Az USA szankcionálta a Gazprombankot
2024. november 21. – 22:16
Szankciókat rendelt el az USA csütörtökön Oroszország harmadik legnagyobb bankjával, a Gazprombankkal és annak hat külföldi leányvállalatával szemben, írja az AP. Így próbálják elkerülni, hogy Oroszország kibújjon a háború kezdete óta már elrendelt rengeteg szankció alól.
A Gazprombank a legnagyobb, eddig még ebből a szempontból érintetlen bank, az intézkedés a tervek szerint „megnehezíti a Kreml számára az amerikai szankciók kijátszását, valamint a hadsereg finanszírozását és felszerelését” – kommentálta a döntést Janet Yellen pénzügyminiszter. Kapcsolódó intézkedésként több mint 50 nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező orosz bankot, 40 orosz értékpapír-forgalmazót és 15 orosz pénzügyi tisztviselőt is szankcionáltak.
Az amerikai pénzügyminisztérium szerint a Gazprombankon keresztül kapják az orosz katonák a zsoldot, de a harcokban elesettek családtagjainak is ez a bank utal.
A Gazprombank szerepet játszott abban is, hogy fennmaradhattak az Európába irányuló orosz földgázszállítások, mivel ez a bank kezelte a külföldi ügyfelek befizetéseit. A szankciók korábbi körei az európai függőség miatt kíméletesebbek voltak az orosz gázzal, de ennek a függőségnek nagyjából vége, vagy legalábbis az EU ma már sokkal kevésbé függ az orosz gáztól. Az EU nem kötelező érvényű célként tűzte ki, hogy 2027-re teljesen megszünteti az orosz gázimportot.
A Reuters információja szerint Magyarország Külügyminisztériuma tanulmányozza az orosz Gazprombankkal szembeni új amerikai szankciókat, illetve szükség esetén felveszi a kapcsolatot földgázszállítójával – közölte a hírügynökséggel a tárca. Magyarország egy 2021-ben aláírt 15 éves szerződés értelmében 4,5 milliárd köbmétert vásárol Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít.
Szijjártó Péter csütörtökön visszautasított minden kísérletet, ami befolyásolja, kitől és hogyan vegyen az ország energiahordozókat. Ez nemzetbiztonsági kérdés – tette hozzá. „Magyarország elégedett az Oroszországgal fenntartott energia-együttműködéssel” – mondta a külügyminiszter. Az oroszok megbízható szállítók, mindig megkaptuk a szerződéses mennyiséget, a megállapodott áron és időben. „Biztos és versenyképes árú energiaforrást csak akkor ad fel az ország, ha érkezik jobb ajánlat”, ilyen pedig nem jött. Amíg ilyen nincs, nem váltanak. „Akik nagyon büszkén verik a mellüket”, hogy leépítik az orosz energiahordozókat, azok szerinte kerülőúton megvásárolják azokat ugyanúgy.