Az elkorhadt gerendák és a halogatott javítás évekre tönkrevágta Orosháza idegenforgalmát

Legfontosabb

2024. december 23. – 05:01

frissítve

Az elkorhadt gerendák és a halogatott javítás évekre tönkrevágta Orosháza idegenforgalmát
Tájékoztató tábla a fürdő bejáratánál. Az Élményfürdő bezárása óta nem a régi fényében csillog az Alföld Gyöngye – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
Móra Ferenc Sándor
Móra Ferenc Sándor
Szegedi tudósító

Másolás

Vágólapra másolva

Az önkormányzati tulajdonú Orosháza-Gyopárosfürdő Gyógy-, Park- és Élményfürdő legnépszerűbb részlegét, az összesen hatezer négyzetméteres élményfürdőt több mint három éve zárva tartják. 2021 tavaszán azért kellett lezárni, mert egy javítás során kiderült, hogy az épületen belül a medencék felett lévő tető fagerendái elkorhadtak, és mint az önkormányzat lapja, az OrosCafé képes beszámolójában írta, az érintett épületrész balesetveszélyessé vált.

Végül csak 2024 második felére javították meg a tetőszerkezetet, és ez a halogatás nagy hiba volt – válaszolta Raffai János polgármester a Telex kérdésére. Szerinte az volt a baj, hogy a gerendáknál a páraelszívó légtechnika hiányosan működött. Raffai októberben vette át a város vezetését, így az elődjétől, a fideszes Dávid Zoltántól örökölte ezt a problémát.

Az élményfürdő megnyitását többször is elhalasztották. 2024 nyarára is betervezték, később az év végére, de már december elején látható volt, hogy az idén mégsem nyithatják meg a részleget. Gyopárosfürdő Facebook-oldalán októberben még kérdezgették az emberek, hogy mikor nyit ki végre az élményfürdő, de nem kaptak választ.

A polgármester szerint a hideg és a meleg vizes kutak működésképtelensége miatt nem tudják használni a 94 Celsius-fokos termálvizet a fűtésre, ezért az üzemeltetés óriási veszteséget okoz. Ez elsősorban a vezetés hiányosságaira és az elmaradt karbantartásokra vezethető vissza – mondta Raffai.

2021-ben, amikor kiderült, hogy a rossz tető miatt be kell zárni az élményfürdőt, Raffai, akkor még önkormányzati képviselőként, azt javasolta, hogy a lehető leghamarabb hozzák rendbe a tetőt, és mielőbb nyissák meg a részleget. Ezzel szemben az akkori városvezetés a tető javítását össze akarta kapcsolni a fürdő energetikai korszerűsítésével, és mind a két beruházást fedező pályázati támogatást szerettek volna elnyerni.

„A legcélszerűbb, ha egy új, fém könnyűszerkezetes tetőre cserélik a faszerkezetet. Ennek megvalósításához nagyságrendileg az energetikai korszerűsítéseket is figyelembe véve 700 millió forintra van szükség. – A szakvélemények elkészülte után tájékoztattam Dávid Zoltán polgármestert, aki biztosított arról, lépéseket tesz annak érdekében, hogy kormányzati támogatással mielőbb megoldódjon a helyzet” – írta akkor az Oroscafé Benkő Ferenc, a fürdőt üzemeltető városi cég nyilatkozata alapján.

Az élményfürdő, amikor még az év minden napján nyitva volt, három kül- és négy beltéri medencével várta a fürdőzőket, olykor akár éjfélig is. Két nagy csúszda, nyakzuhany, vízisün, gomba, fekvőmasszázs, sok buzgár és gejzír, továbbá sodrófolyosó szerepelt a kínálatban.

A gerendákat kicserélték, a tetőt megjavították, de az Élményfürdő még zárva van – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
A gerendákat kicserélték, a tetőt megjavították, de az Élményfürdő még zárva van – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

Gyopárosfürdő és a hozzá tartozó, nyáron nyitva tartó strand a 25 ezer fős békési város legfőbb idegenforgalmi célpontja. A fürdő weboldalán olvasható, hogy 2012-től folyamatosan nőtt a városban a vendégéjszakák száma, és 2018-ban egy évtizedes csúcsot ért el, akkor 91 ezernél is több volt, ami a város lakosságához viszonyítva nagy szám.

