A nagy amerikai bankok és vagyonkezelők sorra hagyják el a klímaváltozás elleni szövetségeket a Trump-elnökség közeledtével

2025. január 10. – 08:25

Másolás

Vágólapra másolva

A BlackRock, vagyis a világ legnagyobb vagyonkezelő cége a második Trump-elnökség közeledtével úgy döntött, kilép egy globális kezdeményezésből, amelynek célja a globális klímacélok elérése – számolt be a Financial Times.

A cég lépése újabb példa arra, hogy Donald Trump amerikai elnökké választása közvetve is nagy hatást gyakorol a világra a gazdasági szereplők magatartásának változásán keresztül. Az elmúlt pár hétben a hat legnagyobb amerikai bank (JPMorgan, Citigroup, Bank of America, Morgan Stanley, Wells Fargo, Goldman Sachs) mind kilépett a bankok által létrehozott hasonló csoportból, a Net-Zero Banking Alliance-ból, de a techcégeknél is az látszik, hogy elkezdték a működésüket a következő Trump-ciklushoz igazítani, a Meta például megszünteti a tényellenőrző programját az Egyesült Államokban, és lazít a moderálási elvein.

A BlackRock csütörtökön levélben közölte intézményi ügyfeleivel, hogy kilépett a Net Zero Asset Managers nevű csoportból, amely saját bevallása szerint azért jött létre, hogy segítse a 2050-es zéró kibocsátás megvalósítását. Az indoklás szerint a tagság „zavart okozott a BlackRock gyakorlataiban, és különböző állami tisztviselők jogi megkereséseinek” tette ki a céget. Ugyanakkor azt írták, a cég portfóliómenedzserei „továbbra is értékelik az éghajlattal kapcsolatos lényeges kockázatokat, más befektetési kockázatok mellett”.

Az amerikai republikánusok az elmúlt években folyamatosan támadták a pénzügyi cégeket, amelyek klímavállalásokat tettek. A BlackRock 2020-ban kezdte el nyilvánosan képviselni, hogy „az éghajlati kockázat befektetési kockázat” és figyelembe venni klímaszempontokat a vagyonkezelésnél. Az elmúlt években emiatt konzervatív politikusok pereket, vizsgálatokat és bojkottokat indítottak a cég ellen azt állítva, hogy a cég arra használja fel 11,5 ezermilliárd dolláros kezelt vagyonát, hogy az amerikai vállalatokra kényszerítse az éghajlatvédelmi aktivizmust és a „woke kapitalizmus” más formáit. Tavaly év végén 11 republikánus vezetésű állam beperelte a BlackRockot, a Vanguardot és a State Streetet, azt állítva, hogy összeesküdtek a szénellátás korlátozására és egy „romboló, átpolitizált környezetvédelmi program” előmozdítására.

Vélhetően a politikai nyomás hatására a cég vissza is vett a részvényesektől érkező, környezeti és társadalmi témájú előterjesztések támogatásából, 2021-ben ezek még 47 százalékban átmentek az igazgatóságon, tavaly már csak 4 százalékban. 2024-ben aztán a BlackRock középutas álláspontot vett fel a Climate Action 100+ nevű befektetői csoportban, a globális anyavállalattal kilépett, és csak kisebb nemzetközi részleggel maradt továbbra is a tagja.

A Vanguard már több mint egy évvel ezelőtt kilépett a Net-Zero Banking Alliance-ból, a kötvényóriás Pimco és a Goldman Sachs vagyonkezelő részlege pedig eleve nem csatlakozott a kezdeményezéshez.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!