak, és túljutottak azon a ponton, hogy vissza lehetne fordulni”
– mondta Szijjártó, majd hozzátette, „nemcsak ellátásbiztonsági, de nukleáris biztonsági szempontból is kifejezetten szükséges a mentesítés megadása”. Szijjártó szerint az energiabiztonság szuverenitási kérdés. „Ezért ha a jövőben is lesznek szankciós csomagok az Európai Unióban, akkor a jövőben is meg fogjuk akadályozni, hogy ezek a nukleáris ipart érintő rendelkezéseket tartalmazzanak” – mondta a külügyminiszter. Szijjártó szerint Európa fizikai biztonsága szorosan összefügg a nukleáris biztonsággal. Arról is beszélt, hogy Magyarország nagyra becsüli a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség munkáját, mert egyszerre tud beszélni az ukránokkal és az oroszokkal is.
Közben az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka azt javasolta: a testület helyezze hatályon kívül a törvényszéki ítéletet, ami helybenhagyta a Magyarország által Pakson két új atomreaktor vonatkozásában nyújtott támogatást jóváhagyó bizottsági határozatot.
Oroszország építi Magyarországon a Paks II.-t, csakhogy jóval többe kerülhet a beruházás, mint azt eredetileg tervezték. Tavaly novemberben jelent meg egy kormányjavaslat, ami lehetővé tenné, hogy több ezermilliárd forinttal drágulhasson a beruházás.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknekés angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!