2019-ben Gyopárosfürdő látogatottsága a környező települések fürdőinek rangsorában az előkelő ötödik helyen szerepelt, mára azonban az utolsó helyen kullog – mondta Raffai János.

Alig tudnak kiadni egy-egy szobát

„A szállások kiadása mára meghalt a városban” – ezt válaszolta a Telex kérdésére egy orosházi vállalkozó, aki két vendégházban és három lakásban is fogadná a vendégeket – ha jönnének. A Belvárosi és a Kertvárosi vendégház évtizedes tapasztalattal rendelkező üzemeltetője azt mondta, a koronavírus-járvány előtt pár évig nagyon jól mentek, szinte dübörögtek a szálláshelyei, de 2021 után nagyon gyenge lett a kereslet, és most már csak 20 százalékos a szállásfoglalások aránya.

A városban szállodák, panziók, apartmanok, éttermek és büfék működtek a fürdő nagy forgalmára alapozva. Amíg teljes kínálattal üzemelt a fürdő, az apartmanok és a városi szállodák is gyakran üzemeltek telt házzal. A polgármester úgy tudja, az élményfürdő bezárása óta a szállodák forgalma a korábbinak a 30 százalékára esett vissza. Apartmantulajdonosok panaszolták Raffainak, hogy mióta zárva van az élményfürdő, alig tudnak egy-egy szobát kiadni.

Az élményfürdő lezárása után egy évvel is még csak ott tartottak, hogy tárgyalnak a megoldásról, a tetőcsere és az energetikai korszerűsítés állami támogatásáról – írta 2022 tavaszán az OrosCafe.hu. A lapnak akkor Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke azt mondta: „A legújabb tervek szerint plusz forrást kap a megye a TOP Plusz kereten belül a fürdők energetikai fejlesztésére”.

Ezzel szemben éveken át nem sikerült a több száz millió forintos támogatást megszerezni. Végül 2024-ben, még a korábbi polgármester vezetése alatt a képviselő-testület egyetértésével hitelt vettek fel az élményfürdő tetejének kijavítására, 190 millió forintot, ehhez 64 milliót tett hozzá a város pénzéből az önkormányzat, így tudták kicseréltetni a korhadt gerendákat.

A valódi károk azonban a javítási költségnél sokkal nagyobbak lehetnek. Raffai becslése szerint minden érintett szolgáltató elmaradt bevételét összesítve az elmúlt bő három év alatt Orosháza idegenforgalma több mint egymilliárd forintos kiesést szenvedett el. Ugyanakkor dolgozókat nem bocsátottak el, a fürdő 58 fővel üzemel, akik a többi, például a gyógyászati szolgáltatásokat is ellátják.

Sokkal kisebb bevétel

Orosháza 2020–2025-re szóló gazdaságfejlesztési programja szerint a koronavírus-járvány előtt, 2019-ben, amikor egész évben több mint 230 ezren vettek valamilyen belépőjegyet – egy vagy többféle szolgáltatásra – Gyopárosfürdőn, a teljes évi bevétel 48 százalékát az élményfürdő hozta. A nyáron népszerű parkfürdő 12 százalékot, a gyógyászati ágazat pedig 10 százalékot ért el, a többin más részlegek, például a szauna, a wellness és a további szolgáltatások osztoztak.

2019-ben az élményfürdő éves árbevétele 195 millió forint volt, tehát minden év, amelyben zárva volt az élményfürdő, ilyen nagyságrendű bevétel eshetett ki, igaz, 2021-ben a koronavírus-járvány miatt egyébként is részben zárva kellett tartani a hazai fürdőket.

