Nyugalom, a Barátság vezetéket nagyon jól védik!
2024. december 8. – 08:32
A szlovák hírszerzés információi szerint nemcsak Szlovákiában, hanem Magyarországon is működik egy olyan szervezett csoport, amely a Barátság kőolajvezeték közelében végezhetett terepfelmérést egy esetleges terrortámadáshoz.
Barátság, amit védeni kell
A Magyar Nemzet által megszólaltatott Kemény János, az NKE Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa szerint ugyanakkor a Barátság jól védhető és jól védett infrastruktúra.
Az biztos, hogy megnyugtató volt, hogy amennyiben tényleg támadás készült a Barátság kőolajvezeték ellen, azt már az első szakaszban, a célpont felmérésénél sikerült megállítani. Igaz, az viszont meglepő volt, hogy a szlovák rendőrség előbb őrizetbe vett két férfit, majd állítólag mindkettőt szabadlábra helyezték és kitoloncolták. Egyikük egy magyar állampolgárságú ukrán férfi, akinél találtak egy térképet, amelyen a kritikus infrastruktúra látható.
Kemény-érvek
Kemény János szavai szerint
- Európában a szárazföldi kritikus infrastruktúrák a legjobban védett objektumok közé tartozik,
- a Barátság nagyon sok helyen a föld alatt fut, ami szintén ad egyfajta védettséget,
- ha néha előfordul, hogy mezőgazdasági gépek, autópálya-építők sérülést okoznak ezekben a csővezetékekben, azt gyorsan meg lehet javítani.
Mindebben van igazság, ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy bár lehet, hogy egy esetleges szabotázs nem okozna olyan nehézségű károkat, mint az Északi Áramlat gázvezeték tenger alatti szakaszán végrehajtott robbantás, de a Barátság bőven áthalad olyan területeken, amelyek nehezebben ellenőrizhetők. Például Ukrajnán, igaz olyan nyomvonalon, amely jelenleg kevésbé érintett a háború által.
Oroszország: Szamara
A fénykorában Magyarországot, Lengyelországot, Csehországot és Szlovákiát is ellátó vezeték, Oroszországból, Szamara városából indul, majd halad nyugati irányba több mint négyezer kilométer hosszan. Érdekesség, hogy a világ leghosszabb olajvezetékeihez egyaránt van köze Magyarországnak. A Barátságnak van olyan ága, ami eljut Magyarországra, a BTC (Baku-Tbiliszi-Ceyhan) vezetékben pedig a Mol Nyrt. résztulajdonos.
Bár sokszor tévesen jelent meg ez a sajtóban, de a Barátságnak nincsen orosz-ukrán határpontja, mert Oroszországból Belaruszba lép be. Ez azért volt érdekes, mert amikor Ukrajna szankcionálta a Lukoil orosz olajcéget, akkor a Mol korábban átvette a megvett kőolajat, de az nem orosz-ukrán, hanem orosz-fehérorosz határpontnál történt. Mazir városnál északi és déli ágra szakad a vezeték, majd megérkezik Ukrajnába és végül a magyar és a szlovák határ közelében a vezeték ismét két irányba osztódik.
Az egyik Magyarországra halad, a másik Szlovákiába. Ez utóbbin kapja, vagyis inkább kapta, mert jelenleg állítólag nincsen szállítás, az orosz kőolajat Csehország is. Jelenleg a vezeték működtetése a Mol-csoportnak, illetve a százhalombattai finomító által kiszolgált Magyarországnak és a pozsonyi finomító által ellátott Szlovákiának a legfontosabb, a Mol-csoport ugyanis – bár van saját, magyarországi termelése és Horvátország felől tengeri vásárlása is – mintegy 70 százalékban továbbra is a Barátság vezetéken érkező orosz olajat vesz.