Meredeken esik a rubel az újabb szankciók bejelentése után

2024. november 27. – 18:47

Másolás

Vágólapra másolva

Szerdán ismét jelentősen gyengült az orosz rubel árfolyama az amerikai dollárral szemben, egy nap alatt 5 százalékkal gyengült az árfolyam – írja a Portfolio.hu. Augusztus óta ezzel már több mint 25 százalékkal gyengült az orosz deviza a dollárhoz képest. Egy dollár szerdán 112 rubelt ért, de a nap folyamán az árfolyam 114,4 rubelnél is járt.

A gyengülés mögött az orosz bankokra kivetett újabb amerikai szankciók állhatnak, amelyek részletszabályozásait szerda reggel közölte az amerikai pénzügyminisztérium. Az új szankciók alapján számos orosz bank nem bonyolíthat tranzakciókat dollárban, vagyis a nemzetközi ügyletek lebonyolításához dollárkészpénzt kell nagy mennyiségben vásárolniuk, vagyis rubelt kell eladniuk. Az egyik szankcionált pénzintézet a Gazprombank, ami a magyarországi gázszállítás pénzügyeit is intézi, így a szankció Magyarországot is érinti.

A rubel gyengülése az inflációt is tovább növeli, ami októberben éves szinten 8,5 százalékos volt. Az orosz jegybank a magas inflációra hatalmas kamatemeléssel válaszolt, az orosz alapkamat most 21 százalékos, 2003 óta a legmagasabb. Ennek hatására az orosz részvénytőzsde is esni kezdett, mert a befektetők a részvények helyett a magas kamatok miatt inkább betétekbe csoportosították át a pénzüket. Idén eddig 20 százalékot esett az orosz részvénytőzsde.

Anton Sziluanov pénzügyminiszter igyekezett optimistán reagálni a rubel gyengülésének hírére: mint mondta, a gyenge rubel még jól is jön az orosz energiaexportőr cégeknek, amelyeknek dollárban fizetnek. Az amerikai szankciók viszont pont azt hivatottak nehezíteni, hogy az orosz vállalatok megkapják ezt a dollárt.

Az orosz gazdaság állapotával és a szankciók hatásával nemrég részletesebben is foglalkoztunk. Mint írtuk, két és fél évvel Ukrajna lerohanása után több mutató is arra utal, hogy Oroszország gazdasága egyelőre nem gyengült meg, de egyrészt kérdéses, mennyire megbízhatók az orosz gazdasági adatok, másrészt vannak arra utaló jelek is, hogy az orosz gazdaság egy túlfűtött állapotban, amit a hadiipar és a rohamtempóban bővített infrastruktúra-fejlesztés pörget. Ennek a gazdaságpolitikának pedig súlyos kockázatai lehetnek.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!