Hiába jön nagy minimálbér-emelés Magyarországon, egyre jobban lemaradunk a románoktól és a lengyelektől
2024. december 28. – 10:30
2025-ben 9 százalékkal emelkedik a minimálbér Magyarországon, amit, ha minden jól megy, 13 és 14 százalékos emelések követhetnek majd a következő években – derült ki november végén, amikor a kormány, a munkaadók és a munkavállalók képviselői aláírtak egy hároméves bérmegállapodást.
December végén az MNB kiadott erről egy elemzést, amelyben megjegyzik, hogy a jövő évi 9 százalékos emelés nagyjából megfelel a régiós átlagnak, mert Csehországban, Romániában, Szlovákiában és Lengyelországban is 8,5 százalék és 10,1 százalék között emelik a legalacsonyabb fizetéseket.
Nem mindegy viszont, hogy honnan. A nagy-nagy minimálbér-emelési ígéretek hallatán könnyen gondolhatnánk, hogy eljött a kánaán, és Magyarországon a következő években sokkal jobb lesz minimálbérért dolgozni, mint máshol. Ha viszont megnézzük, hogy a régióban hol mennyit ér, és hol mennyit fog érni jövőre a minimálbér, a következő ábrát kapjuk:
Az Eurostat adatai és az MNB számításai szerint a lengyel minimálbér már tíz éve is jóval többet ért, mint a többi régiós országban fizetett legalacsonyabb bér. Akkor viszont még Magyarország állt a második helyen, míg mostanra Románia messze elhúzott mellettünk. A magyar minimálbér egyszer, 2021-ben a legalacsonyabb volt a régióban, azóta azonban visszaelőzte a szlovák és a cseh minimálbért, és jövőre is minimálisan felettük marad.
Érdemes persze megjegyezni, hogy ezek vásárlóerő-paritáson számolt értékek, vagyis nem a fizetések összegét nézik, hanem azt, hogy mennyit lehet vásárolni belőlük. Románia és Lengyelország az EU-s statisztikák szerint olcsóbb, mint például Csehország, így ott a kisebb fizetések is többet érnek.
Akárhogy is van, az MNB számításai szerint jövőre a román minimálbér egyharmadával, a lengyel felével ér majd többet, mint a magyar. Arról, hogy mi nehezíti a magyarországi fizetések tartós emelését, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban.