Rekordot döntött a magyar háztartások eladósodása 2024-ben
2024. december 30. – 10:02
A háztartások hitelállománya abszolút csúcsra jutott, 2024. szeptember végén már több mint 11 ezer milliárd forint volt a tőketartozások összértéke – írja a BiztosDöntés.hu.
A hitelállomány összértéke mellett a személyi hitelek piacán is abszolút csúcs dőlt meg, 2024-ben már másodszorra. A második negyedévi 210 milliárd forintos rekord után a harmadik negyedévben 230 milliárd forint értékben vettek fel az emberek személyi kölcsönt.
A hitelfelvételek felfutása mellett viszont az előtörlesztések összértéke is megugrott a korábbi évekhez képest. A harmadik negyedévben a teljesített törlesztések több mint 40 százalékát a korábban felvett hitelek idő előtti visszafizetése tette ki, összesen 207 milliárd forint értékben. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu szakértője szerint ennél magasabb összegű előtörlesztésre 2021–2022 fordulóján volt példa, illetve még a korábbi devizahitelek forintosítása idején. A mostani előtörlesztési roham azonban eltér a korábbiaktól. Most leginkább a személyi kölcsönöket fizették vissza az emberek a hitel lejárta előtt, a megelőző időszakokban viszont döntően a lakáshitelek előtörlesztése volt a jellemző.
A nagyarányú előtörlesztés mögött az áll, hogy az infláció csökkenése után az ügyfelek igyekeznek az elmúlt időszakban felvett, magas kamatozású személyi kölcsöneiket minél hamarabb lezárni. Egy évvel ezelőtt a személyi kölcsönök teljes hiteldíjmutatója jóval 20 százalék felett volt.
Az előtörlesztések mellett, a háztartásokat a takarékoskodás jellemzi leginkább, ezt mutatja az, hogy 2024 szeptemberében a magyarok jövedelmüknek már több mint 15 százalékát tették félre, ezzel párhuzamosan pedig sokkal kevesebbet fogyasztottak. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ezt a jelenséget nevezi „óvatossági motívumnak”, egy augusztus interjújában, pedig a magyar gazdaság rossz teljesítményének egyik okaként azt jelölte meg, hogy a magyarok nem fogyasztanak eleget Magyarországon. November végén egy lakossági fórumon már arról beszélt a miniszter, hogy a fogyasztás „gyorsan jön vissza”. Az októberi számokat látva akkor 4-5 százalékos növekedési ütemet jósolt, és bár nem derült ki, hogy ez havi vagy éves adatokra vonatkozott, egyik sem jött össze.