A fürdő más részlegei működnek, de kevés a vendég – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
A fürdő más részlegei működnek, de kevés a vendég – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

A vendégéjszakák száma Orosházán a 2018-as több mint 91 ezerről 2023-ra visszaesett 49 ezer alá, miközben a környéken nőtt. 2023-ban egész Békés vármegyére vetítve majdnem 3 százalékos volt az éves növekedés – írta a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a Termalonline nevű szaklap. Érdekes, hogy ezzel szemben a városi Tourinform iroda szerint majdnem 63 ezer volt tavaly a vendégéjszaka, ezt is a Termalonline írta egy MTI-hír alapján. A több tízezres csökkenést azonban mindkét adat kimutatja.

Megkérdeztük Dávid Zoltánt, aki az előző ciklusban Orosháza fideszes polgármestere volt, miért nem tudták hamarabb megjavítani az élményfürdő tetejét. Ez amiatt is érdekes, mert a már idézett, a 2020. augusztusi testületi ülésre készült dokumentum, az Orosháza gazdaságfejlesztési programja 2020–2025 elemzése alapján az önkormányzatnál 2021-ben már pontosan tudhatták, hogy korábban, 2019-ben az élményfürdő a teljes fürdőbevétel 48 százalékát adta. Dávid Zoltán a cikkünk megjelenéséig nem válaszolt.

Drága a gázfűtés is

Gyopároson a fürdő jelenleg nagy veszteséggel üzemel, mert a gyógyászati szolgáltatások és a szaunák most is működnek, van használható medence is, de az egészet gázzal fűtik, ami nagyon sokba kerül. November végén bejelentették, hogy Orosháza önkormányzata majdnem 728 millió forint pályázati támogatást nyert el, amit energetikai fejlesztésekre költhetnek. Ebből kicserélik az élményfürdő nyílászáróit, továbbá a termálkút, valamint a vizet a földbe visszasajtoló kutak megújításával a jelenleg nem működő termálfűtés teljes mértékben visszaállhat majd. Ahhoz azonban még idő kell, mire mindez elkészülhet.

Most viszont, ha télen a nagy területű élményfürdőt újra megnyitják, a fűtés még drágább lesz. Ezért a műszaki problémákon túl is alaposan meg kell fontolni a lezárt részleg újraindításának időzítését. A polgármester megbízta Benkő Ferencet, a fürdőt is irányító Orosházi Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatóját, hogy dolgozzon ki tervezetet Gyopárosfürdő gazdaságos működtetésére. A pénzügyi gondok azonban eddig sem maradtak a fürdő kapuin belül, mert ahogy arról korábban részletesen írtunk, az önkormányzat városüzemeltetési cégének félmilliárdos a tartozása.

Az előző városvezetés felelős azért, hogy idáig fajultak a dolgok – jelentette ki Raffai János polgármester.

Raffai János október óta Orosháza polgármestere – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex
Raffai János október óta Orosháza polgármestere – Fotó: Móra Ferenc Sándor / Telex

Szerinte komoly problémákat okoz az is, hogy 2010 óta a fideszes városvezetés az országos Turisztikai Desztináció Menedzsmentnek (TDM) adta az önkormányzat idegenforgalmi adóbevételének a 40 százalékát, ami több mint 300 millió forint volt, így azt nem a helyi karbantartásra, fejlesztésre fordították.

Az októberben hivatalba lépett, az ellenzéki pártok támogatását élvező Raffai János és a város előző vezetői között sok és sokféle vita folyik. Az új polgármester úgy véli, az élményfürdő bő hároméves kényszerszünete nagy károkat okozott a városnak, és ennek meg lehetne találni a felelőseit, de az önkormányzati képviselők egyetértése nélkül aligha lehet akár csak kivizsgálni is, kik és miben hibáztak.

A fürdő miatti, esetleges felelősségre vonást kérdésessé teszi, hogy szinte semmilyen kérdésben nincs együttműködés az új városvezetés, valamint a fideszes és a hozzájuk csatlakozott képviselők között. Emiatt Raffai december 17-én bejelentette, hogy lemond egyéni képviselői mandátumáról, hogy arra új választást írjanak ki. „A stabil többség megteremtése a cél a testületben, fontos, hogy szavazataink száma eggyel növekedjen” – írta akkor.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!