Kiskereskedelem: a magyarok vásárolnak, de azért nem rohamtempóban

2025. január 9. – 09:13

Másolás

Vágólapra másolva

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) január 9-én közzétette a kiskereskedelmi forgalom novemberi adatait. A forgalom enyhe növekedést mutat, az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg a friss adat, de azért a két nehéz év (2022-ben és 2023-ban nagyon magas volt az infláció) hatásait még mindig nem tudta teljesen kiheverni a lakosság, a fogyasztás csak most éri utol korábbi szintjeit.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 5,3 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,5 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelem 1,3 százalékkal bővült az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Ezek az adatok azért jól jelzik, hogy a magyar gazdaság stagnálásában elsősorban nem a lakossági fogyasztás, sokkal inkább az ipari termelés és a beruházások gyenge adatai a ludasak. A 2024. január–novemberi forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,9 százalékkal múlta felül az előző év azonos időszakit.

Az eladások volumene a bútor-, műszakicikk-üzletekben 13, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 7,7, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 7,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 4,3, a használtcikk-üzletekben 3,5, valamint a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 1,1 százalékkal nőtt.

Talán meglepő, de nem hasít annyira az online, az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 9,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 1,3 százalékkal mérséklődött.

Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1684 milliárd forintot ért el.

Az országos kiskereskedelmi forgalom 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.

Korábban a kormány amolyan statisztika-elméleti vitát is folytatott arról, hogy miként kell nézni az adatokat, az mindenesetre látszik, hogy bár a kimutatott reálbér-emelkedés alapján nagyobb fogyasztás-növekedés is elképzelhető lenne, de az emberek fogyasztása azért nő, még akkor is, ha sokan bizonyára visszatöltik az elmúlt években felélt megtakarításaikat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!