A nőket mostantól simán lehet mosógépnek vagy tulajdonnak nevezni a Facebookon, de a pedofilozás tabu
2025. január 8. – 17:53
Mark Zuckerberg Meta-vezér január 7-én egy videóban és egy Threads-posztban bejelentette, hogy csavarnak egy kicsit a moderálási szabályzatukon és elveiken, kezdve azzal, hogy az Egyesült Államokban megszüntetik a Meta tényellenőrző programját.
Ezt többek között azzal indokolta, hogy visszatérnek a gyökereikhez, hogy helyre tegyék a szólásszabadságot a platformon, valamint azzal, hogy a döntéshez az elnökválasztás eredménye is hozzájárult, ahogy az is, hogy a hagyományos média – így a tényellenőrzők is – erősebb cenzúrára törekszenek.
Ez azonban csak egy része a változtatásoknak. Íme a hatpontos terv:
- A tényellenőrök lecserélése közösségi ellenőrökre, mint az X-en.
- Leegyszerűsítik a moderálási elveket, a migráció és a nemek is szabad prédák.
- Változtatnak azon, hogyan, milyen eszközökkel tartatják be ezeket az elveket, hogy elkerüljék a „cenzúrázási hibákat”.
- Visszahozzák a társadalmi tartalmakat, mert az emberek ezt kérik.
- A biztonságért, megbízhatóságért és moderációért felelős csapataikat elköltöztetik Kaliforniából, az amerikai tartalmak vizsgálatáért felelős csapatot pedig átköltöztetik Texasba, hogy a „részrehajló alkalmazottak” ne tudjanak olyan könnyen cenzúrázni.
- Együtt dolgoznak Donald Trumppal, hogy meggátolják, hogy külföldi kormányok amerikai cégeket célozva cenzúrázzák az internetet.
Bár videójában erősen bírálta a kormányokat (nem csak a külföldieket), a Threads-posztban már azt írja, hogy
„az Egyesült Államokban van a világon a legerősebb alkotmányos védelem a szabad véleménynyilvánításra, és a cenzúra kormányzati túlkapása ellen a legjobb védekezési mód az amerikai kormány támogatása”.
Azt még érdemes megjegyezni, hogy az eddig a Metával dolgozó tényellenőrök nem cenzúrázták a Facebookon vagy az Instagramon megjelent tartalmakat, tehát nem volt arra lehetőségük, hogy ha valamit hamisnak találtak, akkor azt egyszerűen töröljék. A partnerek mindössze annyit tudtak tenni, hogy szóltak a Metának, hogy „hé, ez azért nem egészen így van”, és jó esetben megjelent egy kis figyelmeztetés a poszt mellett, hogy független tényellenőrök szerint a bejegyzés tartalma minimum megkérdőjelezhető. Emiatt egyébként a tényellenőrzők körében sokan úgy gondolják, hogy ez az egész valójában csak egy látszatintézkedés volt, hogy a Meta tudjon valamire mutogatni, amikor azzal vádolják a céget, hogy az álhírek legnagyobb platformjaként működnek, és a gyűlöletet helyezik előtérbe.
A nő lehet mosogatógép, de kórokozó senki nem lehet
Valóban leegyszerűsítették a moderálási elveket. Ha valaki megnézi a január 7-i változásokat, láthatja, hogy jelentős részét átírták vagy egyszerűen kihúzták. Például a gyűlöletbeszéd kifejezést igyekezték a lehető legtöbb helyről kitörölni, és a tiltott kifejezések sorát is megvágták.
Így lehet például az, hogy szerdától simán lehet a nőkre tárgyként, háztartási eszközként vagy egyszerűen valaki tulajdonaként hivatkozni, mindenkit lehet szarnak, ürüléknek hívni, vagy akár mocsoknak vagy fertőnek, kórságnak.
Ezzel szemben nem szabad arra utalni, hogy valaki szexuális ragadozó vagy pedofil lenne, de bankrablónak vagy tolvajnak már bárkit lehet nevezni. Emellett a transzneműekre és nembináris emberekre mostantól a Facebookon bárki hivatkozhat az angolban hagyományosan élettelen tárgyakra használt „it”-tel. A magyar szabályozás egyelőre nem frissült, aszerint még tilos a nőket mosogatógépnek nevezni vagy egy transzneműre „ez”-ként hivatkozni. Az angol nyelvű szabályok szerint mostantól az sem tilos, hogy valaki arra utaljon, hogy egy ember a nemi identitása vagy szexuális orientációja miatt „abnormális”, „mentális betegségekkel küzd”. Ezt azzal indokolják, hogy heves politikai és vallási vita zajlik ezekről a kérdésekről, ezért nem akarják tiltani az ilyen jellegű megnyilvánulásokat.
Zuckerberg megjegyezte, hogy a változások miatt kevesebb „rossz dolgot” tudnak majd kiszűrni, de cserébe kevesebb „ártatlan ember” posztjait és fiókjait törlik majd. A szabályzat továbbra is tiltja, hogy embereket vagy csoportokat támadjanak a platformokon, és ezek után sem engedik a célzott internetes zaklatást (bullyingot) vagy az erőszakra való buzdítást.
A CNN szerint Donald Trump üdvözölte Zuckerberg bejelentését, és szerinte valószínű, hogy a döntés mögött az áll, hogy korábban megfenyegette a Meta vezérigazgatóját.