A BYD építése miatt 60 millióért sajátítana ki a szegedi önkormányzat egy 400 milliót érő területet

2024. november 28. – 19:59

Másolás

Vágólapra másolva

Bőven értékén alul sajátítaná ki az egykori Állami Gazdaság tehenészetét a szegedi önkormányzat, a területet az épülő BYD-gyárnak adja majd tovább. Az Átlátszó azt írja, a város alig 60 millió forintot adna a 14 hektáros területért a jelenlegi tulajdonos Szegedfish Kft-nek, úgy, hogy az arra jelzáloghitelt bejegyző bank szerint az legalább 400 milliót ér.

A cég jogi képviselője azt mondta a lapnak, a város a terület kisajátításánál közérdekre hivatkozik, de azt nem mondták meg, mi ez a közérdek. Hozzátette, bár többször próbáltak az önkormányzattal egyezkedni, de nem hallgatták meg őket.

Az Átlátszó emlékeztet, nem ez az első eset, hogy az önkormányzat földeket sajátít ki a város mellett épülő kínai autógyár miatt – ráadásul korábban az is kiderítették, hogy több esetben az önkormányzat 17-szer többet kap a földekért a BYD-tól, mint amennyit a gazdáknak fizet.

A gyár épülése miatt a város a Pick Zrt. földjeit is kisajátította, azokért 72 millió forintos hektáronkénti árat fizetett, míg a szántókért csak 3-4 milliót kínált. A bíróság egyébként több értékbecslésről kimondta, hogy „a megelőző eljárásban kirendelt szakértő szakvéleményét kizárólag olyan értékadatokra alapította, amelyek felhasználása szakértői törvénybe ütközik”.

A kínai BYD autógyár 2023-ban jelentette be, hogy óriásberuházást indít Magyarországon. A Szegeden 1200-1500 milliárd forintos beruházással megépülő, első európai gyárukban mintegy 10 000 embert foglalkoztatnak majd, az első járművek 2025 második felében készülnek el. A BYD-ról ebben a cikkünkben írtunk részletesebben, az építkezésről szóló képeinket pedig itt lehet megnézni.

Frissítés: Cikkünk megjelenésének másnapján a szegedi önkormányzat levelet írt szerkesztőségünknek, amelyben kifogásolták a cikk egyes részeit.

Levelükben azt írják, hogy „a kisajátítási döntést, így a kisajátítási árat is a vonatkozó törvények alapján nem Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata, hanem a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal állapítja meg. Ebben semmiféle mérlegelési jogköre, ráhatása nincs Szeged város önkormányzatának, ha valaki vitatja a Kormányhivatal által megállapított értéket, akkor a bíróságon támadhatja azt meg.”
Hozzáteszik, a terület már évek óta parlagon hever, korábban mezőgazdasági művelés alól kivett területként tartották nyilván, azonban a tulajdonos megváltoztatta a terület besorolását, hogy ne kelljen telekadót fizetnie az önkormányzatnak.

Cáfolták, hogy az említett terület értéke 400 millió forint lenne, mivel a bank három, összesen 78 hektáros területre jegyezte be a jelzálogjogot, ezek közül a legkisebb a szegedi. „Fontos megjegyezni, hogy jelentős különbség van az ipari és a mezőgazdasági területek árai között. Ráadásul mezőgazdasági terület kivonása esetén földvédelmi járulékot kell fizetni, ami gyakran meghaladja magának a területnek az értékét” – teszi hozzá az önkormányzat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!