Mi is az a cég, aminek agyonlőtték az igazgatóját New Yorkban?

2024. december 7. – 10:15

Mi is az a cég, aminek agyonlőtték az igazgatóját New Yorkban?
Félárbócra eresztett zászlók a UnitedHealthcare székháza előtt Minnesota állam Minnetonka nevű városában december 4-én – Fotó: Stephen Maturen / Getty / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

December negyedikén szerdán kora reggel New York belvárosában agyonlőtték Brian Thompsont, a UnitedHealthcare egészségügyi biztosító vezérigazgatóját. A gyilkos személye egyelőre ismeretlen, a motivációjára csak abból lehet következtetni, hogy az amerikai média szerint a töltényhüvelyekre az angol deny (visszautasít), defend (megvéd) és illetve a szövegkörnyezettől függően több jelentéstartalommal rendelkező „depose” (ami jelenthet tanúskodást is) szavakat vésték.

Ezek alapján sokan arra a következtetésre jutottak, hogy a gyilkos a UnitedHealthcare egy olyan ügyfele lehetett, akinek a biztosító korábban nem fizette ki az egészségügyi kezelését. Ezt erősíti meg, hogy Thompson felesége az NBC Newsnak azt mondta: a férje korábban beszélt neki arról, hogy kapott fenyegetéseket, és úgy emlékszik, mintha azokat olyan betegektől kapta volna, akiknek az egészségügyi kezelését nem fedezte a UnitedHealthcare biztosítása.

Arról, hogy ki volt Thompson, és milyen visszás ügyei voltak az általa vezetett cégnek, ebben a cikkben írtunk először. A gyilkosság kontextusának megértéséhez viszont érdemes egy kicsit részletesebben is körbejárni, pontosan mi az a UnitedHealthcare, és az milyen szerepet tölt be az amerikai gazdaságban.

Az egészségügyi behemót, ami felfalja Amerikát

Thompson a UnitedHealthcare egészségügyi biztosító vezetője volt, amely a UnitedHealth Group nevű, egészségügyi szolgáltatásokkal foglalkozó cégcsoport része. Ez utóbbi most éppen a világ 17. legértékesebb cége, amelynek 565 milliárd dollár – átszámolva 221 ezer milliárd forint – piaci kapitalizációja, vagyis tőzsdei értéke.

A UnitedHealth elődjét a minnesotai Richard T. Burke alapította 1974-ben Charter Med Incorporated néven. A cég először helyi orvosoknak nyújtott olyan szolgáltatást, amelynek részeként az egészségügyi kezelések után felszámított díjakat dolgozták fel, majd utána kezelték az azokból eredő követeléseket. Mivel akkoriban ilyen szolgáltatás még nem nagyon volt, nagyon hamar népszerűek lettek az orvosok és kórházak körében.

A United Healthcare-t három évvel később, 1977-ben alapították, és az új céggel hamar más típusú egészségügyi szolgáltatásokat is kínáltak. Ezek között voltak az időseknek szóló egészségügyi biztosítások, és vényköteles gyógyszerek elszámolását nyújtó szolgáltatások is.

A céget 1984-ben vitték tőzsdére, és 1994-től kezdődően egy sor nagy amerikai egészségügyi biztosítót felvásároltak. Ezeket később összeolvasztották, és a hasonló szolgáltatások egységesítésével egy nagyon nyereséges üzleti modellt tudtak kialakítani.

A különböző márkákat két nagy brand alá szervezték, így a UnitedHealth Groupnak ma két nagy alvállalata van, a már fent említett UnitedHealthcare és az Optum. Az Optum közvetlen egészségügyi és gyógyszerészeti szolgáltatásokat, nyújt valamint egészségügyi cégeknek, az államnak, önkormányzatoknak és egyéb közintézményeknek árul szoftvereket, technológiát és adatelemzéseket.

Monopólium-e egy ekkora cég működése?

A UnitedHealthcare ezzel szemben egy egészségügyi biztosító, amely biztosítási díjakért cserébe állja az ügyfelei felmerülő egészségügyi költségeit. A cég legfontosabb ügyfelei az olyan nagy munkáltatók, amelyek maguk fizetik az alkalmazottaik egészségbiztosítását. Emellett hasonló szolgáltatást nyújtanak azoknak, akik a fenti opcióhoz valamilyen oknál fogva nem férnek hozzá, és akiknek a Medicare-en keresztül az amerikai állam fizeti az egészségügyi biztosítását.

Ezeken keresztül a UnitedHealthcare-nek csak az Egyesült Államokban több mint 50 millió ügyfele van, amivel a piacvezető egészségügyi biztosító. Az amerikai gyakorlatnak megfelelően a különböző ügyfeleknek különböző szolgáltatásokat kínálnak, vagyis, aki drágább csomagot vásárol náluk, az egészségügyi szolgáltatások szélesebb körére lesz jogosult.

A UnitedHealth portfóliója és ügyfelei száma a cégcsoport alapítása óta folyamatosan és gyors ütemben nő, mostanra az amerikai egészségügy akkora részét kontrollálják, hogy sokak szerint vissza tudnak élni piaci pozíciójukkal. Emiatt a céggel szemben idén februárban – hasonlóan például a Google-höz – trösztellenes vizsgálatot indítottak, melynek részeként megállapíthatják majd, hogy akkorára nőttek-e már, ami tiltott monopóliumnak számít. Ha arra jutnak, hogy a cégnek monopóliuma van, akkor kezdeményezhetik a feldarabolását – ahogy tették ezt nemrég a Google-lel is.

A UnitedHealth Group szerint azonban szó sincs ilyenről, nekik ugyanis se kórházaik, se gyógyszergyáraik nincsenek az Egyesült Államokban, ezek nélkül pedig érvelésük szerint nehéz lenne egészségügyi monopóliumra szert tenni.

A UnitedHealthGroup részvény-árfolyama 2005. óta több mint tizenegyszeresére, 2019. óta kétszeresére nőtt. Thompson meggyilkolása után az árfolyam nagyjából 10 százalékkal esett vissza az 580 dolláros szintről az 530-as szint közelébe. A Thompson-gyilkosságról itt írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!